Blog ifirma.pl

Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą

|
|
3 minut czytania
Jesteś osobą niepełnosprawną i prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź o jakie dofinansowanie z PFRON możesz się ubiegać.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest to fundusz, który zgromadzone środki przekazuje osobom niepełnosprawnym na różne cele. Z tego typu wsparcia finansowego mogą również skorzystać osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Taka osoba powinna złożyć wniosek o dotację w Powiatowym Urzędzie Pracy. Składając taki wniosek należy pamiętać, że osoba z orzeczeniem może ponownie wnioskować o otrzymanie środków dopiero po upływie 12 miesięcy od czasu zakończenia prowadzenia poprzedniej działalności gospodarczej. Wniosek z załącznikami można pobrać ze strony internetowej PUP. Każdy Urząd Pracy ma swój wzór wniosku, a więc należy korzystać z dostępnych formularzy w PUP właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania.

Na etapie składania wniosku osoba niepełnosprawna musi:

 • mieć przygotowany biznesplan,
 • zobowiązać się do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 12 lub 24 miesięcy.
Biznes plan składa się z kilku części, do których są szczegółowe instrukcje w jaki sposób powinny być wypełnione. Jest to bardzo ważne, gdyż większa część z nich podlega pod formalną ocenę przy rozpatrywaniu wniosku.

Ważne jest, że działalność gospodarczą należy zarejestrować dopiero po przyznaniu dotacji i podpisaniu umowy. W przeciwnym razie wniosek nie będzie rozpatrywany.

Co jest brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku?

Komisja, która dokonuje weryfikacji i oceny złożonych wniosków bierze pod uwagę następujące elementy:

 • przewidywane efekty ekonomiczne przedsięwzięcia, na które mają być przeznaczone środki,
 • kalkulację wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanych środków,
 • uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy,
 • wysokość środków własnych wnioskodawcy.

Wnioskodawca przed zawarciem umowy może jeszcze negocjować jej warunki. W takim przypadku sporządza się protokół z negocjacji. Finalnie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuje zawarcie umowy, w której znajdują się również zasady wydatkowania i rozliczania środków.

Jest nawet wydane Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 grudnia 2018 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej (Dz. U. 2018 poz. 2342).

Czy wpłaty do PFRON mogą być kosztem? – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak zdobyć dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych na działalność gospodarczą?

   Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o przyznanie dotacji z PFRON na założenie własnej działalności gospodarczej pod warunkiem, że:
   • Posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
   • Jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu.
  2. Jakiej wysokości jest dofinansowanie do działalności gospodarczej dla osób niepełnosprawnych?

   Wysokość dotacji uzależniona jest od tego, na jaki okres osoba niepełnosprawna zobowiąże się do prowadzenia firmy.
  Komentarze czytelników
  1. 1 czerwca 2022 o 13:05
   wojtek

   Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, refundacja składek na emerytalne i rentowe – czy podlega pod zdrowotne ?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie