Jak wypełnić PIT?
Pojęcie podatku dochodowego od osób fizycznych
Podatkiem tym obarczone są osoby fizyczne, będące polskimi rezydentami lub nierezydentami. To pierwsze pojęcie odnosi się do osób, które odprowadzają podatek w Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich przychodów, podczas gdy drugie opisuje osoby, które odprowadzają w Polsce jedynie podatki od przychodów osiągniętych na jej terytorium.
Metody składania deklaracji PIT
Deklarację PIT złożyć można na kilka alternatywnych sposobów. Są to:
- metoda tradycyjna, sprowadzająca się do złożenia deklaracji w “okienku” urzędu lub wysłania jej pocztą na wskazany adres urzędu,
- złożenie PIT-u na platformie rządowej, za pośrednictwem usługi Twój ePIT,
- korzystanie z dedykowanego programu do rozliczania PIT-ów online, takich jak pitroczny.pl.
Najważniejsze informacje o każdej z metod składania PIT-ów:
Data złożenia deklaracji za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. warunkowana jest przez datę stempla pocztowego, bez względu na faktyczny termin dotarcia przesyłki pod adres urzędu. Podobnie sytuacja wygląda w razie chęci skorzystania z usług zagranicznego operatora świadczącego powszechne usługi pocztowe w innym kraju Unii Europejskiej.
Skorzystanie z usług innych firm pocztowych wiąże się z kolei z odłożeniem w czasie wspomnianego terminu – w tym przypadku za termin złożenia deklaracji uważa się dzień jej wpływu pod wskazany adres.
W przypadku wysyłki deklaracji spoza terytorium Unii Europejskiej za datę jej złożenia uznaje się datę otrzymania przesyłki przez Pocztę Polską S.A.
Deklarację PIT złożyć można również w konsulacie.
- Twój e-PIT stanowi zautomatyzowane, udostępnione przez organy administracji skarbowej zeznanie podatkowe osób fizycznych z możliwością edycji. W tej formie możliwe jest rozliczenie PIT-u przez profil zaufany lub poprzez wskazanie danych, takich jak PESEL albo NIP oraz data urodzenia, suma przychodu z deklaracji oraz suma przychodu z jednej z informacji od pracodawców. Podatnik, korzystając z tej metody złożenia deklaracji, może:
- zaakceptować deklarację,
- edytować ją (dodając nieuwzględnione w deklaracji ulgi, przekazując 1% na wskazaną organizację pożytku publicznego, rozliczając się z małżonkiem lub z dzieckiem itd.),
- nie podjąć żadnych kroków, co skutkuje automatycznym złożeniem deklaracji w wyjściowym kształcie.
Pitroczny.pl jest darmową aplikacją, z której pomocą można w przejrzysty i szybki sposób rozliczyć swój PIT. Potwierdzenie tożsamości za pośrednictwem usług platformy następuje z pominięciem weryfikacji z zastosowaniem bezpiecznego kwalifikowanego podpisu elektronicznego – w jego miejsce występuje weryfikacja na podstawie 6 osobistych cech podatnika.
Dla podmiotów korzystających z usług ifirma.pl istnieje możliwość eksportowania danych zawartych w księgowości i skorzystania z usług złożenia deklaracji w cudzym imieniu przez specjalistów, dzięki czemu proces przebiega jeszcze sprawniej.
Który PIT wypełnić?
PIT-37
Składają go m.in. pracownicy, zleceniobiorcy i wykonawcy na podstawie umowy o dzieło, którzy uzyskują przychody wyłącznie z tytułu tych umów, a którym zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik (pracodawca, zleceniodawca itd.). Dla szukających odpowiedzi na pytanie, jak wypełnić PIT-37, spieszymy z odpowiedzią, iż deklarację tę wypełnia się na podstawie danych zawartych w formularzu PIT-11, przesłanego wcześniej przez płatnika. Razem z PIT-37 załączyć można: PIT/O, PIT/D oraz PIT-2K. PIT-37 należy złożyć do 30 kwietnia.
PIT-36 – jak wypełnić?
Wypełniają go podatnicy, którzy nie rozliczają się za pośrednictwem płatnika, nawet w niewielkim wymiarze uzyskiwanych w skali roku dochodów. PIT-36 składają jednocześnie osoby rozliczające się według skali podatkowej (18%, 32%).
Do deklaracji można załączyć również PIT/ZG, PIT/O, PIT/D, PIT/B, PIT/M, PIT/BR, PIT/ MIT, PIT-2K oraz PIT/ DS. PIT-36 należy złożyć do 30 kwietnia.
PIT-28
Składają go osoby fizyczne oraz spółki cywilne rozliczające się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak wypełnić PIT-28, w pierwszej kolejności należy rozważyć, czy rodzaj uzyskiwanego dochodu objęty jest tą właśnie formą rozliczenia. Ta zaś obejmuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychody uzyskiwane na podstawie zawartej umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i podobnych, o ile te nie zawierają się w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych wyprodukowanych w ramach własnych upraw, hodowli lub chowu.
Do deklaracji dołączyć można również PIT/D, PIT-2K I PIT/O. PIT-28 należy złożyć do końca lutego.
PIT-39 – jak wypełnić?
PIT-39 wypełniają podatnicy, którzy sprzedali nieruchomość/ jej część/ udział w niej/ spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego/ prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej/prawo wieczystego użytkowania w terminie nieprzekraczającym 5 lat od ich kupna lub ukończenia budowy. PIT-39 składa się do 30 kwietnia.
PIT-19 – jak wypełnić?
PIT-19 wypełnia osoba duchowna, która uzyskuje przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnieniem funkcji o charakterze duszpasterskim, które to przychody rozliczane są w formie zryczałtowanego podatku dochodowego. PIT-19 należy składać w terminie do 31 stycznia.
PIT-11 – jak wypełnić?
PIT-11 wypełniają płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (pracodawcy, zleceniodawcy itd.), a następnie przekazują go do Urzędu Skarbowego oraz do pracownika/ zleceniobiorcy/ wykonawcy, którzy to dokonują własnych rozliczeń podatkowych. Informację tę należy złożyć w terminie do 1 lutego.
PIT-0 – jak wypełnić?
PIT-0 (znany też jako PIT-O) mogą złożyć osoby poniżej 26. roku życia chcące czynić użytek z przysługujących im ulg – odliczonych od podatku i od dochodu (ulga na dziecko, na internet, na nowe technologie itd.). PIT-0 składa się od 1 stycznia do 12 lipca.
Jak ustalić przychody i ulgi?
Przychody ustala się bądź na podstawie danych dostarczonych przez płatnika lub tego, kto wypłaca wynagrodzenie (PIT-11, PIT-8C), bądź czyni się na podstawie własnych wyliczeń. Istnieje też możliwość wystąpienia obu tych sytuacji jednocześnie. Podejmując się własnych ustaleń odnośnie do przychodów, należy mieć na względzie kilka kluczowych okoliczności:
- należy uwzględnić zwolnienia podatkowe, w związku z którymi ujęcie w deklaracji określonych przychodów nie jest konieczne (np. przychody ze spadku, darowizny, przychody z alimentów uzyskiwanych do 25. roku życia),
- decydując się na rozliczenie za pośrednictwem platformy rządowej, należy mieć na uwadze, iż ta forma dedykowana jest wyłącznie określonym rodzajom rozliczeń podatkowych. Mowa o: PIT-37 i PIT-38, PIT-28 i PIT-36;
- chcąc skorzystać z ulg podatkowych, należy uprzednio upewnić się co do posiadania wymaganego ustawowo statusu czy spełnienia wymogów warunkujących możliwość czynienia użytku z określonej przepisami ulgi (wymagana dokumentacja, stan faktyczny).
Jak sprawdzić, czy PIT został prawidłowo złożony?
W przypadku złożenia deklaracji w formie elektronicznej świadectwem poprawnego wypełnienia i wysłania dokumentu jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jego brak może świadczyć o ewentualnych błędach. Jak sprawdzić PIT w takiej sytuacji? Można:
- ponownie zalogować się do pobranego programu i sprawdzić status składanej deklaracji – status 200 świadczy przy tym o prawidłowym przebiegu całego procesu,
- skorzystać z usługi ePIT, w której również możliwe jest sprawdzenie statusu wypełnionej dokumentacji,
- wystąpić do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o wydanie kopii druku Urzędowego Poświadczenia Odbioru.