Powrót

Czynności sprawdzające a kontrola podatkowa

czynności sprawdzające a kontrola podatkowa

Kontakt z urzędem skarbowym nie zawsze musi być kontrolą! Zobacz, czym różni się kontrola podatkowa od czynności sprawdzających, jakie masz prawa i obowiązki oraz jak wygląda formalny przebieg działań.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Kiedy urząd skarbowy kontaktuje się z podatnikiem, niekoniecznie musi to od razu oznaczać demonizowaną kontrolę skarbową. Znacznie częściej mamy do czynienia z czynnościami sprawdzającymi. Czym różnią się te procedury oraz jakie obowiązki i prawa przysługują podatnikowi?

Czynności sprawdzające – mniej formalności

Czynności sprawdzające to procedura, która w kontakcie urząd skarbowy-podatnik wykorzystywana jest najczęściej. Jest to praktycznie niesformalizowane działanie, mająca na celu sprawdzenie:

  • Terminowości w składaniu deklaracji i wpłacaniu podatków,
  • Poprawności deklaracji,
  • Stanu faktycznego i jego zgodności z przedkładaną dokumentacją,
  • Poprawności w ustaleniu podstawy opodatkowania,
  • Poprawności dokumentacji rejestracyjnej,
  • Poprawności dokumentów przy wniosku o zwrot VAT (szczególnie po raz pierwszy lub przy dużych kwotach).

Czynności sprawdzające zaczynają się od wezwania – najczęściej pisemnego, choć zdarzają się też wezwania telefoniczne – do wyjaśnienia konkretnego stanu rzeczy. Co ważne, urzędnik w zakresie czynności sprawdzających może żądać jedynie wyjaśnienia istniejącego stanu rzeczy (np. uzasadnienia wprowadzenia wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, oryginałów dokumentów etc.). W trakcie działania organu skarbowego nie ma przeszkód, aby podatnik dokonywał poprawy lub korekty swojej dokumentacji. Czynności sprawdzające nie mają wyraźnego końca – podatnik może nawet nie wiedzieć, że zostały zakończone; natomiast zdarzyć się może, że zostaną one zakończone protokołem.

Kontrola podatkowa – konkretne wymogi

Kontrola podatkowa może być następstwem przeprowadzonych czynności sprawdzających, ale nie jest to wymóg – może ona być również rozpoczęta jako odrębna procedura. Obwarowana jest ona wymogami (zgodnie z działem VI Ordynacji podatkowej) – aby organ skarbowy mógł ją przeprowadzić, jest zobowiązany do poinformowania o tym podatnika co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem działania (z wyjątkiem przypadków wskazanych w art. 48 ust. 11 Prawa przedsiębiorców).

W toku prowadzonych czynności urzędnicy mają prawo do ustalania rzeczywistego stanu rzeczy – tzn. mogą żądać dokumentów, dowodów, prowadzić oględziny czy przesłuchania. Dlatego też co do zasady kontrola prowadzona jest w siedzibie podatnika – chociaż mogą zdarzyć się procedury, w których podatnik dostarcza dokumentację do siedziby organu. Bez względu na to, gdzie toczy się sprawa, podatnik ma prawo cały czas w niej uczestniczyć, nie może jednak dokonywać korekt lub poprawek w swojej dokumentacji. Kontrola jest wyraźnie zakończona – podatnik otrzymuje protokół kontroli, w którym wymienione są wnioski i ewentualne zalecenia, np. co do korekty zobowiązania podatkowego.

Czy wiesz, że urząd skarbowy może oszacować twój podatek? Sprawdź, kiedy ma do tego prawo!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość