Czy zaświadczenie wydane w e-Urzędzie Skarbowym ważne tak samo jak papierowe?

KIS wydała komunikat w którym odniosła się do mocy prawnej zaświadczeń pobieranych elektronicznie za pomocą portalu e-US. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się szczegółów.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od jakiegoś czasu można pobrać elektronicznie zaświadczenia wystawione przez e-US. Zaświadczenia mają formę cyfrową, czyli są plikami. Niedawno KIS wydała oficjalny komunikat, który potwierdził, że zaświadczenia elektroniczne mają taką samą moc prawną jak papierowe. Nie są znane przyczyny ogłoszenia obwieszczenia. Można się tylko domyślić, że do KIS docierały sygnały o tym, że podatnicy nie korzystają z elektronicznej metody pobierania zaświadczeń w obawie, że tego rodzaju dokumenty są nieważne i instytucje nie będą ich akceptować.

Jakie rodzaje zaświadczeń wydaje e-US?

To, jakie zaświadczenia można pobrać elektronicznie z e-US reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 listopada 2022 r. w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego (§ 5 pkt 1). Zgodnie z przepisem, urzędy wydają elektronicznie zaświadczenia o:

 • niezaleganiu w podatkach lub stwierdzających stan zaległości (ZAS-W),
 • wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DF),
 • wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz odliczonych składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DFU).

Zaświadczenia wydawane przez e-US nie podlegają opłacie skarbowej.

Jak złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia?

 1. Należy zalogować się do e-US i z ekranu, który od razu zobaczymy wybrać okno Złóż dokument. Do zalogowania się do e-US wymagane jest potwierdzenie tożsamości np. przez Profil Zaufany, bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.
 2.  
  wniosek o wydanie zaświadczenia w e-US
   
 3. Później trzeba tylko kliknąć na nazwę zaświadczenia, które chcemy otrzymać, a system przeniesie do formularza wniosku.
 4.  
  wniosek o wydanie zaświadczenia - rodzaj dokumentu
   
 5. Wybrane zaświadczenie w formie pliku do pobrania znajdziemy w panelu po lewej stronie: Dokumenty → Dokumenty otrzymane.
 6.  
  otrzymane dokumenty w e-US
   

Dokumenty są generowane automatycznie, dlatego czas wydania zaświadczenia wynosi z reguły do kilku minut od wysłania wniosku.

Zaświadczenie elektroniczne wydane w e-Urzędzie Skarbowym a moc prawna dokumentu

Zaświadczenia potrzebne są przedsiębiorcom i pracownikom w wielu sytuacjach: w banku przy składaniu wniosku o kredyt, jako element dokumentacji przetargowej, do urzędu pracy w związku z zatrudnieniem pracownika, na uczelnie, do instytucji pomocowych. Takich przykładów można wymienić wiele, a US nie może odmówić wydania zaświadczenia przy prawidłowo złożonym wniosku, niezależnie od celu, w którym pobierany jest dokument.

Osoba, która otrzyma zaświadczenie w formie elektronicznej, powinna zachować formę cyfrową dokumentu i się nią posługiwać. Nie należy drukować, robić zrzutów ekranu (print screenów) z widoku dokumentu itp. Można pobrać plik i przekazać go do instytucji:

 • jako załącznik do wiadomości e-mail,
 • za pomocą nośnika danych (np. na pendrive),
 • za pomocą aplikacji dostępnych w instytucji, w której przedstawiane jest zaświadczenie.

Pobrany elektronicznie plik z zaświadczeniem ma taką samą moc prawną, jak dokument papierowy wydany przez Urząd Skarbowy i powinien być respektowany we wszystkich instytucjach. Potwierdza to komunikat Krajowej Informacji Skarbowej.

Jak zweryfikować prawdziwość zaświadczenia?

Zaświadczenia są podpisane kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną Szefa KAS lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez upoważnionego pracownika urzędu skarbowego. Pracownik instytucji oraz każda zainteresowana osoba może potwierdzić autentyczność podpisu pod linkiem: https://puesc.gov.pl/wer/.

Elektroniczne zaświadczenia z e-US

Możliwość elektronicznego uzyskania zaświadczeń to wygoda, oszczędność pieniędzy i czasu. Dokumenty są wydawane bezpłatnie w kilka chwil od złożenia wniosku (7 dni w tygodniu i 24 h na dobę). Forma cyfrowa pozwala je mieć zawsze przy sobie (ściągnięte na e-mail, zapisane na pendrive itp.) w czasie załatwiania sprawy w kilku urzędach i okazywać zawsze, kiedy jest to konieczne.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy zaświadczenie wydane w e-Urzędzie Skarbowym ma moc prawną?

  Pobrany elektronicznie plik z zaświadczeniem ma taką samą moc prawną, jak dokument papierowy wydany przez Urząd Skarbowy i powinien być respektowany we wszystkich instytucjach.

 2. 🔸W jaki sposób można uzyskać zaświadczenie wydane w e-Urzędzie Skarbowym?

  Dokumenty są wydawane bezpłatnie w kilka chwil od złożenia wniosku (7 dni w tygodniu i 24 h na dobę).

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce