Chat with us, powered by LiveChat

Czy przedsiębiorca musi płacić PCC?

czy przedsiębiorca płaci pcc

Czy przedsiębiorca płaci PCC od zakupu samochodu lub maszyny produkcyjnej wykorzystywanej w działalności? Kiedy nie musi płacić podatku PCC?

Przedsiębiorca to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, posiadającą zdolność prawną i wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza to zarobkowa działalność np. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Przedsiębiorcy nie zostali podmiotowo zwolnieni z opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Tak więc, co do zasady również i oni muszą płacić tę daninę.

W ww. ustawie opodatkowaniu podlegają ściśle określone czynności, takie jak zawarcie umowy:

 • sprzedaży
 • darowizny
 • pożyczki
 • dożywocia
 • odpłatnego użytkowania
Podatnikami są w zależności od rodzaju umowy: kupujący, obdarowany, pożyczkobiorca, nabywca własności nieruchomości, użytkownik. W ustawie wskazano także czynności, które nie podlegają opodatkowaniu (art. 2) oraz kiedy są one objęte zwolnieniem (art. 8, art. 9).

W niektórych transakcjach, w których przedsiębiorca jest stroną, nie będzie musiał płacić PCC

Najczęściej z taką sytuacją można się spotkać:

 • kiedy sprzedawca jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniony. Przykładowo przy zakupie samochodu dostawczego lub maszyny produkcyjnej powyżej 1000 zł, sprzedawca wystawia fakturę VAT lub fakturę VAT marżę, wówczas kupujący – przedsiębiorca nie płaci PCC. Oczywiście taki samochód, czy maszyna muszą być wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, tak więc sprawdzenia wymaga jeszcze czy ten samochód lub maszyna znajdowały się w majątku przedsiębiorstwa sprzedającego (np. czy były ujęte w ewidencji środków trwałych).

  Natomiast jeśli sprzedawcą jest np. osoba fizyczna, która nie posiada statusu podatnika podatku od towarów i usług, wówczas taka transakcja nie podlega VAT. Co oznacza, że przedsiębiorca, który kupuje jest zobowiązany do zapłaty PCC.

 • przy zawarciu umowy spółki i jej zmiany, które będą związane z łączeniem spółek kapitałowych (np. dwóch spółek z o.o.), przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową (np. spółki z o.o. w spółkę akcyjną),
 • przy sprzedaży walut obcych.
  Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

 • podstawy prowadzenia firmy,
 • rady i opinie ekspertów,
 • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość