Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą

dofinansowania dla osób niepełnosprawnych

Jesteś osobą niepełnosprawną i prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź o jakie dofinansowanie z PFRON możesz się ubiegać.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest to fundusz, który zgromadzone środki przekazuje osobom niepełnosprawnym na różne cele. Z tego typu wsparcia finansowego mogą również skorzystać osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Taka osoba powinna złożyć wniosek o dotację w Powiatowym Urzędzie Pracy. Składając taki wniosek należy pamiętać, że osoba z orzeczeniem może ponownie wnioskować o otrzymanie środków dopiero po upływie 12 miesięcy od czasu zakończenia prowadzenia poprzedniej działalności gospodarczej. Wniosek z załącznikami można pobrać ze strony internetowej PUP. Każdy Urząd Pracy ma swój wzór wniosku, a więc należy korzystać z dostępnych formularzy w PUP właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania.

Na etapie składania wniosku osoba niepełnosprawna musi:

  • mieć przygotowany biznesplan,
  • zobowiązać się do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 12 lub 24 miesięcy.
Biznes plan składa się z kilku części, do których są szczegółowe instrukcje w jaki sposób powinny być wypełnione. Jest to bardzo ważne, gdyż większa część z nich podlega pod formalną ocenę przy rozpatrywaniu wniosku.

Ważne jest, że działalność gospodarczą należy zarejestrować dopiero po przyznaniu dotacji i podpisaniu umowy. W przeciwnym razie wniosek nie będzie rozpatrywany.

Co jest brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku?

Komisja, która dokonuje weryfikacji i oceny złożonych wniosków bierze pod uwagę następujące elementy:

  • przewidywane efekty ekonomiczne przedsięwzięcia, na które mają być przeznaczone środki,
  • kalkulację wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanych środków,
  • uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy,
  • wysokość środków własnych wnioskodawcy.

Wnioskodawca przed zawarciem umowy może jeszcze negocjować jej warunki. W takim przypadku sporządza się protokół z negocjacji. Finalnie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuje zawarcie umowy, w której znajdują się również zasady wydatkowania i rozliczania środków.

Jest nawet wydane Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 grudnia 2018 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej (Dz. U. 2018 poz. 2342).

Czy wpłaty do PFRON mogą być kosztem? – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. wojtek

    Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, refundacja składek na emerytalne i rentowe – czy podlega pod zdrowotne ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość