Do jakich środków trwałych można zastosować przyspieszoną amortyzację?

Istnieją kategorie środków trwałych, które mogą być amortyzowane szybciej, przez zastosowanie specjalnego współczynnika. Zaliczają się do nich: środki trwałe używane w warunkach pogorszonych, środki trwałe używane bardziej intensywnie oraz środki trwałe związane z szybkim postępem. Dowiedz się więcej o każdej z nich!

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Istnieją kategorie środków trwałych, które mogą korzystać z przyspieszonej amortyzacji przez zastosowanie współczynnika podwyższającego stawkę amortyzacyjną. Wśród nich znajdują się środki trwałe używane w warunkach pogorszonych i środki trwałe używane bardziej intensywnie oraz środki trwałe związane z szybkim postępem. Jakie składniki majątku można zaliczyć do każdej z tych kategorii?

Środki trwałe używane w warunkach pogorszonych lub złych

Środki trwałe używane w warunkach pogorszonych to składniki majątku, które używane są pod ciągłym działaniem wody, par wodnych, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury oraz innych czynników powodujących przyspieszenie zużycia obiektu. Złe warunki z kolei oznaczają wpływ niszczących środków chemicznych, jeśli znajdują się one np. wewnątrz budynku stanowiącego składnik majątku lub też w atmosferze, w wyniku działania innego podmiotu. Przykładem środka trwałego używanego w warunkach złych może być silos, w którym przechowywana jest żrąca substancja. Z amortyzacji przyspieszonej może skorzystać także np. magazyn spółdzielni rybackiej, który stoi blisko morza i przez to narażony jest na działanie wilgoci i soli (są to z pewnością warunki pogorszone).

Środki trwałe używane bardziej intensywnie lub wymagające szczególnej sprawności technicznej

Za środki trwałe (maszyny, urządzenia i środki transportu, za wyjątkiem morskiego taboru pływającego) wymagające szczególnej sprawności technicznej, rozumie się te obiekty, które używane są w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym, używane w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie. Środkiem trwałym wymagającym szczególnej sprawności technicznej będzie zespół komputerowy do testowania, który pracuje nieustannie przez całą dobę.

Ustawodawca nie określił natomiast, co rozumie przez określenie “maszyny, urządzenia i środki transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych” – w związku z powyższym udowodnienie, że faktycznie tak jest, leży po stronie przedsiębiorcy. W tym przypadku za zużywanie przeciętne można przyjąć zużywanie środków trwałych według standardowych stawek i czasu amortyzacji. Przykładem środka trwałego używanego bardziej intensywnie może być samochód wykorzystywany do nauki jazdy.

Środki trwałe poddane szybkiemu postępowi technicznemu

Środki trwałe (czyli maszyny i urządzenia) poddane szybkiemu postępowi technicznemu to takie, w budowie których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje, dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostała aparatura naukowo-badawcza i doświadczalno-produkcyjna. Przykładem takiego składnika majątku może być nowoczesna drukarka 3D wykorzystywana w zakładzie produkcyjnym.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce