Czynności sprawdzające a kontrola podatkowa

Kiedy urząd skarbowy kontaktuje się z podatnikiem, niekoniecznie musi to od razu oznaczać demonizowaną kontrolę skarbową. Znacznie częściej mamy do czynienia z czynnościami sprawdzającymi. Czym różnią się te procedury oraz jakie obowiązki i prawa przysługują podatnikowi?

Czynności sprawdzające – mniej formalności

Czynności sprawdzające to procedura, która w kontakcie urząd skarbowy-podatnik wykorzystywana jest najczęściej. Jest to praktycznie niesformalizowane działanie, mająca na celu sprawdzenie:

  • Terminowości w składaniu deklaracji i wpłacaniu podatków,
  • Poprawności deklaracji,
  • Stanu faktycznego i jego zgodności z przedkładaną dokumentacją,
  • Poprawności w ustaleniu podstawy opodatkowania,
  • Poprawności dokumentacji rejestracyjnej,
  • Poprawności dokumentów przy wniosku o zwrot VAT (szczególnie po raz pierwszy lub przy dużych kwotach).

Czynności sprawdzające zaczynają się od wezwania – najczęściej pisemnego, choć zdarzają się też wezwania telefoniczne – do wyjaśnienia konkretnego stanu rzeczy. Co ważne, urzędnik w zakresie czynności sprawdzających może żądać jedynie wyjaśnienia istniejącego stanu rzeczy (np. uzasadnienia wprowadzenia wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, oryginałów dokumentów etc.). W trakcie działania organu skarbowego nie ma przeszkód, aby podatnik dokonywał poprawy lub korekty swojej dokumentacji. Czynności sprawdzające nie mają wyraźnego końca – podatnik może nawet nie wiedzieć, że zostały zakończone; natomiast zdarzyć się może, że zostaną one zakończone protokołem.

Kontrola podatkowa – konkretne wymogi

Kontrola podatkowa może być następstwem przeprowadzonych czynności sprawdzających, ale nie jest to wymóg – może ona być również rozpoczęta jako odrębna procedura. Obwarowana jest ona wymogami (zgodnie z działem VI Ordynacji podatkowej) – aby organ skarbowy mógł ją przeprowadzić, jest zobowiązany do poinformowania o tym podatnika co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem działania (z wyjątkiem przypadków wskazanych w art. 48 ust. 11 Prawa przedsiębiorców). W toku prowadzonych czynności urzędnicy mają prawo do ustalania rzeczywistego stanu rzeczy – tzn. mogą żądać dokumentów, dowodów, prowadzić oględziny czy przesłuchania. Dlatego też co do zasady kontrola prowadzona jest w siedzibie podatnika – chociaż mogą zdarzyć się procedury, w których podatnik dostarcza dokumentację do siedziby organu. Bez względu na to, gdzie toczy się sprawa, podatnik ma prawo cały czas w niej uczestniczyć, nie może jednak dokonywać korekt lub poprawek w swojej dokumentacji. Kontrola jest wyraźnie zakończona – podatnik otrzymuje protokół kontroli, w którym wymienione są wnioski i ewentualne zalecenia, np. co do korekty zobowiązania podatkowego.

Uwaga!

Protokół pokontrolny nie obliguje podatnika do skorygowania dokumentacji i/lub zobowiązania podatkowego. W ciągu 14 dni od otrzymania protokołu podatnik może wnieść zastrzeżenia, wyjaśnienia lub korektę, jeśli zdecyduje się to zrobić. Warto przy tym pamiętać, że jeśli przedsiębiorca nie zastosuje się do wytycznych, organ skarbowy może wdrożyć kolejną procedurę – postępowanie podatkowe, w ramach którego wydaje się decyzję, wiążącą dla kontrolowanego.

Czy wiesz, że urząd skarbowy może oszacować twój podatek? Sprawdź, kiedy ma do tego prawo!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI