Delegacja przedsiębiorcy

delegacja przedsiębiorcy

Zastanawiasz się, czy przedsiębiorca może być w delegacji? Przeczytaj artykuł i będziesz wiedzieć.

Wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów. Katalog kosztów jest otwarty i znajduje się w nim dużo pozycji. Rozpoczynamy serię publikacji na temat delegacji przedsiębiorcy, która również jest kosztem podatkowym. W dzisiejszej publikacji opiszemy ogólnie, czym jest delegacja przedsiębiorcy.

Jak rozumieć delegację przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się, czy wyjazd w sprawach związanych z firmą to już delegacja, czy zwykłe czynności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeszcze do niedawna organy podatkowe bardzo często odmawiały uznania wydatków związanych z wyjazdami służbowymi w kategorii delegacji.

Więcej na temat co się zmieniło w interpretacji jeżeli chodzi o delegacje służbowe można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

W oparciu o jakie przepisy rozliczane są delegacje?

Jeżeli chodzi o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, to poniesione wydatki będą stanowiły koszty, jeżeli są właściwie udokumentowane i mają związek z prowadzoną działalnością. W przypadku delegacji przedsiębiorcy nie będą stanowiły dla niego kosztów uzyskania przychodów diety z tytułu podróży służbowych w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określonych w rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Dodatkowo została wydana interpretacja ogólna Ministra Finansów nr 120453/K, w której wskazane zostały rodzaje kosztów i sposób rozliczania podróży służbowej przedsiębiorcy.

Jakie mamy rodzaje delegacji?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą bardzo często może przebywać w delegacji, w której załatwia sprawy służbowe. Częstotliwość takich wyjazdów najczęściej zależy od profilu prowadzonej działalności. Przedsiębiorca może przebywać w podróży służbowej zarówno w kraju, jak i za granicą, stąd rozróżnienie na:

  1. Delegacje krajowe.
  2. Delegacje zagraniczne.

Nieco inaczej będzie wyglądało rozliczanie takich delegacji, dlatego poświęcono na ich omówienie odrębne publikacje, do których odsyłamy po szczegóły.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość