Rejestr Danych Kontaktowych (RDK) zaczął funkcjonować od 22 grudnia 2019 r. Przekazywanie danych do RDK jest dobrowolne i bezpłatne. Z założenia RDK ma poprawić komunikację pomiędzy administracją publiczną a obywatelami. Jest to kolejny krok w kierunku odchodzenia od tradycyjnych form komunikacji przeważnie w formie papierowej na rzecz kontaktów telefonicznych i e-maili.
Kto może przekazywać dane do RDK?
Do Rejestru Danych Kontaktowych swoje dane mogą przekazać osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, posiadające numer PESEL. Dane kontaktowe nie są wykorzystywane w celu kontaktu z osobami fizycznymi w zakresie związanym z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą. Tak wynika z przepisów o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2019 poz. 2294).
W jaki sposób są przekazywane dane do RDK?
Dane kontaktowe mogą być podawane do rejestru na 2 sposoby:
- Za pomocą profilu zaufanego lub z wykorzystaniem e-dowodu.
- Osobiście w dowolnym urzędzie gminy niezależnie od miejsca zameldowania.
Jeżeli wniosek będzie przekazywany osobiście urzędnik potwierdza tożsamość wnioskodawcy poprzez okazanie dowodu osobistego lub paszportu. Bardzo ważne są dane kontaktowe w postaci numeru telefonu lub adresu e-mail, ponieważ tymi kanałami dokonuje się weryfikacji danych. Zmiana numeru telefonu lub adresu e-mail powinna być każdorazowo aktualizowana.
Wzór wniosku o przekazanie danych do RDK
Poniżej znajduje się wzór wniosku o przekazanie danych do Rejestru Danych Kontaktowych. Wniosek jest jednostronicowy i zawarte są w nim podstawowe informacje o wnioskodawcy. W każdej chwili osoba, która zgłosiła swoje dane do RDK może zawnioskować o ich usunięcie.
Czy przekazane dane są bezpieczne?
W czasach nielegalnego wykorzystywania danych osobowych każdy z nas zastanawia się czy dane, które przekazujemy różnego rodzaju instytucjom są bezpieczne? Minister do spraw cyfryzacji zapewnia, że przekazywane dane są w pełni bezpieczne. Dostęp do RDK mają wyłącznie uprawnieni i przeszkoleni urzędnicy, którzy uzyskali odpowiednie certyfikaty. Nie ma więc ryzyka, że adres e-mail i numer telefonu wpadną w niepowołane ręce. Takie zapewnienia znajdują się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
Czy każdy przedsiębiorca może się wpisać do RDK?
Każdy pełnoletni obywatel mający zdolność do czynności prawnych może dokonać wpisu do RDK, a więc tym samym takiego wpisu może dokonać każdy przedsiębiorca. Pamiętajmy jednak, że przekazane dane na ten moment będą wykorzystane do powiadamiania np.: o upływie terminu ważności dowodu osobistego czy paszportu, o zbliżającym się badaniu technicznym pojazdu, o przysługujących świadczeniach. W przepisach jest jasny zapis, że dane nie będą wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Na podany adres e-mail nie będą przekazywane żadne dokumenty tylko informacje o upływie ich ważności czy możliwości odbioru, informacja o rozpatrzonych wnioskach lub potrzebie ich uzupełnienia o dodatkowe dane. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że przekazane dane nie będą wykorzystywane do działań marketingowych lub ankietowych.