Czy wpłaty na PFRON mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu?
- 1. Kto ma obowiązek dokonywania wpłat na PFRON?
- 2. Czy wpłaty na PFRON mogą znaleźć się w kosztach uzyskania przychodów?
- 3. Obniżenie wpłat na PFRON
Wpłaty do PFRON jako koszt – omówione zagadnienia:
Kto ma obowiązek dokonywania wpłat na PFRON?
Obowiązkiem dokonywania wpłat na PFRON objęci są wszyscy pracodawcy, którzy zatrudniają miesięcznie co najmniej 25 osób w przeliczeniu na etaty. Jeżeli wśród zatrudnionych znajdują się osoby niepełnosprawne, a wskaźnik zatrudnienia takich osób przekracza 6%, a w przypadku szkół, przedszkoli, placówek opiekuńczo-wychowawczych 2% to taki pracodawca nie dokonuje wpłat na PFRON. Pozostali pracodawcy są zobowiązani do naliczania i odprowadzania wpłat w terminie do 20. dnia miesiąca.Czy wpłaty do PFRON mogą być kosztem uzyskania przychodów?
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje koszty uzyskania przychodów w art. 22, natomiast w art. 23 wymienia co nie uważa się za koszty. Wpłaty dokonywane na PFRON znalazły się w katalogu wyłączeń z kosztów uzyskania (art. 23 pkt 29 ustawy o PIT). Wnoszenie opłat jest ustawowym obowiązkiem, jednakże ustawodawca wyłączył taką płatność z kosztów. W zamian pracodawcy otrzymali możliwość obniżenia wpłat.
Obniżenie wpłat na PFRON
W ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych został wprowadzony zapis, który pozwala na obniżenie wpłat na PFRON, gdy u sprzedającego wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 30%. Obniżenia może dokonać dokonujący zakupu produkcji lub usługi, z wyłączeniem handlu. Sprzedający ma obowiązek przekazać kupującemu informację na formularzu INF_U o wysokości przysługującego obniżenia w formie pisemnej tradycyjnej z podpisem lub elektronicznej. Jeżeli będzie to forma elektroniczna to powinna być autoryzowana podpisem kwalifikowanym. Sprzedający wystawia informację niezwłocznie po terminowym uregulowaniu należności przez kupującego jednak nie później niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup.