|
|
3 minut czytania

Czy zaświadczenie wydane w e-Urzędzie Skarbowym ważne tak samo jak papierowe?

KIS wydała komunikat w którym odniosła się do mocy prawnej zaświadczeń pobieranych elektronicznie za pomocą portalu e-US. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się szczegółów.

zaświadczenie wydane w e-urzędzie skarbowym

Od jakiegoś czasu można pobrać elektronicznie zaświadczenia wystawione przez e-US. Zaświadczenia mają formę cyfrową, czyli są plikami. Niedawno KIS wydała oficjalny komunikat, który potwierdził, że zaświadczenia elektroniczne mają taką samą moc prawną jak papierowe. Nie są znane przyczyny ogłoszenia obwieszczenia. Można się tylko domyślić, że do KIS docierały sygnały o tym, że podatnicy nie korzystają z elektronicznej metody pobierania zaświadczeń w obawie, że tego rodzaju dokumenty są nieważne i instytucje nie będą ich akceptować.

Jakie rodzaje zaświadczeń wydaje e-US?

To, jakie zaświadczenia można pobrać elektronicznie z e-US reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 listopada 2022 r. w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego (§ 5 pkt 1). Zgodnie z przepisem, urzędy wydają elektronicznie zaświadczenia o:

  • niezaleganiu w podatkach lub stwierdzających stan zaległości (ZAS-W),
  • wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DF),
  • wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz odliczonych składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DFU).

Zaświadczenia wydawane przez e-US nie podlegają opłacie skarbowej.

Jak złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia?

  1. Należy zalogować się do e-US i z ekranu, który od razu zobaczymy wybrać okno Złóż dokument. Do zalogowania się do e-US wymagane jest potwierdzenie tożsamości np. przez Profil Zaufany, bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.
  2.  
    wniosek o wydanie zaświadczenia w e-US
     
  3. Później trzeba tylko kliknąć na nazwę zaświadczenia, które chcemy otrzymać, a system przeniesie do formularza wniosku.
  4.  
    wniosek o wydanie zaświadczenia - rodzaj dokumentu
     
  5. Wybrane zaświadczenie w formie pliku do pobrania znajdziemy w panelu po lewej stronie: Dokumenty → Dokumenty otrzymane.
  6.  
    otrzymane dokumenty w e-US
     

Dokumenty są generowane automatycznie, dlatego czas wydania zaświadczenia wynosi z reguły do kilku minut od wysłania wniosku.

Zaświadczenie elektroniczne wydane w e-Urzędzie Skarbowym a moc prawna dokumentu

Zaświadczenia potrzebne są przedsiębiorcom i pracownikom w wielu sytuacjach: w banku przy składaniu wniosku o kredyt, jako element dokumentacji przetargowej, do urzędu pracy w związku z zatrudnieniem pracownika, na uczelnie, do instytucji pomocowych. Takich przykładów można wymienić wiele, a US nie może odmówić wydania zaświadczenia przy prawidłowo złożonym wniosku, niezależnie od celu, w którym pobierany jest dokument.

Osoba, która otrzyma zaświadczenie w formie elektronicznej, powinna zachować formę cyfrową dokumentu i się nią posługiwać. Nie należy drukować, robić zrzutów ekranu (print screenów) z widoku dokumentu itp. Można pobrać plik i przekazać go do instytucji:

  • jako załącznik do wiadomości e-mail,
  • za pomocą nośnika danych (np. na pendrive),
  • za pomocą aplikacji dostępnych w instytucji, w której przedstawiane jest zaświadczenie.

Pobrany elektronicznie plik z zaświadczeniem ma taką samą moc prawną, jak dokument papierowy wydany przez Urząd Skarbowy i powinien być respektowany we wszystkich instytucjach. Potwierdza to komunikat Krajowej Informacji Skarbowej.

Jak zweryfikować prawdziwość zaświadczenia?

Zaświadczenia są podpisane kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną Szefa KAS lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez upoważnionego pracownika urzędu skarbowego. Pracownik instytucji oraz każda zainteresowana osoba może potwierdzić autentyczność podpisu pod linkiem: https://puesc.gov.pl/wer/.

Elektroniczne zaświadczenia z e-US

Możliwość elektronicznego uzyskania zaświadczeń to wygoda, oszczędność pieniędzy i czasu. Dokumenty są wydawane bezpłatnie w kilka chwil od złożenia wniosku (7 dni w tygodniu i 24 h na dobę). Forma cyfrowa pozwala je mieć zawsze przy sobie (ściągnięte na e-mail, zapisane na pendrive itp.) w czasie załatwiania sprawy w kilku urzędach i okazywać zawsze, kiedy jest to konieczne.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Czy zaświadczenie wydane w e-Urzędzie Skarbowym ma moc prawną?

    Pobrany elektronicznie plik z zaświadczeniem ma taką samą moc prawną, jak dokument papierowy wydany przez Urząd Skarbowy i powinien być respektowany we wszystkich instytucjach.
  2. W jaki sposób można uzyskać zaświadczenie wydane w e-Urzędzie Skarbowym?

    Dokumenty są wydawane bezpłatnie w kilka chwil od złożenia wniosku (7 dni w tygodniu i 24 h na dobę).

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie