Dropshipping we własnym imieniu a rozliczenie wydatków.

Dropshipping jest to forma pośrednictwa pomiędzy dostawcami towarów a odbiorcami końcowymi. Takie rozwiązanie nie zostało usankcjonowane wprost w przepisach podatkowych stąd też występują problemy z ujmowaniem przychodów i kosztów w firmie.

Występują dwa modele dropshippingu:

 1. typowy model pośrednictwa z wynagrodzeniem prowizyjnym
 2. model działalności we własnym imieniu i na własny rachunek

Zobaczmy jak ujmować koszty podatkowe przy założeniu, że korzystamy z tego drugiego rozwiązania.

Rozliczanie zakupów od kontrahenta krajowego

W takiej sytuacji jeżeli transakcja odbywa się pomiędzy kilkoma podmiotami, dla naszych rozważań zakładamy, że uczestniczą maksymalnie 3 podmioty. W transakcji krajowej producent/hurtownik wystawia fakturę na rzecz pośrednika a pośrednik wystawia fakturę na rzecz odbiorcy.

Pośrednik otrzymaną fakturę od producenta/hurtownika ujmie w kol. 10 PKPiR odpowiednio w kwocie brutto lub netto w zależności od statusu podatnika w VAT.

Co to są transakcje łańcuchowe w VAT

W odniesieniu do omawianej problematyki dropshippingu wskazana jest ogólna wiedza na temat transakcji łańcuchowej. Do tej kategorii można zaliczyć również transakcję trójstronną w VAT. Problematyka tych transakcji jest niezwykle skomplikowana dlatego też bywa często przedmiotem sporów pomiędzy przedsiębiorcami a fikusem. Trudno więc stosując uogólnienia omówić tę problematykę, ponieważ każda sytuacja powinna podlegać indywidualnej ocenie. Więcej na temat transakcji trójstronnej można przeczytać tutaj.

▲ wróć na początek

Rozliczenie zakupów od kontrahenta z UE

Na gruncie podatku VAT mogą wystąpić wspomniane wcześniej transakcje trójstronne bądź transakcje łańcuchowe, w których towar jest dostarczany bezpośrednio od dostawcy/hurtowni/producenta do finalnego nabywcy.

Przykład

Polski podatnik występujący w roli pośrednika zakupił w Niemczech towar, który został wysłany bezpośrednio z Niemiec do odbiorcy końcowego w Polsce. Takim odbiorcą końcowym będzie osoba lub firma, która zamówiła towar u pośrednika w Polsce.

W przypadku zakupów towaru od kontrahenta z UE polski pośrednik kwotę z otrzymanej faktury ujmie w kol. 10 PKPiR w kwocie wykazanej na fakturze po przeliczeniu na PLN. W związku z tym, że faktura będzie wystawiona w walucie obcej należy jeszcze pamiętać o obliczaniu różnic kursowych. Dodatnie różnice kursowe powinny być ujęte w pozostałych przychodach kol. 8 PKPiR, a ujemne różnice kursowe powinny się znaleźć w kol. 13 jako pozostałe wydatki.

Rozliczenie zakupów od importu towarów

Jest jeszcze trzecia możliwość zakupu towarów handlowych od kontrahenta z tzw. kraju trzeciego, a więc poza terytorium UE. Opodatkowanie importu towarów będzie zależało od uzgodnienia pomiędzy stronami kto na terenie Polski dopełni formalności celnych. Jeśli tych formalności będzie dokonywał odbiorca końcowy wówczas pośrednik – sklep internetowy w kosztach uzyskania przychodów ujmuje tylko fakturę od przedsiębiorcy z kraju trzeciego. Natomiast jeśli obowiązek odprawy celnej spadnie na pośrednika wówczas w kosztach ujmie również zapłacone cło, akcyzę jeżeli będą należne. Przy przeliczeniu faktury na PLN należy pamiętać o rozliczeniu różnic kursowych i ujęciu w PKPiR.

Dropshipping z krajami UE jako model działalności we własnym imieniu sprawdź.

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań