Przepisy przewidują możliwość zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, żeby mógł korzystać z dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Zgłoszenia dokonuje się na odpowiednim formularzu ZUS ZCNA do ZUS. W dzisiejszej publikacji napiszemy, w jaki sposób taka deklaracja zgłoszeniowa powinna być przekazana przez płatnika składek.
Kogo należy rozumieć za członka rodziny?
Zgodnie z przepisami za członka rodziny osoby ubezpieczonej rozumie się następujące osoby:
- Dzieci własne, dzieci przysposobione, dzieci współmałżonka, wnuki lub dzieci obce, dla których ustanowiono opiekę – do ukończenia 18 lat, uczące się dzieci do 26 lat, dzieci o orzeczonym znacznym stopniu niepełnosprawności bez ograniczeń wiekowych.
- Małżonka.
- Wstępnych (rodzice, dziadkowie) pozostających z ubezpieczonym na wspólnym gospodarstwie domowym.
Kiedy dokonuje się zgłoszenia członka rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego?
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego jest możliwe, o ile dana osoba nie podlega pod obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne z innego tytułu. W momencie kiedy członek rodziny przykładowo podejmując pracę na umowę o pracę, umowę zlecenie, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub zarejestruj się, jako osoba bezrobotna pracodawca powinien dokonać wyrejestrowania. Dzieje się tak dlatego, że w takich przypadkach u członka rodziny powstaje już tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Deklaracja zgłoszeniowa ZUS ZCNA członka rodziny
Pracodawca ma 7 dni na zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego od dnia zatrudnienia lub od momentu, w którym członek rodziny może zostać objęty tym ubezpieczeniem. Zgłoszenia dokonuje się na formularzu ZUS ZCNA:
- w programie Płatnik,
- w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).
Użytkownicy serwisu ifirma.pl również ze swojego konta przekażą elektronicznie takie zgłoszenie.
Zgłoszenia członka rodziny do ZUS dokonuje się na formularzu ZUS ZCNA:
W bloku nr II płatnik składek wpisuje swoje dane identyfikacyjne: NIP, REGON, w przypadku osób fizycznych PESEL, nazwę skróconą o ile firma posiada, imię i nazwisko.
W bloku nr III należy podać dane osoby ubezpieczonej/pracownika, numer PESEL, a jeżeli osoba ubezpieczona nie posiada takiego numeru numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość:
W bloku nr IV.A wpisuje się dane o członku rodziny osoby ubezpieczonej: numer PESEL a jeżeli nie posiada numer dokumentu tożsamości, imię, nazwisko, w polu 10 dwuznakowy kod pokrewieństwa*), w polu 11 informację o pozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym:
01 – małżonek,
11 – dziecko własne, przysposobione lub dziecko małżonka,
21 – wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę,
30 – matka,
31 – ojciec,
32 – macocha,
33 – ojczym,
40 – babka,
41 – dziadek,
50 – osoby przysposabiające osoby ubezpieczone,
60 – inni wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
W bloku IV.B wpisuje się adres zamieszkania członka rodziny, jeżeli jest inny niż osoby ubezpieczonej:
W bloku VI i VII składane są oświadczenia płatnika składek i osoby ubezpieczonej o odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdy w zgłoszeniu.
Możliwość zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego daje prawo do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Wielu członków rodzin może się znaleźć w takiej sytuacji, chociażby uczące się dzieci czy niepracujący małżonkowie. Dzięki takiej konstrukcji przepisów mają możliwość skorzystania z pomocy lekarskiej czy szpitalnej jeżeli taka sytuacja wystąpi.
Ja wobec ubezpieczeń jestem zawsze bardzo ostrożna. Obawiam się, że wybiorę coś, co przekroczy moje zdolności finansowe albo nie dopełnię formalności. Info się przyda 🙂