Czynny żal a JPK_V7

czynny żal JPK

Popełniłeś błąd w nowym JPK_V7? Sprawdź czy nie będziesz musiał składać czynnego żalu.

Przedsiębiorcy mają prawo się pomylić, ale czasami taka pomyłka może ich słono kosztować. I nie chodzi tylko o odsetki za zwłokę. Obok obowiązków wynikających z ustaw podatkowych przedsiębiorcy podlegają również pod ustawę Kodeks karny skarbowy, w której przewidziane są dla nich kary za nieprzestrzeganie przepisów podatkowych. Na szczęście istnieje instytucja czynnego żalu, która w pewnych sytuacjach pozwala uniknąć kary. A jak wygląda kwestia czynny żal i JPK – czy w razie korekty JPK V7 należy go składać?

Jakie sankcje dla przedsiębiorców przewiduje Kodeks karny skarbowy?

Pod kątem karalności przedsiębiorcy rozróżniane są w nim dwa pojęcia:

 1. Wykroczenia skarbowe.
 2. Przestępstwa skarbowe.
Definicje z Kodeksu karnego skarbowe (KKS):

Wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

Przestępstwo skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności.

Sprawdź ile wynoszą kary dla firm z KKS na 2020 rok.

Co to jest czynny żal?

Przedsiębiorca, który nie dopełnił formalności podatkowych takich jak:

 • nie złożył zeznania podatkowego w terminie,
 • nierzetelnie prowadził księgi rachunkowe,
 • nierzetelnie wystawiał faktury,
 • nie zapłacił lub zapłacił nieodpowiedni podatek dochodowy (PIT lub CIT) lub podatek VAT,
 • bezprawnie stosował obniżone stawki VAT,
 • bezprawnie stosował zwolnienie VAT,
 • zataił przed organem podatkowym prawdziwe rozmiary prowadzonej działalności gospodarczej,
 • wyłudził zwrot należności celnej,
 • wyłudził pozwolenie celne,

ma możliwość uniknięcia kary korzystając z instytucji, która nazywa się czynny żal.

Warunki skutecznego czynnego żalu:
 1. Złożenie czynnego żalu, czyli zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego, w którym przedsiębiorca dobrowolnie informuje naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego, o tym, jakich obowiązków nie dopełnił.
 2. Dopełnienie obowiązków, w tym zapłata w całości nieuregulowanego zobowiązania.

Czy należy składać czynny żal w sytuacji korekty nowego JPK V7?

Od 1 października 2020 r. do ustawy Kodeks karny skarbowy został dodany nowy artykuł 61a. z którego wynika:

“Art. 61a.
§ 1. Kto wbrew obowiązkowi nie przesyła księgi właściwemu organowi podatkowemu albo przesyła ją nierzetelną, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
§ 3. Karze określonej w § 2 podlega także ten, kto księgę przesyła po terminie lub wadliwą.”

Do tej pory organy podatkowe nie wymagały składania czynnego żalu wraz ze złożeniem korekty deklaracji czy JPK.

Nowy JPK_V7 został podzielony na 2 części:

 1. Część deklaracyjną.
 2. Część ewidencyjną.

Zaczynają pojawiać się informacje, że korekty części ewidencyjnej, która w świetle przepisów KKS stanowi księgi podatkowe, będą teraz zagrożone karą grzywny za wykroczenia lub przestępstwa skarbowe. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli korekta będzie obejmowała zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną. Korekta samej części deklaracyjnej nie będzie podlegała pod instytucję czynnego żalu.

Powyższe informacje zostały potwierdzone na łamach czasopism podatkowych przez Ministerstwo Finansów. Ta wiadomość zaniepokoiła zarówno przedsiębiorców, księgowych, jak i biura rachunkowe. Są to na razie bardzo ogólne informacje, dlatego będziemy na bieżąco śledzić wszelkie doniesienia na ten temat i je przekazywać, mając na uwadze wagę problemu dla wszystkich.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość