Blog ifirma.pl

Czym jest powinowactwo i jaki ma wpływ na JPK?

|
|
2 minut czytania
Łączą Cię relacje biznesowe z powinowatym? Sprawdź jak takie transakcje oznaczyć w nowym JPK.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Z dniem 1 października 2020 r. wszystkich czynnych podatników VAT objął obowiązek przekazywania ewidencji VAT zakupu i sprzedaży w nowej strukturze JPK. W świetle tych uregulowań przedsiębiorcy zostali zobowiązani do stosowania nowych oznaczeń dla pewnej, określonej przez ustawodawcę, grupy towarów i usług, ale również doszedł obowiązek dodatkowego oznaczania niektórych kategorii transakcji, dowodów sprzedaży i zakupów. Jednym z takich obowiązków zostali objęci przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji handlowych między innymi w gronie rodziny

Pojęcie podmiotu powiązanego

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 23m ustawodawca zapisał co należy rozumieć pod pojęciem podmiotu powiązanego:

 1. Podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
 2. Podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
  1. ten sam inny podmiot lub
  2. małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
 3. Spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub
 4. Podatnika i jego zagraniczny zakład.
Powiązanie oznacza relacje, o których mowa w punktach 1-4, jakie zachodzą pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Czym jest powinowactwo?

Zgodnie z definicją, jaką można przeczytać w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy przez powinowactwo rozumie się stosunek prawnorodzinny łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego małżonka. Jest to wyłącznie więź prawna, w odróżnieniu od pokrewieństwa, które jest więzią biologiczno-prawną. Linie i stopnie powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa.

Stopnie powinowactwa:

 1. I stopień powinowactwa w linii prostej – rodzice współmałżonka – teść i teściowa.
 2. II stopień powinowactwa w linii bocznej – rodzeństwo współmałżonka i ich małżonkowie: brat, siostra, szwagier, szwagierka.

Oznaczenia powinowactwa w nowym JPK

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, którzy w świetle przepisów są podmiotami powiązanymi, muszą być właściwie oznaczone w nowym JPK symbolem “TP”.

Jeżeli chodzi o powiązania rodzinne brak jest w przepisach podatkowych informacji na temat wysokości transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, które miałyby decydować o tym, czy taką transakcję należy czy też nie oznaczać symbolem TP w nowym JPK. W takiej sytuacji należy domniemywać, że obowiązek oznaczania wynika jedynie z faktu, że pomiędzy podmiotami występuje powinowactwo do drugiego stopnia.

Przeczytaj również: Podmioty powiązane – obowiązek wykazywania w nowym JPK

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jakie są stopnie powinowactwa?

   I stopień powinowactwa w linii prostej – rodzice współmałżonka – teść i teściowa. II stopień powinowactwa w linii bocznej – rodzeństwo współmałżonka i ich małżonkowie: brat, siostra, szwagier, szwagierka.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie