ZUS ZCNA – deklaracja zgłoszeniowa członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego

osoba współpracująca

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, jak złożyć deklarację zgłoszeniową członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego.

Przepisy przewidują możliwość zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, żeby mógł korzystać z dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Zgłoszenia dokonuje się na odpowiednim formularzu ZUS ZCNA do ZUS. W dzisiejszej publikacji napiszemy, w jaki sposób taka deklaracja zgłoszeniowa powinna być przekazana przez płatnika składek.

Kogo należy rozumieć za członka rodziny?

Zgodnie z przepisami za członka rodziny osoby ubezpieczonej rozumie się następujące osoby:

 1. Dzieci własne, dzieci przysposobione, dzieci współmałżonka, wnuki lub dzieci obce, dla których ustanowiono opiekę – do ukończenia 18 lat, uczące się dzieci do 26 lat, dzieci o orzeczonym znacznym stopniu niepełnosprawności bez ograniczeń wiekowych.
 2. Małżonka.
 3. Wstępnych (rodzice, dziadkowie) pozostających z ubezpieczonym na wspólnym gospodarstwie domowym.

Kiedy dokonuje się zgłoszenia członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego jest możliwe, o ile dana osoba nie podlega pod obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne z innego tytułu. W momencie kiedy członek rodziny przykładowo podejmując pracę na umowę o pracę, umowę zlecenie, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub zarejestruj się, jako osoba bezrobotna pracodawca powinien dokonać wyrejestrowania. Dzieje się tak dlatego, że w takich przypadkach u członka rodziny powstaje już tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

ZUS ZCNA infografika

Deklaracja zgłoszeniowa ZUS ZCNA członka rodziny

Pracodawca ma 7 dni na zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego od dnia zatrudnienia lub od momentu, w którym członek rodziny może zostać objęty tym ubezpieczeniem. Zgłoszenia dokonuje się na formularzu ZUS ZCNA:

 • w programie Płatnik,
 • w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Użytkownicy serwisu ifirma.pl również ze swojego konta przekażą elektronicznie takie zgłoszenie.

Zgłoszenia członka rodziny do ZUS dokonuje się na formularzu ZUS ZCNA:

 
ZUS ZCNA - deklaracja zgłoszeniowa członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego
 

W bloku nr II płatnik składek wpisuje swoje dane identyfikacyjne: NIP, REGON, w przypadku osób fizycznych PESEL, nazwę skróconą o ile firma posiada, imię i nazwisko.

 
ZUS ZCNA - deklaracja zgłoszeniowa członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego
 

W bloku nr III należy podać dane osoby ubezpieczonej/pracownika, numer PESEL, a jeżeli osoba ubezpieczona nie posiada takiego numeru numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość:

 
ZUS ZCNA - deklaracja zgłoszeniowa członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego
 

W bloku nr IV.A wpisuje się dane o członku rodziny osoby ubezpieczonej: numer PESEL a jeżeli nie posiada numer dokumentu tożsamości, imię, nazwisko, w polu 10 dwuznakowy kod pokrewieństwa*), w polu 11 informację o pozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym:

 
ZUS ZCNA - deklaracja zgłoszeniowa członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego
 


01 – małżonek,
11 – dziecko własne, przysposobione lub dziecko małżonka,
21 – wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę,
30 – matka,
31 – ojciec,
32 – macocha,
33 – ojczym,
40 – babka,
41 – dziadek,
50 – osoby przysposabiające osoby ubezpieczone,
60 – inni wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym. W bloku IV.B wpisuje się adres zamieszkania członka rodziny, jeżeli jest inny niż osoby ubezpieczonej:

 
ZUS ZCNA - deklaracja zgłoszeniowa członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego
 

W bloku VI i VII składane są oświadczenia płatnika składek i osoby ubezpieczonej o odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdy w zgłoszeniu.

 
ZUS ZCNA - deklaracja zgłoszeniowa członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego
 

Możliwość zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego daje prawo do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Wielu członków rodzin może się znaleźć w takiej sytuacji, chociażby uczące się dzieci czy niepracujący małżonkowie. Dzięki takiej konstrukcji przepisów mają możliwość skorzystania z pomocy lekarskiej czy szpitalnej jeżeli taka sytuacja wystąpi.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Z czym wiąże się deklaracja zgłoszeniowa członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego?

  Możliwość zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego daje prawo do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. ArtOfWedding

  Ja wobec ubezpieczeń jestem zawsze bardzo ostrożna. Obawiam się, że wybiorę coś, co przekroczy moje zdolności finansowe albo nie dopełnię formalności. Info się przyda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość