Chat with us, powered by LiveChat

W jakiej sytuacji można wystawić duplikat faktury wysłanej elektronicznie?

duplikat faktury elektronicznej

Wystawiasz faktury elektroniczne? Sprawdź, kiedy można wystawić duplikat takiej faktury.

Duplikat faktury elektronicznej - omówione zagadnienia:

Podstawowymi dokumentami, które potwierdzają przeprowadzanie transakcji handlowych są faktury. Obecnie mogą być wystawiane w formie papierowej, ale również stosowana jest częsta praktyka wystawiania faktur elektronicznie. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, jak to jest z duplikatami faktur wysyłanych elektronicznie.

Kiedy mówimy o fakturach elektronicznych?

Faktura elektroniczna może być wystawiana i otrzymywana w dowolnym formacie elektronicznym. Przesyłanie faktur elektronicznych wymaga akceptacji odbiorcy faktury. Formę elektroniczną ma również faktura, która została załączona do wiadomości mailowej w formacie PDF, czy CSV. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby była wysłana również faxem.

Duplikat faktury elektronicznej

Z różnych powodów może dojść do zagubienia lub zniszczenia faktury, nawet wówczas, gdy została ona wysłana elektronicznie. Przepisy ustawy o VAT dotyczące duplikatów faktur (art. 106l) nie różnicują zasady ich wystawiania ze względu na formę, w jakiej została wystawiona faktura pierwotna. W takim przypadku sprzedawca wystawia duplikat faktury na podstawie posiadanego dowodu sprzedaży i przekazuje duplikat w dowolnej formie. Może to być np. forma papierowa lub elektroniczna. Nie ma przepisów, które nakazywałyby wystawianie duplikatów faktur w takiej samej formie, w jakiej była wystawiona faktura pierwotna.

W przypadku duplikatu ważne jest, żeby był oznaczony wyrazem “DUPLIKAT” i miał również datę wystawienia duplikatu. Pozostałe dane muszą być identyczne, jak na fakturze pierwotnej. Forma, w jakiej będzie przekazany duplikat nie ma żadnego znaczenia.

Istnieją jednak pewne nietypowe sytuacje, które trudno potraktować schematycznie. Mianowicie, faktury za korzystanie z serwisu ifirma wystawiane są w formie elektronicznej, nie podlegają edycji. Dostępne są na koncie Użytkownika po zaksięgowaniu wpłaty, na głównej stronie konta. Nie ma więc możliwości, aby je można było uznać za zniszczone lub zagubione, a tylko o takich przypadkach mówi ustawa o podatku VAT. W związku z powyższym nie mamy podstaw do wystawienia duplikatu faktury, ponieważ w tym przypadku byłoby to niezgodne z przepisami. Każda osoba, która korzysta z serwisu musi zaakceptować regulamin podczas zakładania konta, który jest jednocześnie umową z Użytkownikiem i wprost określa zasady przekazywania faktur drogą elektroniczną.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość