Inwestowanie poprzez flipping nieruchomości staje się coraz popularniejszym sposobem na gromadzenie kapitału. Jednakże w dalszym ciągu należy pamiętać o obowiązku odprowadzenia podatku od uzyskanych z tego tytułu dochodów. W tym artykule dowiesz się, na czym polega flipping i jakie są zasady dotyczące jego rozliczania.
Flipping jest jednym ze sposobów inwestowania w nieruchomości. Opiera się na zakupie mieszkań (po niższej cenie), ich renowacji w celu podniesienia ich wartości, aby następnie sprzedać je z zyskiem.
Ta strategia inwestycyjna charakteryzuje się możliwością osiągnięcia atrakcyjnych przychodów w krótkim czasie. W związku z tym nierozerwalnie wiąże z wyższym ryzykiem. Wymaga także dosyć dużego zaangażowania inwestora. Przeważnie taniej kupowane wymagają remontów, które powinny trwać jak najkrócej, aby sprzedaż nieruchomości odbyła się jak najszybciej. Należy również pamiętać o kosztach związanych z zobowiązaniami podatkowymi, kredytami zaciągniętymi na poczet zakupu, opłatą mediów itp.
Flipping mieszkań nie jest dla każdego. To szybki, ale i dosyć ryzykowny sposób powiększania kapitału i wymaga posiadania wiedzy o uwarunkowaniach rynkowych, doświadczenia. Jakie są zalety i wady house flippingu?
ZALETY
WADY
Transakcje związane z flippingiem mieszkań wiążą się z zapłatą podatku. Na jakich zasadach należy rozpatrywać ten aspekt i od jakich czynników zależy wysokość i rodzaj zobowiązania podatkowego?
W myśl art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:
– odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w powyżej przedstawionych przypadkach – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie;
– w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Osoba, która dokonała sprzedaży nieruchomości, aby następnie zakupić kolejną, przeznaczoną do własnych celów mieszkaniowych, musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Uzyskane dochody, przychody, koszt uzyskania przychodów oraz odpisy amortyzacyjne należy umieścić w formularzu PIT-39. Stawka podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości wynosi 19% (wg opodatkowania liniowego).
Istnieje również możliwość opłacenia zobowiązania na zasadach ogólnych (skali podatkowej). Jeśli przychody nie przekroczą wyznaczonego progu podatkowy (który wynosi na ten moment 120 000 zł) opodatkowanie wynosi 17%. Powyżej tej wartości – 32%.
Czy możliwe jest uniknięcie zapłaty zobowiązania podatkowego z tytułu sprzedaży mieszkania?
Istnieje taka opcja w przypadku sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Mówi o tym art. 10 ust 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w art 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości, lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Przepisy obejmują również kwestię zmienności cen rynkowych oraz możliwych rozbieżności z informacjami zawartymi w dokumentacji (takiej jak np. akt notarialny) a stanem faktycznym. W związku z tym art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada, iż przychodem z m.in. odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.
Jeżeli cena, bez konkretnej przyczyny, odbiega znacząco od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. W takiej sytuacji uwzględnia się opinię powołanych w danej sprawie biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.
Warto przytoczyć również art. 21 ust 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych który brzmi:
Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Za wydatki poniesione na wskazane cele uznaje się:
Wg art. 21 ust 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku ponoszenia wydatków na cele mieszkaniowe w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, zwolnienie podatkowe, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki na cele mieszkaniowe.
Flipping mieszkań w dużej mierze wymaga dobrze przygotowanego planu, strategii oraz wiedzy. Należy mieć również na uwadze regulacje podatkowe, które determinują, jakąś część z uzyskanych przychodów masz obowiązek przekazać na rzecz państwa.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!