Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest to fundusz, który zgromadzone środki przekazuje osobom niepełnosprawnym na różne cele. Z tego typu wsparcia finansowego mogą również skorzystać osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.
- 1. Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej
- 2. Co jest brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku?
Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych – omówione zagadnienia:
Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o przyznanie dotacji z PFRON na założenie własnej działalności gospodarczej pod warunkiem, że:
- Posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
- Jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu.
Taka osoba powinna złożyć wniosek o dotację w Powiatowym Urzędzie Pracy. Składając taki wniosek należy pamiętać, że osoba z orzeczeniem może ponownie wnioskować o otrzymanie środków dopiero po upływie 12 miesięcy od czasu zakończenia prowadzenia poprzedniej działalności gospodarczej. Wniosek z załącznikami można pobrać ze strony internetowej PUP. Każdy Urząd Pracy ma swój wzór wniosku, a więc należy korzystać z dostępnych formularzy w PUP właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania.
Na etapie składania wniosku osoba niepełnosprawna musi:
- mieć przygotowany biznesplan,
- zobowiązać się do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 12 lub 24 miesięcy.
Wysokość dotacji uzależniona jest od tego, na jaki okres osoba niepełnosprawna zobowiąże się do prowadzenia firmy:
- w przypadku 12 miesięcy maksymalna wysokość pomocy wynosi sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia,
- w przypadku 24 miesięcy maksymalna wysokość pomocy wynosi piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia.
Ważne jest, że działalność gospodarczą należy zarejestrować dopiero po przyznaniu dotacji i podpisaniu umowy. W przeciwnym razie wniosek nie będzie rozpatrywany.
Co jest brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku?
Komisja, która dokonuje weryfikacji i oceny złożonych wniosków bierze pod uwagę następujące elementy:
- przewidywane efekty ekonomiczne przedsięwzięcia, na które mają być przeznaczone środki,
- kalkulację wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanych środków,
- uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy,
- wysokość środków własnych wnioskodawcy.
Wnioskodawca przed zawarciem umowy może jeszcze negocjować jej warunki. W takim przypadku sporządza się protokół z negocjacji. Finalnie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuje zawarcie umowy, w której znajdują się również zasady wydatkowania i rozliczania środków.
Jest nawet wydane Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 grudnia 2018 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej (Dz. U. 2018 poz. 2342).
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, refundacja składek na emerytalne i rentowe – czy podlega pod zdrowotne ?