Blog ifirma.pl

Dropshipping we własnym imieniu a rozliczenie wydatków

|
|
4 minut czytania
Jesteś pośrednikiem pomiędzy dostawcą a odbiorcą towarów? Sprawdź w jaki sposób prawidłowo ujmować koszty w działalności gospodarczej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dropshipping jest to forma pośrednictwa pomiędzy dostawcami towarów a odbiorcami końcowymi. Takie rozwiązanie nie zostało usankcjonowane wprost w przepisach podatkowych stąd też występują problemy z ujmowaniem przychodów i kosztów w firmie.

Występują dwa modele dropshippingu:

 1. typowy model pośrednictwa z wynagrodzeniem prowizyjnym
 2. model działalności we własnym imieniu i na własny rachunek

Zobaczmy jak ujmować koszty podatkowe przy założeniu, że korzystamy z tego drugiego rozwiązania.

Rozliczanie zakupów od kontrahenta krajowego

W takiej sytuacji jeżeli transakcja odbywa się pomiędzy kilkoma podmiotami, dla naszych rozważań zakładamy, że uczestniczą maksymalnie 3 podmioty. W transakcji krajowej producent/hurtownik wystawia fakturę na rzecz pośrednika a pośrednik wystawia fakturę na rzecz odbiorcy.

Pośrednik otrzymaną fakturę od producenta/hurtownika ujmie w kol. 10 PKPiR odpowiednio w kwocie brutto lub netto w zależności od statusu podatnika w VAT.

Co to są transakcje łańcuchowe w VAT

W odniesieniu do omawianej problematyki dropshippingu wskazana jest ogólna wiedza na temat transakcji łańcuchowej. Do tej kategorii można zaliczyć również transakcję trójstronną w VAT. Problematyka tych transakcji jest niezwykle skomplikowana dlatego też bywa często przedmiotem sporów pomiędzy przedsiębiorcami a fikusem. Trudno więc stosując uogólnienia omówić tę problematykę, ponieważ każda sytuacja powinna podlegać indywidualnej ocenie. Więcej na temat transakcji trójstronnej można przeczytać tutaj.

▲ wróć na początek

Rozliczenie zakupów od kontrahenta z UE

Na gruncie podatku VAT mogą wystąpić wspomniane wcześniej transakcje trójstronne bądź transakcje łańcuchowe, w których towar jest dostarczany bezpośrednio od dostawcy/hurtowni/producenta do finalnego nabywcy.

Przykład

Polski podatnik występujący w roli pośrednika zakupił w Niemczech towar, który został wysłany bezpośrednio z Niemiec do odbiorcy końcowego w Polsce. Takim odbiorcą końcowym będzie osoba lub firma, która zamówiła towar u pośrednika w Polsce.

W przypadku zakupów towaru od kontrahenta z UE polski pośrednik kwotę z otrzymanej faktury ujmie w kol. 10 PKPiR w kwocie wykazanej na fakturze po przeliczeniu na PLN. W związku z tym, że faktura będzie wystawiona w walucie obcej należy jeszcze pamiętać o obliczaniu różnic kursowych. Dodatnie różnice kursowe powinny być ujęte w pozostałych przychodach kol. 8 PKPiR, a ujemne różnice kursowe powinny się znaleźć w kol. 13 jako pozostałe wydatki.

Rozliczenie zakupów od importu towarów

Jest jeszcze trzecia możliwość zakupu towarów handlowych od kontrahenta z tzw. kraju trzeciego, a więc poza terytorium UE. Opodatkowanie importu towarów będzie zależało od uzgodnienia pomiędzy stronami kto na terenie Polski dopełni formalności celnych. Jeśli tych formalności będzie dokonywał odbiorca końcowy wówczas pośrednik – sklep internetowy w kosztach uzyskania przychodów ujmuje tylko fakturę od przedsiębiorcy z kraju trzeciego. Natomiast jeśli obowiązek odprawy celnej spadnie na pośrednika wówczas w kosztach ujmie również zapłacone cło, akcyzę jeżeli będą należne. Przy przeliczeniu faktury na PLN należy pamiętać o rozliczeniu różnic kursowych i ujęciu w PKPiR.

Dropshipping z krajami UE jako model działalności we własnym imieniu sprawdź.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie