Blog ifirma.pl

Dni wolne 2024 – jak najlepiej zaplanować urlop

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się jak najlepiej zaplanować urlop w 2024 roku? W takim razie w tym artykule postaramy się wskazać na co zwrócić uwagę.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każdy z nas potrzebuje odpoczynku i relaksu, zdystansowania się do problemów dnia codziennego. Większość osób pracujących na etacie z utęsknieniem wyczekuje dni wolnych a najlepiej jak to są tzw. “długie weekendy”. Co do tych drugich, to kluczowe znaczenie ma zawsze układ kalendarza, który w każdym roku wygląda inaczej, ale oczywiście powtarza się cyklicznie. W dzisiejszej publikacji na podstawie kalendarza omówimy dni wolne w 2024 roku i pokażemy jak najlepiej zaplanować urlop.

Ile dni urlopu ma pracownik na etacie?

Osoby zatrudnione na umowę o pracę podlegają pod przepisy ustawy Kodeksu pracy, w której zostały m.in. zapisane informacje na temat tego, ile każdemu przysługuje urlopu wypoczynkowego. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że zawsze to będzie za mało, dlatego tak chętnie z początkiem Nowego Roku śledzimy tzw. układ kalendarza, który niekiedy pozwala na dłuższy wypoczynek kosztem niewielu dni urlopu. Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy, ale w tym przypadku brane są pod uwagę również poprzednie okresy zatrudnienia i m.in. rodzaj ukończonej szkoły.

W jaki sposób prawidłowo ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego można przeczytać w podlinkowanej publikacji.
Staż pracy Wymiar urlopu wypoczynkowego
Do 10 lat 20 dni urlopu
Co najmniej 10 lat 26 dni urlopu
 

Z Kodeksu pracy dodatkowo wynika, że każdy pracownik może dowolnie dysponować swoim urlopem, przy czym jedna z części urlopu powinna obejmować okres co najmniej 14 dni. Niewykorzystany urlop w danym roku kalendarzowym przechodzi na następny rok, przy czym musi on zostać wykorzystany do 30 września. Na sytuacje nadzwyczajne pracownik ma zapewnioną możliwość skorzystania z 4 dni urlopu “na żądanie”. Zgodę na udzielenie urlopu wypoczynkowe udziela przełożony pracownika na podstawie złożonego wniosku. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu wypoczynkowego, ponieważ jest to niezbywalne prawo pracownika.

Dni wolne w 2024 roku

Pracownicy najczęściej wykonują swoje zadania służbowe w systemie 8 godzinnym pięć dni w tygodniu. Mają wolne weekendy, a więc soboty i niedziele. Jednak dochodzą jeszcze święta czy to kościelne, czy państwowe, które mogą wypadać w tygodniu i wówczas mamy dodatkowe dni wolne od pracy. Zobaczmy, w jakie dni tygodnia wypadają one w 2024 roku.

Dodatkowe dni wolne od pracy w 2024 roku
Kalendarz Świąt: Dzień tygodnia:
1 stycznia – Nowy rok Poniedziałek
6 stycznia – Święto Trzech Króli Sobota
31 marca – Święta Wielkanocne Niedziela
1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny Poniedziałek
1 maja – Święto Pracy Środa
3 maja – Święto Konstytucji Piątek
19 maja – Zielone Świątki Niedziela
30 maja – Boże Ciało Czwartek
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny Czwartek
1 listopada – Wszystkich Świętych Piątek
11 listopada – Święto Niepodległości Poniedziałek
25 grudnia – Boże Narodzenie Środa
26 grudnia – Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia Czwartek
 

Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli ustawowy dzień wolny od pracy wypada w sobotę, to pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dodatkowy dzień wolny od pracy. Ta zasada nie obowiązuje jeśli taki dzień wypada w niedzielę. W 2024 roku w sobotę wypada Święto Trzech Króli i pracodawcy mają obowiązek “oddać” pracownikowi dzień wolny za ten dzień i powinno to nastąpić w okresie rozliczeniowym. Jeśli okresem rozliczeniowym jest miesiąc, to dzień wolny powinien być udzielony do końca miesiąca.

Jak zaplanować urlop w 2024 roku?

Coraz częściej i głośniej mówi się o wypaleniu zawodowym, niskiej motywacji do pracy co w konsekwencji prowadzi do obniżenia efektywności. Podejmowana jest próba zmiany takiego stanu rzeczy, prowadzone są nawet badania, w których ocenie poddawani są pracownicy pracujący w niższym wymiarze czasu pracy, czy to dziennym czy tygodniowym. Coraz głośniej mówi się o systemowym wprowadzaniu takich rozwiązań. Jednak jak na razie poza dyskusją na ten temat nic konkretnego się nie dzieje, dlatego pracownicy próbują szukać sposobów na dłuższy wypoczynek na własną rękę. Wykorzystują przy tym dni wolne od pracy z okazji świąt. Zobaczmy jak zaplanować urlop w 2024 roku, żeby dłużej wypoczywać.

Wniosek urlopowy Długi weekend 2024
2 maja 5 dni
29-30 kwietnia, 2 maja 9 dni
31 maja 4 dni
16 sierpnia 4 dni
23, 24 i 27 grudnia 9 dni
 

Wykorzystując 9 dni urlopu wypoczynkowego można wypoczywać przez 31 dni, co chyba nie jest najgorszym rezultatem.

Dni wolne w 2024 – podsumowanie

Początek roku jest dobrym okresem na zaplanowanie urlopu. W dzisiejszej publikacji pokazaliśmy kiedy najlepiej to zrobić. Jeśli pracujemy w zespole, to nie można tylko myśleć o sobie, ponieważ każdy ma jakieś plany i należy je również brać pod uwagę. Na pewno zawsze można się dogadać i dokonać ustaleń, dotyczących dni wolnych, które będą satysfakcjonujące dla wszystkich stron. Ważne żeby odpowiednio wcześniej podjąć temat, a później jedynie snuć plany wyjazdowe w ulubione miejsca.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie