Czym jest powinowactwo i jaki ma wpływ na JPK?

powinowactwo

Łączą Cię relacje biznesowe z powinowatym? Sprawdź jak takie transakcje oznaczyć w nowym JPK.

Z dniem 1 października 2020 r. wszystkich czynnych podatników VAT objął obowiązek przekazywania ewidencji VAT zakupu i sprzedaży w nowej strukturze JPK. W świetle tych uregulowań przedsiębiorcy zostali zobowiązani do stosowania nowych oznaczeń dla pewnej, określonej przez ustawodawcę, grupy towarów i usług, ale również doszedł obowiązek dodatkowego oznaczania niektórych kategorii transakcji, dowodów sprzedaży i zakupów. Jednym z takich obowiązków zostali objęci przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji handlowych między innymi w gronie rodziny

Pojęcie podmiotu powiązanego

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 23m ustawodawca zapisał co należy rozumieć pod pojęciem podmiotu powiązanego:

 1. Podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
 2. Podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
  1. ten sam inny podmiot lub
  2. małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
 3. Spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub
 4. Podatnika i jego zagraniczny zakład.
Powiązanie oznacza relacje, o których mowa w punktach 1-4, jakie zachodzą pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Czym jest powinowactwo?

Zgodnie z definicją, jaką można przeczytać w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy przez powinowactwo rozumie się stosunek prawnorodzinny łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego małżonka. Jest to wyłącznie więź prawna, w odróżnieniu od pokrewieństwa, które jest więzią biologiczno-prawną. Linie i stopnie powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa.

Stopnie powinowactwa:

 1. I stopień powinowactwa w linii prostej – rodzice współmałżonka – teść i teściowa.
 2. II stopień powinowactwa w linii bocznej – rodzeństwo współmałżonka i ich małżonkowie: brat, siostra, szwagier, szwagierka.

Oznaczenia powinowactwa w nowym JPK

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, którzy w świetle przepisów są podmiotami powiązanymi, muszą być właściwie oznaczone w nowym JPK symbolem “TP”.

Jeżeli chodzi o powiązania rodzinne brak jest w przepisach podatkowych informacji na temat wysokości transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, które miałyby decydować o tym, czy taką transakcję należy czy też nie oznaczać symbolem TP w nowym JPK. W takiej sytuacji należy domniemywać, że obowiązek oznaczania wynika jedynie z faktu, że pomiędzy podmiotami występuje powinowactwo do drugiego stopnia.

Przeczytaj również: Podmioty powiązane – obowiązek wykazywania w nowym JPK

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jakie są stopnie powinowactwa?

  • I stopień powinowactwa w linii prostej – rodzice współmałżonka – teść i teściowa.
  • II stopień powinowactwa w linii bocznej – rodzeństwo współmałżonka i ich małżonkowie: brat, siostra, szwagier, szwagierka.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość