Powrót

Czym jest powinowactwo i jaki ma wpływ na JPK?

powinowactwo

Łączą Cię relacje biznesowe z powinowatym? Sprawdź jak takie transakcje oznaczyć w nowym JPK.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Z dniem 1 października 2020 r. wszystkich czynnych podatników VAT objął obowiązek przekazywania ewidencji VAT zakupu i sprzedaży w nowej strukturze JPK. W świetle tych uregulowań przedsiębiorcy zostali zobowiązani do stosowania nowych oznaczeń dla pewnej, określonej przez ustawodawcę, grupy towarów i usług, ale również doszedł obowiązek dodatkowego oznaczania niektórych kategorii transakcji, dowodów sprzedaży i zakupów. Jednym z takich obowiązków zostali objęci przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji handlowych między innymi w gronie rodziny

Pojęcie podmiotu powiązanego

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 23m ustawodawca zapisał co należy rozumieć pod pojęciem podmiotu powiązanego:

 1. Podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
 2. Podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
  1. ten sam inny podmiot lub
  2. małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
 3. Spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub
 4. Podatnika i jego zagraniczny zakład.
Powiązanie oznacza relacje, o których mowa w punktach 1-4, jakie zachodzą pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Czym jest powinowactwo?

Zgodnie z definicją, jaką można przeczytać w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy przez powinowactwo rozumie się stosunek prawnorodzinny łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego małżonka. Jest to wyłącznie więź prawna, w odróżnieniu od pokrewieństwa, które jest więzią biologiczno-prawną. Linie i stopnie powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa.

Stopnie powinowactwa:

 1. I stopień powinowactwa w linii prostej – rodzice współmałżonka – teść i teściowa.
 2. II stopień powinowactwa w linii bocznej – rodzeństwo współmałżonka i ich małżonkowie: brat, siostra, szwagier, szwagierka.

Oznaczenia powinowactwa w nowym JPK

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, którzy w świetle przepisów są podmiotami powiązanymi, muszą być właściwie oznaczone w nowym JPK symbolem “TP”.

Jeżeli chodzi o powiązania rodzinne brak jest w przepisach podatkowych informacji na temat wysokości transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, które miałyby decydować o tym, czy taką transakcję należy czy też nie oznaczać symbolem TP w nowym JPK. W takiej sytuacji należy domniemywać, że obowiązek oznaczania wynika jedynie z faktu, że pomiędzy podmiotami występuje powinowactwo do drugiego stopnia.

Przeczytaj również: Podmioty powiązane – obowiązek wykazywania w nowym JPK

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jakie są stopnie powinowactwa?

  I stopień powinowactwa w linii prostej – rodzice współmałżonka – teść i teściowa. II stopień powinowactwa w linii bocznej – rodzeństwo współmałżonka i ich małżonkowie: brat, siostra, szwagier, szwagierka.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość