Czym jest reinwestycja? Najważniejsze informacje

reinwestycja

Utrzymanie płynności finansowej firmy jest jednym z głównych celów każdego przedsiębiorcy. Sposobem na jego osiągnięcie może być reinwestycja, dzięki której pomnożysz swój kapitał i redukować straty.

Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji o tej praktyce inwestycyjnej.

Czym jest reinwestycja?

Reinwestycja polega na ponownym zainwestowaniu swoich środków pieniężnych, które uzyskaliśmy z inwestycji. Należy ona do ważnych zasad strategii inwestycyjnych, zgodnie z którą, pieniądze powinny zawsze „pracować” i być w obiegu. Reinwestycje warto stosować w szczególności, gdy zaczynamy ponosić straty finansowe określonych działań np. po nabyciu akcji. Najczęściej jednak są one najczęściej wykorzystywane w funduszach inwestycyjnych, które są formą zbiorowego inwestowania.

Przykładem mogą być lokaty bankowe oparte na oprocentowaniu złożonym. Do kapitału początkowego naliczany jest zysk na koniec określonego okresu odsetkowego, a następnie od tej powiększonej wartości ponownie doliczane są odsetki.

Kapitał początkowy wpłacony na lokatę kwartalną z oprocentowaniem 2% wynosił 2000 zł. Po 3 miesiącach na lokacie znajdzie się 2040 zł i od właśnie kwoty będą naliczane kolejne odsetki. W związku z tym po kolejnych 3 miesiącach suma kapitału osiągnie 2080,80 zł.

Programy reinwestycji dywidendy (DRIP)

Warto także wspomnieć o jednym ze sposobów, który może być wykorzystywany przez firmy do efektywnego zarządzania finansami, są programy reinwestycji dywidendy z akcji. Polegają one na tym, że pozyskane środki z dywidend są ponownie przeznaczane na zakup kolejnych instrumentów finansowych. Umożliwiają one podejmowanie kolejnych działań inwestycyjnych bez konieczności uiszczania opłat transakcyjnych czy korzystania z usług maklerskich oraz niekiedy pozwalają na zakup akcji w niższej cenie.

Jak możesz reinwestować zyski w firmie?

W zależności od celów, potrzeb, luk strategicznych reinwestowanie zysków może przyczynić się do zwiększenia wartości firmy i ciągłego doskonalenia procesów. Mogą to być np.:

 • Usprawnienie procesu rekrutacji i zatrudnienie nowych pracowników poprzez np. Automatyzację pracy rekruterów, promocję swojego wizerunku jako pracodawcy;
 • Organizacja szkoleń dla pracowników;
 • Rozszerzenie działań marketingowych np. dzięki kampaniom w mediach; społecznościowych, wykorzystanie płatnych reklam internetowych, wypozycjonowanie swojej strony internetowej;
 • Rozwój IT – zakup narzędzi cyfrowych usprawniających pracę np. systemy CRM i ERP, programy do analizy danych biznesowych lub zakup nowego sprzętu biurowego;
 • Podniesienie jakości oferowanych usług i produktów – zastosowanie rozwiązań agile, zakup lepszej jakości materiałów.

Zalety reinwestycji

Zaletami reinwestycji będą m.in.:

 • Zminimalizowanie lub uniknięcie strat finansowych;
 • Zwiększenie kapitału finansowego, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów niezbędnych do jego pozyskania;
 • Brak potrzeby brania kredytu przez firmę – pozwala na finansowanie działalności i rozwój firmy bez wzrostu zadłużenia;
 • Od transakcji nie są pobierane opłaty prowizyjne;
 • Brak konieczności korzystania z pośredników w obrocie akcjami;
 • Dowolność w decyzji, czy inwestor będzie reinwestować całość, czy tylko część dywidendy;
 • Większa elastyczność w zarządzaniu finansami firmy;
 • Możliwość wykorzystania w akcjonariacie pracowniczym.

Wady reinwestycji

Każdy rodzaj aktywności na rynku finansowym wiąże się z pewnymi wadami. W przypadku reinwestycji będą to:

 • Obowiązek płacenia podatku dochodowego od zysków kapitałowych, który obecnie wynosi 19%;
 • Głównym ryzykiem związanym z reinwestycjami jest to, że oprocentowanie może ulec zmianie w zależności od sytuacji rynkowej itd. Jeśli nastąpi spadek stopy zwrotu zgromadzony kapitał będzie mniejszy, a akcje stracą na wartości. Przyczynia się to do powstania kosztów alternatywnych. W takiej sytuacji możliwe jest wypłacenie środków pieniężnych z danego funduszu inwestycyjnego i wpłacenie ich na inny, bez opłat prowizyjnych. Należy jednak pamiętać o limicie czasowym w takich transakcjach, który wynosi zazwyczaj maksymalnie do 3 miesięcy.

Jak unikać ryzyka reinwestycji?

Aby uniknąć strat finansowych na tej strategii inwestycyjnej, możesz wykonać następujące działania:

 • Inwestowanie w długoterminowe papiery wartościowe (np. obligacje) lub bez prawa wykupu (wykupienie ich przed terminem zapadalności wiąże się z karami finansowymi);
 • Stworzenie tzw. drabiny obligacji, czyli portfela inwestycyjnego zawierającego te papiery wartościowe o różnych terminach zapadalności, co pozwala na stałe pozyskiwanie dochodów i utrzymanie płynności finansowej;
 • Inwestowanie w obligacje zerokuponowe, w których nie ma obowiązku zapłaty za odsetki;
 • Inwestowanie w instrumenty finansowe bez prawa wykupu, co uniemożliwia ich wycofanie.

Podsumowanie

Reinwestycja stanowi alternatywę dla utrzymania wskaźników płynności finansowej na dobrym poziomie oraz pozyskiwania zysków kapitałowych. Jest to w szczególności przydatne, gdy posiadane przez nas instrumenty finansowe zaczynają przejawiać tendencje spadkowe i przynosić straty. Nie jest to jednak zawsze idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, dlatego warto zawsze precyzyjnie określić swoje potrzeby oraz możliwości inwestycyjne.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość