Dlaczego warto zintegrować swój sklep internetowy z systemem ERP?

integracja sklepu internetowego z systemem ERP

Sklep internetowy B2B to sposób na sprawne i przynoszące spore zyski prowadzenie sprzedaży przez przedsiębiorstwo.

Jego prowadzenie stawia jednak wyzwania przed właścicielami. Co z systemem ERP? Czy warto integrować sklep internetowy z systemem ERP? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Co to jest system ERP?

Skrót ten pochodzi od angielskiego zwrotu Enterprise Resources Planning. System ERP to metoda efektywnego zarządzania całością zasobów przedsiębiorstwa. Obejmuje ona najważniejsze procesy w niemal każdym obszarze biznesowym firmy: sprzedaż, finanse, księgowość, magazyn, kadry, zaopatrzenie, produkcję.

Tym, co go wyróżnia, jest praca na jednej bazie danych. Oznacza to, że informacje wprowadzone w jednym miejscu systemu, np. w handlu, są zaraz automatycznie widoczne w innym miejscu, np. w księgowości. Pozwala na uporządkowanie przebiegu procesów w firmie i umożliwia pełną kontrolę nad nimi.

Historia systemu ERP

Systemy MRP, czyli planowania potrzeb materiałowych (z ang. Material Requirements Planning), to przodkowie systemu ERP, którzy powstawali tuż po II wojnie światowej. Pierwszy z nich opracowany został już w 1964 roku i wdrożony w firmie Black and Decker. Służyły one określeniu zapotrzebowania na materiały niezbędne do wykonania produktu na podstawie aktualnego stanu zapasów i przewidywanych dostaw.

Oprogramowanie to dynamicznie rozwijało się aż do lat 90. XX wieku, kiedy to zostało zastąpione przez komputery o większej mocy obliczeniowej. Pozwalały one na koordynowanie większą liczbą informacji. Tak właśnie narodził się system ERP, który umożliwia zarządzanie praktycznie każdym aspektem przedsiębiorstwa.

System ERP – zalety, które sprawiają, że jest niezbędny w każdej firmie

Wprowadzenie w przedsiębiorstwie systemu ERP przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na obniżenie kosztów pracy poprzez automatyzację niektórych powtarzających się czynności, a także kosztów materiałowych w wyniku precyzyjnego planowania produkcji. Każda firma szuka oszczędności, dlatego pod tym względem jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę.

Dzięki wdrożeniu systemu ERP czas potrzebny na: realizację zamówień, kompletacje magazynowe, przygotowanie raportów czy ewidencje dokumentów skraca się nawet o połowę. Czas to pieniądz, zatem jego oszczędzenie to z pewnością duży plus dla każdego biznesu.

Wprowadzenie systemu ERP wpływa na zwiększenie efektywności w wielu obszarach. Za sprawą ocen pracowniczych, pomiaru czasu pracy oraz badań satysfakcji pracownicy są bardziej wydajni. Poprzez planowanie produkcji czy wsparcie sprzedaży z wykorzystaniem oceny potencjału klientów oraz targetów dla handlowców.

Kolejną zaletą jest szybsze podejmowanie decyzji przez osoby na stanowiskach kierowniczych. Mają oni pełny dostęp w jednym miejscu do wszelkich informacji dotyczących przedsiębiorstwa, a także prognoz na przyszłość, nie muszą sami szukać i interpretować cząstkowych danych. Umożliwia im to odpowiedzialne i przynoszące świetne rezultaty zarządzanie firmą.

ERP wiąże się z poprawą bezpieczeństwa danych. Cyfryzacja informacji minimalizuje papierowy obieg dokumentów, ograniczając w ten sposób dostęp do nich osobom niepowołanym. Zdigitalizowane konta są zawsze chronione specjalnymi hasłami, które posiadają jedynie upoważnieni.

Czy warto integrować sklep internetowy z systemem ERP?

Integracja systemu ERP z rozwiązaniami z obszaru e-commerce to większe wyzwanie dla każdej firmy. Jest ono jednak niezbędne do tego, by w pełni wykorzystać potencjał sklepu internetowego B2B.

Do połączenia wykorzystywane są najczęściej profesjonalne integratory systemów IT. To nowoczesne oprogramowanie, które czyni możliwą wymianę i synchronizację danych pomiędzy niekompatybilnymi aplikacjami. W ten sposób integracja zespala system ERP z platformą sprzedażową, np. WooCommerce, PrestaShop, Magento czy inną. W handlu internetowym proces ten opera się w głównej mierze na przenoszeniu złożonych zamówień z e-sklepu do systemu ERP.

Czy warto integrować sklep internetowy z systemem ERP? Zdecydowanie tak. Sprawi to, że unikniesz wielu kosztownych i problematycznych pomyłek związanych z obsługą e-sklepu. Poza tym będziesz mógł wdrożyć zaawansowaną automatyzację procesów sprzedażowych. Koniec z nieefektywnym ręcznym wpisywaniem zamówień ze sklepu internetowego do systemu ERP, które pociąga za sobą duże ryzyko popełnienia błędów przez operatora.

Dodatkowe korzyści to:

  • przyśpieszenie procesu realizacji zamówień – dzięki integracji w systemie ERP automatycznie zmienia się status zamówienia i generowane są wszystkie niezbędne dokumenty,
  • aktualizacja danych o produktach – pojawiły się nowe warianty danego produktu albo cena uległa obniżeniu? Wszystko jest zmieniane w samą porę, bez żadnych opóźnień,
  • lepsza kontrola stanów magazynowych – Twój sklep internetowy zawsze pokazuje aktualną liczbę dostępnych produktów, dzięki czemu nigdy nie dojdzie do sytuacji, że sprzedasz więcej niż aktualnie posiadasz,
  • zaawansowana analiza biznesowa – dzięki modułom Business Intelligence jesteś w stanie generować raporty, z których dowiesz się m.in. które artykuły sprzedają się najlepiej i jaka jest optymalna cena dla kupujących. Pomoże to w podejmowaniu ważnych decyzji biznesowych.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Dlaczego warto integrować sklep internetowy z systemem ERP?

    Jest to niezbędne rozwiązanie, by w pełni wykorzystać potencjał sklepu internetowego B2B. Ułatwia ono uniknięcie wielu kosztownych i problematycznych pomyłek związanych z obsługą e-sklepu. Dodatkowo możliwe staje się wdrożenie zaawansowanej automatyzacji procesów sprzedażowych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość