Deklaracja ZUS DRA – kiedy należy ją składać?

jak wypełnić ZUS DRA

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, kiedy musisz składać deklaracje ZUS DRA.

Zmiana przepisów w obszarze naliczania składek na ubezpieczenia zdrowotne wprowadziła rewolucję również w zakresie przygotowywania i przesyłania deklaracji ZUS DRA. W dzisiejszej publikacji opiszemy jakie są zasady składania deklaracje ZUS DRA od 2022 roku.

Deklaracja ZUS DRA

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mają obowiązek naliczania i opłacania składek do ZUS. Od 1 stycznia 2022 roku zmieniła się zasada rozliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne, a wraz z tym również formuła przekazywania deklaracji do ZUS. W nowej deklaracji ZUS DRA znalazło się również wiele dodatkowych informacji, które muszą być uzupełniane co miesiąc o aktualne dane. Każdy przedsiębiorca w składanej deklaracji ZUS DRA ma obowiązek zamieszczać informacje na temat stosowanej formy opodatkowania, do wyboru są niżej wymienione:

 1. Zasady ogólne, podatek według skali.
 2. Zasady ogólne, podatek liniowy.
 3. Karta podatkowa.
 4. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
 5. Bez formy opodatkowania.

Ponadto musi być zamieszczona również informacja na temat podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i kwota należnej składki.

Składanie deklaracji ZUS DRA w 2022 roku

Jeszcze do końca 2021 roku przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników najczęściej nie musieli przesyłać co miesiąc deklaracji do ZUS, deklaracje były klonowane przez organ rentowy.

Przy czym nie ma też znaczenia, w jaki sposób się rozlicza z ZUS, czy korzysta:

 1. Z ulgi na start.
 2. Z preferencyjnych składek ZUS.
 3. Małego ZUS Plus.
 4. Dużego ZUS.

to i tak przesyła co miesiąc deklarację ZUS DRA do organu rentowego.

Termin na przesyłanie deklaracji do ZUS, począwszy od deklaracji za miesiąc styczeń 2022, upływa 20 dnia następnego miesiąca. Przy czym nie ma już znaczenia, czy deklaracja jest składana przez osobę, która rozlicza się w ZUS tylko za siebie, czy również za zatrudnianych pracowników, termin dla wszystkich osób fizycznych jest jeden.

Forma przekazywania deklaracji do ZUS

W dalszym ciągu przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 5 pracowników mogą składać dokumenty rozliczeniowe do ZUS w formie papierowej lub elektronicznej, pozostali tylko w formie elektronicznej. Deklaracje papierowe mogą być złożone osobiście w jednostce ZUS lub przesłane pocztą. Użytkownicy serwisu iFirma mogą wysyłać takie deklaracje ze swojego konta założonego w programie.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸ZUS DRA - co zmieniło się od 2022 roku?

  Od 1 stycznia 2022 roku zmieniła się zasada rozliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne, a wraz z tym również formuła przekazywania deklaracji do ZUS. W nowej deklaracji ZUS DRA znalazło się również wiele dodatkowych informacji, które muszą być uzupełniane co miesiąc o aktualne dane.

 2. 🔸Deklaracja ZUS DRA - do kiedy?

  Termin na przesyłanie deklaracji do ZUS, począwszy od deklaracji za miesiąc styczeń 2022, upływa 20 dnia następnego miesiąca.

 3. 🔸W jakiej formie można przekazać deklarację ZUS DRA do ZUS?

  Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 5 pracowników mogą składać dokumenty rozliczeniowe do ZUS w formie papierowej lub elektronicznej, pozostali tylko w formie elektronicznej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość