Czym jest Rejestr Danych Kontaktowych (RDK) i czy warto się do niego wpisać?

rejestr danych kontaktowych (RDK)

Słyszałeś o Rejestrze Danych Kontaktowych? Jeśli nie przybliżymy ci informację na ten temat.

Rejestr Danych Kontaktowych (RDK) zaczął funkcjonować od 22 grudnia 2019 r. Przekazywanie danych do RDK jest dobrowolne i bezpłatne. Z założenia RDK ma poprawić komunikację pomiędzy administracją publiczną a obywatelami. Jest to kolejny krok w kierunku odchodzenia od tradycyjnych form komunikacji przeważnie w formie papierowej na rzecz kontaktów telefonicznych i e-maili.

Kto może przekazywać dane do RDK?

Do Rejestru Danych Kontaktowych swoje dane mogą przekazać osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, posiadające numer PESEL. Dane kontaktowe nie są wykorzystywane w celu kontaktu z osobami fizycznymi w zakresie związanym z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą. Tak wynika z przepisów o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2019 poz. 2294).

W jaki sposób są przekazywane dane do RDK?

Dane kontaktowe mogą być podawane do rejestru na 2 sposoby:

 1. Za pomocą profilu zaufanego lub z wykorzystaniem e-dowodu.
 2. Osobiście w dowolnym urzędzie gminy niezależnie od miejsca zameldowania.

Jeżeli wniosek będzie przekazywany osobiście urzędnik potwierdza tożsamość wnioskodawcy poprzez okazanie dowodu osobistego lub paszportu. Bardzo ważne są dane kontaktowe w postaci numeru telefonu lub adresu e-mail, ponieważ tymi kanałami dokonuje się weryfikacji danych. Zmiana numeru telefonu lub adresu e-mail powinna być każdorazowo aktualizowana.

Wzór wniosku o przekazanie danych do RDK

Poniżej znajduje się wzór wniosku o przekazanie danych do Rejestru Danych Kontaktowych. Wniosek jest jednostronicowy i zawarte są w nim podstawowe informacje o wnioskodawcy. W każdej chwili osoba, która zgłosiła swoje dane do RDK może zawnioskować o ich usunięcie.

 
Wniosek o przekazanie danych do Rejestru Danych Kontaktowych

Wniosek o przekazanie danych do Rejestru Danych Kontaktowych
   

Czy przekazane dane są bezpieczne?

W czasach nielegalnego wykorzystywania danych osobowych każdy z nas zastanawia się czy dane, które przekazujemy różnego rodzaju instytucjom są bezpieczne? Minister do spraw cyfryzacji zapewnia, że przekazywane dane są w pełni bezpieczne. Dostęp do RDK mają wyłącznie uprawnieni i przeszkoleni urzędnicy, którzy uzyskali odpowiednie certyfikaty. Nie ma więc ryzyka, że adres e-mail i numer telefonu wpadną w niepowołane ręce. Takie zapewnienia znajdują się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Czy każdy przedsiębiorca może się wpisać do RDK?

Każdy pełnoletni obywatel mający zdolność do czynności prawnych może dokonać wpisu do RDK, a więc tym samym takiego wpisu może dokonać każdy przedsiębiorca. Pamiętajmy jednak, że przekazane dane na ten moment będą wykorzystane do powiadamiania np.: o upływie terminu ważności dowodu osobistego czy paszportu, o zbliżającym się badaniu technicznym pojazdu, o przysługujących świadczeniach. W przepisach jest jasny zapis, że dane nie będą wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

RDK - wykorzystywanie danych

Do czego wykorzystywane są dane z RDK?
 

Na podany adres e-mail nie będą przekazywane żadne dokumenty tylko informacje o upływie ich ważności czy możliwości odbioru, informacja o rozpatrzonych wnioskach lub potrzebie ich uzupełnienia o dodatkowe dane. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że przekazane dane nie będą wykorzystywane do działań marketingowych lub ankietowych.

Grupy towarowo-usługowe (GTU) – nowe oznaczenia w JPK.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Rejestr Danych Kontaktowych – kto może udostępnić swoje dane?

  Do RDK dane mogą przekazać osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, są pełnoletnie oraz posiadają numer PESEL.

 2. 🔸Jak można podać swoje dane do RDK?

  Opcje są dwie można to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub osobiście w dowolnym urzędzie gminy.

 3. 🔸Do czego wykorzystywane będą dane zgromadzone w Rejestrze Danych Kontaktowych?

  Dane będą służyły m.in. do przesyłania powiadomień o upływie terminu ważności dokumentów lub przysługujących świadczeniach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość