Blog ifirma.pl

Czym jest i ile wynosi kwota wolna od potrąceń?

|
|
4 minut czytania
Czy wiesz, że pracodawca może dokonać potrąceń z twojego wynagrodzenia? Sprawdź, czym jest i ile wynosi kwota wolna od potrąceń.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Co do zasady pracownik ma niezbywalne prawo do wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Co jednak jeżeli z różnych powodów popadnie w długi i zaprzestanie ich spłacania? Otóż najczęściej w takich przypadkach dojdzie do zajęcia wynagrodzenia za pracę. Rodzi się jednak pytanie, czy w ogóle nie otrzyma wypłaty, czy może tylko częściowo? W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie czym jest i ile wynosi kwota wolna od potrąceń w 2023 roku?

Kiedy może dojść do potrącenia z wynagrodzenia za pracę?

Nie każda osoba zdaje sobie sprawę z faktu, że jeżeli posiada jakieś długi, to najczęściej nie będa one anonimowe. Wierzyciele mają prawo dochodzenia swoich należności i z niego korzystają. Niestety większość spraw trafia do komornika sądowego, który zajmuje się egzekucją zadłużenia. Powszechne są długi alimentacyjne, ale nie brakuje również innego rodzaju zaległości, chociażby z tytułu spłaty rat kredytów, rat leasingowych, opłat czynszowych, abonamentowych czy innych. Osoby zainteresowane zdają sobie sprawę z konsekwencji, więc nie powinny być zaskoczone, że komornik zapuka do ich drzwi. Jeżeli posiadają źródło dochodu, to również zajęcie komornicze trafi do pracodawcy. Tego typu działania są transparentne, o każdym kroku podejmowanym przez komornika posiada również wiedzę dłużnik. W takich okolicznościach dojdzie do zajęcia wynagrodzenia za pracę a to oznacza stosowne obniżenie wypłaty. Ustawa Kodeks pracy przewiduje jeszcze, że potrąceń może dokonywać sam pracodawca w następujących sytuacjach:

 1. pracownik otrzymał zaliczkę i nie dokonał zwrotu niewykorzystanej części.
 2. Na pracownika została nałożona kara przez pracodawcę za nieprzestrzeganie przepisów bhp, przeciwpożarowych i prawa pracy.

Czym jest kwota wolna od potrąceń i ile wynosi kwota wolna od potrąceń w 2023 roku?

Kwota wolna od potrąceń jest to kwota, której nie można zająć na poczet zaległości pracownika. Oznacza to, że pracownik otrzyma jakąś część wynagrodzenia. Jeśli już powstanie taka sytuacja, że trzeba dokonać potrącenia z wynagrodzenia, to pracodawca jest związany przepisami, co do jego wysokości. Nie ma w takim działaniu żadnej przypadkowości czy uznaniowości. W ustawie Kodeks pracy przeczytamy, jak się kształtuje kwota wolna od potrąceń.

Kwota wolna od potrąceń:
Minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługująca pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu:
 • składek na ubezpieczenia społeczne,
 • zaliczki na podatek dochodowy,

Dotyczy to zaległości egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych obejmujących należności inne niż świadczenia alimentacyjne

75% wynagrodzenia minimalnego – przy udzielaniu zaliczek pieniężnych
90% wynagrodzenia minimalnego – przy potrącaniu kar pieniężnych nałożonych przez pracodawcę

Skoro wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, to wraz ze zmiana tej kwoty będzie się zmieniała również kwota wolna od potrąceń. Zobaczmy jak się kształtuje w 2023 roku.

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę
Kwota netto wolna od potrąceń
Do 30.06.2023 r. 01.07-31.12.2023 r. Do 30.06.2023 r. 01.07-31.12.2023 r.
3.490 zł
3.600 zł
2.709,48 zł
2.783,86 zł
Kwotę wynagrodzenia netto, wyliczono z uwzględnieniem:
 • podstawowych kosztów uzyskania przychodów (250 zł),
 • kwoty zmniejszającej podatek 300 zł,
 • stawka podatku 12%,
 • pracownik nie jest uczestnikiem PPK
Uwaga!
Przy zatrudnieniu na część etatu kwota wolna od potrąceń ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu

Przykład
Pani Maryla jest zatrudniona na ½ etatu w firmie. W takim przypadku w podstawie do naliczania kwoty wolnej od potrąceń znajdzie się odpowiednio:
-1.745 zł – do 30.06.2023 r.,
-1.800 zł – od 01.07-31.12.2023 r.
Natomiast kwota wolna od potrąceń będzie wynosiła:
-1.370,24 zł – do 30.06.2023 r.,
-1.413,43 zł – od 01.07-31.12.2023 r.

Jakie są górne granice dokonywania potrąceń?

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę mogą być dokonywane w określonych granicach, w zależności od charakteru zadłużenia, przepisy określają górne granice potrąceń.

Wysokość potrąceń z wynagrodzenia za pracę:
60% wynagrodzenia – w przypadku świadczeń alimentacyjnych
50% wynagrodzenia – przy zbiegu tytułów do potrącenia, innych niż świadczenie alimentacyjne
60% wynagrodzenia – przy zbiegu tytułów alimentacyjnych i niealimentacyjnych
Potrącenia są naliczane od kwoty wynagrodzenia netto
Przy zbiegu tytułów alimentacyjnych i niealimentacyjnych pierwszeństwo zaspokojenia mają świadczenia alimentacyjne
Należności, które nie zostały wymienione w Kodeksie pracy mogą być potrącane tylko pod warunkiem wyrażenia zgody przez pracownika i na jego wniosek. Znajdą się tutaj przykładowo: pakiet medyczny, pożyczka z firmy czy karnet na basen.
Potrącenia są dokonywane w pierwszej kolejności na zaległości wymienione w Kodeksie pracy. Potrącenia obowiązkowe nadrzędne w stosunku do potrąceń dobrowolnych

Oznacza to, że po dokonaniu potrącenia pracownik otrzyma jeszcze jakąś kwotę do wypłaty.

Kwota wolna od potrąceń – podsumowanie

Pracownik musi liczyć się z faktem, że wierzyciel wcześniej czy później upomni się o swoje pieniądze. Jeżeli dana osoba pozostaje w zatrudnieniu, to komornik wejdzie na jej wynagrodzenie a pracodawca ma obowiązek przekazać mu odpowiednie kwoty na spłatę zadłużenia. W przypadku zajęć komorniczych poza spłatą należności głównej i odsetek za zwłokę doliczane są również koszty egzekucyjne, które w sposób znaczący wpływają na kwotę podlegającą spłacie. Kodeks pracy został tak skonstruowany, żeby w przypadku potrącenia pracownik nie został pozbawiony środków do życia, dlatego określone zostały kwoty wolne od potrąceń i górne granice potrąceń. W przypadku wynagrodzenia za pracę zawsze jakaś część wypłaty zostanie przekazana pracownikowi. Jednak należy pamiętać, że potrącenia będą dokonywane aż do czasu spłaty całego zadłużenia.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie