Blog ifirma.pl

Czy refaktura opłaty za media w przypadku najmu powinna być opodatkowana ryczałtem?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, czy zwrot kosztów za media powinien być opodatkowany ryczałtem przy najmie? W dzisiejszym artykule opiszemy to zagadnienie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W wyniku wprowadzonych zmian ustawą o Polskim Ładzie najem prywatny może być opodatkowany jedynie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, wynajmujący nie mają innej opcji do wyboru. W przypadku najmu jest obowiązek wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego, a po zakończonym roku należy złożyć rozliczenie roczne PIT-28. Każdemu zależy, żeby rozliczenia były dokonywane prawidłowo, jednak nieraz rodzą się pewne wątpliwości. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, czy refaktura opłat za media w przypadku najmu również powinna być opodatkowana ryczałtem?

Refaktury – czego dotyczą?

Temat refakturowania tak naprawdę nie został uregulowany wprost w żadnym przepisie i mało oficjalnych informacji jest na ten temat. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie marginalne zjawisko, o refakturowaniu słyszymy relatywnie często i nie tylko w kontekście mediów.

Pod pojęciem refakturowania należy rozumieć przeniesienie kosztów usługi z podmiotu, który jest w posiadaniu faktur od dostawcy usługi na podmiot, który faktycznie korzysta z tej usługi
Podmiot wystawiający fakturę wchodzi w rolę pośrednika pomiędzy dostawcą a faktycznym odbiorcą usługi
Ustawa o podatku VAT nie definiuje zasad wystawiania refaktur, dlatego przyjmuje się, że refaktura powinna zawierać wszystkie te elementy, jak “zwykła” faktura
Refakturowanie jest również w obrocie gospodarczym traktowane na zasadzie odsprzedaży usług na rzecz finalnego odbiorcy
W przypadku najmu najczęściej refaktura obejmuje:
 • dostawę mediów: energia elektryczna, gazowa, woda, wywóz nieczystości,
 • czynsz wpłacany do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej

Opodatkowanie ryczałtem najmu prywatnego

Wspomnieliśmy już, że najem prywatny może być opodatkowany jedynie ryczałtem. Oznacza to, że najemca ma obowiązek zapłaty zaliczek od kwoty otrzymanego przychodu.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń
Do najmu prywatnego stosuje się stawkę:
 • 8,5% – do 100.000 zł przychodu,
 • 12,5% – powyżej 100.000 zł przychodu

Z uwagi na to, że przepisy nie są precyzyjne wynajmujący mają odwieczny dylemat, czy zwrot kosztów za media i czynsz stanowi dla nich przychód podlegający opodatkowaniu?

Czy refaktura opłaty za media w przypadku najmu powinna być opodatkowana ryczałtem?

Niestety nie znajdziemy odpowiedzi wprost na to pytanie w przepisach podatkowych. Jak zawsze w takich sytuacjach warto odwołać się do interpretacji podatkowych, które pomimo tego, że są wydawane w indywidualnych sprawach, to pokazują podejście organów podatkowych do tego zagadnienia. Przykładem takiego rozstrzygnięcia jest interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.1278.2021.3.ID z dnia 23.03.2022 r. Wnioskodawca zadał pytanie wprost czy postępuje prawidłowo ujmując w podstawie do opodatkowania ryczałtem tylko czynsz najmu bez refakturowania kosztów za media? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z wnioskodawcą, że jego postępowanie jest prawidłowe. W uzasadnieniu napisał m.in., że podstawą uzyskiwania przychodów z tytułu najmu jest umowa, w której strony określają wysokość czynszu. Czynsz stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu przepisów podatkowych. Natomiast otrzymane od najemcy należności z tytułu opłat administracyjnych i eksploatacyjnych nie będą stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wynajmujący jest jedynie pośrednikiem w zakresie uiszczania takich opłat.

Refaktura opłaty za media – podsumowanie

W dzisiejszej publikacji poruszyliśmy temat refakturowania opłat za media w przypadku najmu prywatnego, który jest opodatkowany ryczałtem. Nie ma niestety przepisów, które wprost regulowałyby ten temat. Pod pojęciem refakturowania kryje się przeniesienie obciążenia kosztami za określone usługi na podmiot, który faktycznie z tych usług korzysta. Taki tryb postępowania przyjął się m.in. przy najmie, gdzie umowy na dostawę wszelkiego rodzaju mediów są najczęściej zawarte z właścicielem nieruchomości, a najemca tylko czasowo z nich korzysta. Jednym z głównych założeń najmu jest pozyskanie dodatkowego dochodu, a zwrot kosztów za media nie ma takiego charakteru. Na szczęście organy podatkowe zgadzają się z wynajmującymi i przyznają im rację, że podatek jest należny tylko od kwoty czynszu, który stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Jednak jak zawsze w takich sytuacjach warto zachować czujność. Nie zaszkodzi co jakiś czas sprawdzić, czy podejście organów podatkowych się nie zmieniło.

Stan prawny na dzień: 13.05.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie