Blog ifirma.pl

Czym jest reinwestycja? Najważniejsze informacje

|
|
4 minut czytania
Utrzymanie płynności finansowej firmy jest jednym z głównych celów każdego przedsiębiorcy. Sposobem na jego osiągnięcie może być reinwestycja, dzięki której pomnożysz swój kapitał i redukować straty.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji o tej praktyce inwestycyjnej.

Czym jest reinwestycja?

Reinwestycja polega na ponownym zainwestowaniu swoich środków pieniężnych, które uzyskaliśmy z inwestycji. Należy ona do ważnych zasad strategii inwestycyjnych, zgodnie z którą, pieniądze powinny zawsze „pracować” i być w obiegu. Reinwestycje warto stosować w szczególności, gdy zaczynamy ponosić straty finansowe określonych działań np. po nabyciu akcji. Najczęściej jednak są one najczęściej wykorzystywane w funduszach inwestycyjnych, które są formą zbiorowego inwestowania.

Przykładem mogą być lokaty bankowe oparte na oprocentowaniu złożonym. Do kapitału początkowego naliczany jest zysk na koniec określonego okresu odsetkowego, a następnie od tej powiększonej wartości ponownie doliczane są odsetki.

Kapitał początkowy wpłacony na lokatę kwartalną z oprocentowaniem 2% wynosił 2000 zł. Po 3 miesiącach na lokacie znajdzie się 2040 zł i od właśnie kwoty będą naliczane kolejne odsetki. W związku z tym po kolejnych 3 miesiącach suma kapitału osiągnie 2080,80 zł.

Programy reinwestycji dywidendy (DRIP)

Warto także wspomnieć o jednym ze sposobów, który może być wykorzystywany przez firmy do efektywnego zarządzania finansami, są programy reinwestycji dywidendy z akcji. Polegają one na tym, że pozyskane środki z dywidend są ponownie przeznaczane na zakup kolejnych instrumentów finansowych. Umożliwiają one podejmowanie kolejnych działań inwestycyjnych bez konieczności uiszczania opłat transakcyjnych czy korzystania z usług maklerskich oraz niekiedy pozwalają na zakup akcji w niższej cenie.

Jak możesz reinwestować zyski w firmie?

W zależności od celów, potrzeb, luk strategicznych reinwestowanie zysków może przyczynić się do zwiększenia wartości firmy i ciągłego doskonalenia procesów. Mogą to być np.:

 • Usprawnienie procesu rekrutacji i zatrudnienie nowych pracowników poprzez np. Automatyzację pracy rekruterów, promocję swojego wizerunku jako pracodawcy;
 • Organizacja szkoleń dla pracowników;
 • Rozszerzenie działań marketingowych np. dzięki kampaniom w mediach; społecznościowych, wykorzystanie płatnych reklam internetowych, wypozycjonowanie swojej strony internetowej;
 • Rozwój IT – zakup narzędzi cyfrowych usprawniających pracę np. systemy CRM i ERP, programy do analizy danych biznesowych lub zakup nowego sprzętu biurowego;
 • Podniesienie jakości oferowanych usług i produktów – zastosowanie rozwiązań agile, zakup lepszej jakości materiałów.

Zalety reinwestycji

Zaletami reinwestycji będą m.in.:

 • Zminimalizowanie lub uniknięcie strat finansowych;
 • Zwiększenie kapitału finansowego, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów niezbędnych do jego pozyskania;
 • Brak potrzeby brania kredytu przez firmę – pozwala na finansowanie działalności i rozwój firmy bez wzrostu zadłużenia;
 • Od transakcji nie są pobierane opłaty prowizyjne;
 • Brak konieczności korzystania z pośredników w obrocie akcjami;
 • Dowolność w decyzji, czy inwestor będzie reinwestować całość, czy tylko część dywidendy;
 • Większa elastyczność w zarządzaniu finansami firmy;
 • Możliwość wykorzystania w akcjonariacie pracowniczym.

Wady reinwestycji

Każdy rodzaj aktywności na rynku finansowym wiąże się z pewnymi wadami. W przypadku reinwestycji będą to:

 • Obowiązek płacenia podatku dochodowego od zysków kapitałowych, który obecnie wynosi 19%;
 • Głównym ryzykiem związanym z reinwestycjami jest to, że oprocentowanie może ulec zmianie w zależności od sytuacji rynkowej itd. Jeśli nastąpi spadek stopy zwrotu zgromadzony kapitał będzie mniejszy, a akcje stracą na wartości. Przyczynia się to do powstania kosztów alternatywnych. W takiej sytuacji możliwe jest wypłacenie środków pieniężnych z danego funduszu inwestycyjnego i wpłacenie ich na inny, bez opłat prowizyjnych. Należy jednak pamiętać o limicie czasowym w takich transakcjach, który wynosi zazwyczaj maksymalnie do 3 miesięcy.

Jak unikać ryzyka reinwestycji?

Aby uniknąć strat finansowych na tej strategii inwestycyjnej, możesz wykonać następujące działania:

 • Inwestowanie w długoterminowe papiery wartościowe (np. obligacje) lub bez prawa wykupu (wykupienie ich przed terminem zapadalności wiąże się z karami finansowymi);
 • Stworzenie tzw. drabiny obligacji, czyli portfela inwestycyjnego zawierającego te papiery wartościowe o różnych terminach zapadalności, co pozwala na stałe pozyskiwanie dochodów i utrzymanie płynności finansowej;
 • Inwestowanie w obligacje zerokuponowe, w których nie ma obowiązku zapłaty za odsetki;
 • Inwestowanie w instrumenty finansowe bez prawa wykupu, co uniemożliwia ich wycofanie.

Podsumowanie

Reinwestycja stanowi alternatywę dla utrzymania wskaźników płynności finansowej na dobrym poziomie oraz pozyskiwania zysków kapitałowych. Jest to w szczególności przydatne, gdy posiadane przez nas instrumenty finansowe zaczynają przejawiać tendencje spadkowe i przynosić straty. Nie jest to jednak zawsze idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, dlatego warto zawsze precyzyjnie określić swoje potrzeby oraz możliwości inwestycyjne.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie