Powrót

Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą

dofinansowania dla osób niepełnosprawnych

Jesteś osobą niepełnosprawną i prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź o jakie dofinansowanie z PFRON możesz się ubiegać.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest to fundusz, który zgromadzone środki przekazuje osobom niepełnosprawnym na różne cele. Z tego typu wsparcia finansowego mogą również skorzystać osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Taka osoba powinna złożyć wniosek o dotację w Powiatowym Urzędzie Pracy. Składając taki wniosek należy pamiętać, że osoba z orzeczeniem może ponownie wnioskować o otrzymanie środków dopiero po upływie 12 miesięcy od czasu zakończenia prowadzenia poprzedniej działalności gospodarczej. Wniosek z załącznikami można pobrać ze strony internetowej PUP. Każdy Urząd Pracy ma swój wzór wniosku, a więc należy korzystać z dostępnych formularzy w PUP właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania.

Na etapie składania wniosku osoba niepełnosprawna musi:

 • mieć przygotowany biznesplan,
 • zobowiązać się do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 12 lub 24 miesięcy.
Biznes plan składa się z kilku części, do których są szczegółowe instrukcje w jaki sposób powinny być wypełnione. Jest to bardzo ważne, gdyż większa część z nich podlega pod formalną ocenę przy rozpatrywaniu wniosku.

Ważne jest, że działalność gospodarczą należy zarejestrować dopiero po przyznaniu dotacji i podpisaniu umowy. W przeciwnym razie wniosek nie będzie rozpatrywany.

Co jest brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku?

Komisja, która dokonuje weryfikacji i oceny złożonych wniosków bierze pod uwagę następujące elementy:

 • przewidywane efekty ekonomiczne przedsięwzięcia, na które mają być przeznaczone środki,
 • kalkulację wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanych środków,
 • uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy,
 • wysokość środków własnych wnioskodawcy.

Wnioskodawca przed zawarciem umowy może jeszcze negocjować jej warunki. W takim przypadku sporządza się protokół z negocjacji. Finalnie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuje zawarcie umowy, w której znajdują się również zasady wydatkowania i rozliczania środków.

Jest nawet wydane Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 grudnia 2018 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej (Dz. U. 2018 poz. 2342).

Czy wpłaty do PFRON mogą być kosztem? – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak zdobyć dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych na działalność gospodarczą?

  Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o przyznanie dotacji z PFRON na założenie własnej działalności gospodarczej pod warunkiem, że:

  • Posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
  • Jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu.

 2. 🔸Jakiej wysokości jest dofinansowanie do działalności gospodarczej dla osób niepełnosprawnych?

  Wysokość dotacji uzależniona jest od tego, na jaki okres osoba niepełnosprawna zobowiąże się do prowadzenia firmy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. wojtek

  Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, refundacja składek na emerytalne i rentowe – czy podlega pod zdrowotne ?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość