Czy trzeba archiwizować wydruki z kasy fiskalnej?

wydruki z kasy fiskalnej

Posiadasz kasę fiskalną? Sprawdź, czy masz obowiązek archiwizowania wydruków z kasy fiskalnej.

Posiadanie kasy fiskalnej jest bardzo często obowiązkiem przedsiębiorcy. Co do zasady sprzedaż na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych nakłada obowiązek ewidencjonowania na kasie, ale od generalnej zasady jest kilka wyjątków, jednak nie o nich będziemy pisać. W dzisiejszej publikacji przeanalizujemy, czy trzeba archiwizować wydruki z kasy fiskalnej.

Rodzaje kas fiskalnych

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, czy mamy obowiązek archiwizować wydruki z kasy fiskalnej musimy zaznajomić się z typami kas fiskalnych, które obecnie są stosowane w obrocie gospodarczym. Na chwilę obecną możemy jeszcze spotkać cztery rodzaje kas fiskalnych, z jakich korzystają przedsiębiorcy:

  1. Z papierowym zapisem kopii.
  2. Z elektronicznym zapisem kopii.
  3. On-line.
  4. W postaci oprogramowania (wirtualne).

Kas z papierowym zapisem kopii nie można już kupić, zostały wycofane z obiegu. Obecnie korzystają z nich ci przedsiębiorcy którzy weszli w ich posiadanie wcześniej. Podobnie dzieje się z kasami z elektronicznym zapisem kopii, będzie je można nabyć tylko do końca 2022 roku. Po tym czasie dostępne będą jedynie kasy on-line i wirtualne.

Czy trzeba archiwizować wydruki z kasy fiskalne?

W zależności od typu posiadanej kasy fiskalnej przedsiębiorca będzie miał obowiązek archiwizowania wydruków lub będzie zwolniony z tego obowiązku.

  1. Kasy z papierowym i elektronicznym zapisem kopii
  2. W przypadku kas z papierowym zapisem kopii istnieje obowiązek przechowywania kopii każdego wydanego paragonu. Natomiast posiadacze kas z elektronicznym zapisem kopii mogą przechowywać wydruki na informatycznych nośnikach danych.

  3. Kasy on-line
  4. Z uwagi na to, że zasada funkcjonowania polega na pracy w trybie on-line nie ma w takim przypadku obowiązku archiwizacji wystawianych paragonów fiskalnych. Wszystkie dane z kasy są przesyłane na bieżąco do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) i tam są zapisywane w czasie rzeczywistym.

  5. Kasy wirtualne

Podobnie jak przy kasach on-line kasy w postaci oprogramowania są połączone z CRK a to oznacza, że wszystkie zdarzenia zaewidencjonowane na kasie są od razu odnotowane w centralnej bazie danych. Baza danych wystawionych paragonów fiskalnych na kasie wirtualnej znajduje się w CRK, dlatego również w tym przypadku nie ma potrzeby archiwizowania wystawionych paragonów fiskalnych.

Podsumowanie

Jeżeli przedsiębiorca posiada jeszcze kasę fiskalną z papierowym zapisem kopii musi przechowywać wydruki paragonów fiskalnych. Posiadacze kas z elektronicznym zapisem kopii mają wybór – przechowują paragony w formie papierowej lub na karcie pamięci. W przyszłości kiedy pozostaną w obiegu jedynie kasy fiskalne działające w trybie on-line przedsiębiorcy będą zwolnieni z uciążliwego obowiązku przechowywania wydruków z kas fiskalnych przez okres 5 lat, aż do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość