Blog ifirma.pl

Czy wzrośnie kwota wolna od podatku w 2024 roku? Sejm rozpoczął prace

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się czy już w 2024 roku wzrośnie kwota wolna od podatku? W dzisiejszym artykule napiszemy na temat rozpoczętych prac nad projektem ustawy zmieniającej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Na pewno wszyscy Polacy, którzy mają opodatkowane swoje dochody według skali podatkowej z ciekawością przypatrują się propozycji podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Do Sejmu trafił projekt ustawy w tej sprawie. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat przygotowanego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kwoty wolnej od podatku.

Co to jest kwota wolna od podatku i kto może z niej skorzystać?

Kwota wolna od podatku oznacza taką kwotę dochodu, do wysokości której nie trzeba płacić podatku PIT. Począwszy od 2022 roku kwota ta wynosi 30.000 zł a to oznacza, że jeśli roczne dochody danej osoby nie przekroczą tej kwoty, to nie trzeba będzie zapłacić podatku. Kwota wolna od podatku obowiązuje jedynie w stosunku do dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, a więc dotyczy dochodów wykazywanych na zeznaniu PIT-36 i PIT-37. W przypadku przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt i składają zeznania roczne na druku odpowiednio PIT-36L i PIT-28, nie skorzystają z kwoty wolnej, chyba że osiągają dochody poza działalnością gospodarczą opodatkowane według skali podatkowej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że brak podatku nie oznacza nie pobierania składek ZUS. Składki społeczne i składka zdrowotna będą płacone od każdej zarobionej złotówki, jeśli taki obowiązek wynika z przepisów składkowych.

Projekt ustawy o zmianie kwoty wolnej od podatku

Do Sejmu wpłynął projekt poselski o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej zmiany wysokości kwoty zmniejszającej podatek, którą wylicza się w oparciu o kwotę wolną od podatku. Od 2022 roku roczna kwota zmniejszająca podatek wynosi 3.600 zł, a wynika z przemnożenia kwoty wolnej 30.000 zł przez podatek z pierwszego progu podatkowego 12%. Jeśli doszłoby do podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60.000 zł, to kwota zmniejszająca podatek wyniosłaby odpowiednio kwotę 7.200 zł. Po zmianie w kieszeni podatników znalazłaby się podwojona kwota wolna od podatku, oczywiście pod warunkiem, że osiągnięte dochody roczne wyniosłyby co najmniej 60.000 zł.

Obecnie
Projekt ustawy
Kwota wolna od podatku
30.000 zł
60.000 zł
Kwota zmniejszająca podatek
3.600 zł
7.200 zł

Podatek byłby pobierany dopiero od nadwyżki ponad 60.000 zł.

Kwota dochodu
Stawka podatku
Począwszy od dochody 60.001 zł do 120.000 zł
12%
Powyżej 120.000 zł
32%

Kwota wolna od podatku przysługuje każdej osobie, bez względu na osiągane dochody roczne. Na jej podwyższeniu skorzystają więc zarówno osoby o średnich i niskich dochodach, jak i ci lepiej zarabiający.

Uzasadnienie ustawy do zmiany kwoty wolnej od podatku

W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej ustawę o PIT można przeczytać m.in., że proponowana zmiana ma na celu zmniejszenie wysokości “klina podatkowego”. Pod pojęciem “klina podatkowego” kryje się różnica pomiędzy kosztem zatrudnienia pracownika, a jego wynagrodzeniem netto. Według wyliczeń każdy pracujący Polak ma pomniejszone wynagrodzenie o ok. 40%, na co składają się podatki i składki ZUS. Do tego dochodzi jeszcze podatek VAT, akcyza i inne podatki, których płacenie jest obligatoryjne. W ocenie pomysłodawców kwota minimalnego wynagrodzenia powinna być w całości zwolniona od podatku PIT, co w skali roku daje 12-krotność tej kwoty. Ponadto wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku ma się przyczynić do ograniczenia osób, które będą korzystały ze wsparcia pomocy społecznej. Ma to także napędzać gospodarkę, ponieważ więcej środków będzie mogła być przeznaczona na konsumpcję i inwestycje.

Podsumowanie

Podwyższanie kwoty wolnej od podatku na pewno jest oceniane pozytywnie przez wszystkie osoby, które mają opodatkowane dochody według skali podatkowej. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że wzrost kwoty wolnej od podatku, to w wielu przypadkach pozbawienie możliwości odliczenia ulgi rehabilitacyjnej, termomodernizacyjnej czy internetowej, która co prawda pomniejsza dochód do opodatkowania, ale można ją odzyskać o ile był w trakcie roku pobierany i płacony podatek PIT. Jest to pewnego rodzaju rekompensata dla Budżetu Państwa.

Projekt ustawy został skierowany 7 lutego 2024 roku do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Trudno ocenić, jakie będą dalsze losy tej propozycji. Pomimo że w projekcie wskazana jest data jego obowiązywania na 1 stycznia 2024 r., to rozsądnie należałoby założyć, że jeśli już, to nastąpi to począwszy od 2025 roku. Jednak na tym etapie trudno szafować wyrokami, można jedynie obserwować przebieg prac nad projektem i czytać bieżące informacje, jakie się będą pojawiały.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie