Z dniem 1 października 2020 r. wszystkich czynnych podatników VAT objął obowiązek przekazywania ewidencji VAT zakupu i sprzedaży w nowej strukturze JPK. W świetle tych uregulowań przedsiębiorcy zostali zobowiązani do stosowania nowych oznaczeń dla pewnej, określonej przez ustawodawcę, grupy towarów i usług, ale również doszedł obowiązek dodatkowego oznaczania niektórych kategorii transakcji, dowodów sprzedaży i zakupów. Jednym z takich obowiązków zostali objęci przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji handlowych między innymi w gronie rodziny
Pojęcie podmiotu powiązanego
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 23m ustawodawca zapisał co należy rozumieć pod pojęciem podmiotu powiązanego:
- Podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
- Podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
- Spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub
- Podatnika i jego zagraniczny zakład.
Powiązanie oznacza relacje, o których mowa w punktach 1-4, jakie zachodzą pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Czym jest powinowactwo?
Zgodnie z definicją, jaką można przeczytać w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy przez powinowactwo rozumie się stosunek prawnorodzinny łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego małżonka. Jest to wyłącznie więź prawna, w odróżnieniu od pokrewieństwa, które jest więzią biologiczno-prawną. Linie i stopnie powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa.
Stopnie powinowactwa:
- I stopień powinowactwa w linii prostej – rodzice współmałżonka – teść i teściowa.
- II stopień powinowactwa w linii bocznej – rodzeństwo współmałżonka i ich małżonkowie: brat, siostra, szwagier, szwagierka.
Oznaczenia powinowactwa w nowym JPK
Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, którzy w świetle przepisów są podmiotami powiązanymi, muszą być właściwie oznaczone w nowym JPK symbolem “TP”.
Jeżeli chodzi o powiązania rodzinne brak jest w przepisach podatkowych informacji na temat wysokości transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, które miałyby decydować o tym, czy taką transakcję należy czy też nie oznaczać symbolem TP w nowym JPK. W takiej sytuacji należy domniemywać, że obowiązek oznaczania wynika jedynie z faktu, że pomiędzy podmiotami występuje powinowactwo do drugiego stopnia.
Przeczytaj również: Podmioty powiązane – obowiązek wykazywania w nowym JPK