Nie tak dawno opisywaliśmy projekt Rozporządzenia w sprawie Kas wirtualnych. Są to kasy mające postać oprogramowania, z których można korzystać na smartfonie lub tablecie. Z założenia kasy wirtualne w pierwszej fazie są przeznaczone do rejestracji sprzedaży dla określonej grupy przedsiębiorców. Ewidencja sprzedaży prowadzona w takiej formie umożliwia przekazywanie informacji o przeprowadzanych transakcjach w czasie rzeczywistym przez co wzmocniony jest element kontrolny ze strony fiskusa.
Jakie czynności będą ewidencjonowane na kasie wirtualnej?
W Rozporządzeniu Ministra Finansów z 26 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. 2020 poz. 965) można przeczytać, że kasy wirtualne mogą być stosowane przykładowo w odniesieniu do czynności :
- usług transportowych, m.in: taksówki, transport pasażerski drogowy, kolejowy, morski, wodny, lotniczy,
- usług hotelarskich, związanych z zakwaterowaniem, noclegowych, turystycznych, miejsc krótkoterminowego zakwaterowania,
- usług gastronomicznych, w szczególności: usług restauracyjnych, cateringowych, pozostałych usług gastronomicznych,
- sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, przeznaczonych do celów opałowych.
Czy stosowanie kas wirtualnych jest obowiązkowe?
Użytkowanie kas wirtualnych dla branż, które wskazano powyżej nie jest obowiązkowe. Z oprogramowania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wymienionym w Rozporządzeniu.
Kasy wirtualne mające postać oprogramowania w pierwszej kolejności mogą stosować branże, które pierwotnie były objęte obowiązkiem wymiany kas na kasy on-line od 1 lipca 2020 r., m.in. gastronomia i hotelarstwo.
Wejście w życie nowych przepisów
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. 2020 poz. 957) weszło w życie z dniem 1 czerwca 2020 r. W Rozporządzeniu określone zostały wymagania techniczne dla kas wirtualnych, sposób użytkowania, sposób zakończenia użytkowania i szczególne przypadki wystawiania dokumentów. Stosowanie kasy wirtualnej nie zwalnia z obowiązku wystawiania paragonu fiskalnego w formie papierowej jak również z przygotowywania raportów fiskalnych. Szczegółowo zostało to omówione w Rozporządzeniu.
Kasa wirtualna musi posiadać deklarację spełnienia przez nią określonych funkcji, o których mowa w art. 111 ust. 6b ustawy o VAT.
Taka deklaracja będzie dołączana do każdej kasy. Jest to Oświadczenie producenta, że program pracy kasy jest zgodny z programem kasy wzorcowej i będzie to potwierdzał Główny Urząd Miar.