|
|
2 minut czytania

Zapłata za faktury firmy z konta małżonka

Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące rozliczeń niepodatkowych nie zabraniają dokonywania płatności z rachunku żony za dostawę towarów czy usług, ALE dobra praktyka, przejrzystość prowadzonej działalności gospodarczej, niejednokrotnie inne kwestie dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej (np. problemy związane z rozliczeniem przychodów z odsetek bankowych, różnic bankowych) wyraźnie wskazują, że tylko rachunki bankowe zgłoszone w CEIDG-1, (NIP-7/NIP-2) powinny służyć do dokonywania płatności za faktury.

zapłata z konta małżonka

Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące rozliczeń niepodatkowych nie zabraniają dokonywania płatności z rachunku małżonka za dostawę towarów czy usług, ale dobra praktyka, przejrzystość prowadzonej działalności gospodarczej, niejednokrotnie inne kwestie dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej (np. problemy związane z rozliczeniem przychodów z odsetek bankowych, różnic bankowych) wyraźnie wskazują, że tylko rachunki bankowe zgłoszone w CEIDG-1, (NIP-7/NIP-2) powinny służyć do dokonywania płatności za faktury.

Zapłata z konta małżonka

Zgodnie z art. 4. ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych  przez transakcję handlową rozumie się umowę, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony, o których mowa w art. 2 ww. ustawy, zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością. Rachunki związane z prowadzoną działalnością to rachunki, które zostały zgłoszone przez podatników w formularzach NIP-2, NIP-7.

Jak wynika z analizy tych formularzy, również informacja o rachunkach bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą jest wymagana. Podobnie jak informacja o rachunkach związanych z rozliczeniem nadpłat i zwrotu podatku. Powyższe dane stanowią element składowy wniosku CEIDG-1, który również przedsiębiorca będący osobą fizyczną zobowiązany jest złożyć i aktualizować we właściwych terminach.

Dodatkowo, w art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej przewidziano obowiązek posługiwania się rachunkami bankowymi w przypadku, gdy:

  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł. Takie płatności powinny być również dokonywane z rachunków bankowych, które zostały zgłoszone jako rachunki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Mariusz Łoś

Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:35
    Tomasz (Rogher)

    Rozwijając trochę to pytanie: czy mogę zasilić konto firmowe żony bezpośrednio z mojego konta firmowego? Oboje mamy jednoosobowe DG, oboje mamy niezależne konta firmowe i strasznie niewygodne jest przelewanie najpierw na rachunek prywatny wspólny a potem dopiero z niego na rachunek żony. Czy są tu jakieś obwarowania?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie