Powrót

Do jakiego urzędu składać CIT-10Z?

cit-10z

Masz obowiązek złożyć CIT-10Z? Sprawdź do jakiego urzędu skarbowego należy to zrobić.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Płatnicy mają niekiedy obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów/przychodów osiągniętych przez podmioty, które nie mają siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski. Pobór podatku u źródła przez płatnika wiąże się z obowiązkiem przekazania podatku do organu podatkowego. W dzisiejszej publikacji napiszemy, do jakiego urzędu skarbowego należy złożyć CIT-10Z, na którym wykazuje się pobrany podatek.

Gdzie należy złożyć CIT-10Z?

Deklaracja roczna CIT-10Z jest składana w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek podatkowy. W przypadku osób prawnych nie zawsze rok podatkowy będzie pokrywał się z rokiem kalendarzowym, dlatego termin złożenia może być różny. W przypadku osób fizycznych bądź spółek osobowych będzie to koniec pierwszego miesiąca roku po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Przykład 1

Pani Ania jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W 2021 roku nabyła usługi reklamowe od zagranicznego kontrahenta, od których zgodnie z przepisami powinna obliczyć, pobrać i odprowadzić podatek u źródła. W takim przypadku pani Ania powinna złożyć CIT-10Z do 31 stycznia 2022 r.

Zgodnie z przepisami CIT-10Z należy przekazać:

  1. Do właściwego naczelnika urzędu skarbowego według siedziby płatnika, jeżeli znajduje się na terytorium Polski.
  2. Do naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawie opodatkowania osób zagranicznych, jeżeli płatnik nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Polski. W tym przypadku jest to Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie.
Przykład 2

Pani Ania z przykładu 1 powinna jeszcze pamiętać, że w takim przypadku ma obowiązek złożyć także informację IFT-2R w terminie do 31 marca 2022 roku do naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego.

  cit-10z inforgrafika  

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Kiedy należy złożyć CIT-10Z?

    Deklaracja roczna CIT-10Z jest składana w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek podatkowy.

  2. 🔸Gdzie należy złożyć CIT-10Z?

    Zgodnie z przepisami CIT-10Z należy przekazać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego według siedziby płatnika, jeżeli znajduje się na terytorium Polski albo, jeśli płatnik nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Polski, do naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawie opodatkowania osób zagranicznych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość