Dwa limity wpłat na IKZE

IKZE limit 2022

Bardzo często mówi się o konieczności oszczędzania na przyszłą emeryturę.

Wiele osób nie może sobie na to pozwolić z uwagi na brak wolnych środków, które można by było przeznaczyć na ten cel. Jeżeli ktoś się jednak zdecyduje gromadzić pieniądze na przyszłą emeryturę, to warto wiedzieć, jakie obowiązują limity wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Czym jest IKZE?

IKZE to kolejna opcja dla osób, które w sposób dobrowolny chcą oszczędzać środki na przyszłą emeryturę. Wpłat na IKZE można dokonywać już w bardzo młodym wieku – od 16 roku życia. Jednak osoby niepełnoletnie mogą dokonywać wpłat do wysokości dochodów uzyskiwanych z umowy o pracę. To co różni IKZE od innych form oszczędzania, to jest możliwość odliczenia dokonywanych wpłat od podstawy do opodatkowania w składanym zeznaniu rocznym. Jakie obowiązują obecnie limity wpła t opiszemy poniżej.

Dwa limity wpłat na IKZE

Co roku w obwieszczeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podawana jest wysokość wpłat na IKZE obowiązująca na dany rok podatkowy. Począwszy od 2021 roku wprowadzono dwa limity wpłat:

  • Limit wpłat dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
  • Limit wpłat dla pozostałych osób.
  dwa limity wpłat na IKZE infografika  

Poniżej prezentujemy kwoty limitów obowiązujące w latach 2021 i 2022:

 
Podmioty dokonujące wpłat na IKZE
2021 rok
2022 rok
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą
9.466,20 zł
10 659,60 zł
Pozostałe osoby
6.310,80 zł
7 106,40 zł
Przykład 1

Pan Michał prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych według skali podatkowej. W zeznaniu rocznym za 2021 rok podstawa do opodatkowania wyniosła 80.000 zł, ale pan Michał dokonał wpłat na IKZE w wysokości obowiązującego limitu więc może pomniejszyć dochód o 9.466,20 zł. W tej sytuacji podstawa do opodatkowania będzie wynosiła 70.534,00 zł (80.000-9.466,20). Dzięki temu pan Michał zapłaci za 2021 rok mniejszy podatek dochodowy o kwotę 1.609,25 zł (9.466,20×17%).

Rozliczenie wpłat na IKZE a wspólne zeznanie roczne

Wątpliwości mogą dotyczyć wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Rodzi się na przykład pytanie, co w sytuacji jeżeli w rozliczeniu rocznym składanym przez małżonków wpłat na IKZE będzie dokonywał małżonek, który nie osiąga dochodów?

Przykład 2

Pan Michał i pani Alicja złożyli wspólne rozliczenie roczne za 2021 rok. Jednak w tym roku pani Alicja nie osiągnęła żadnych dochodów a dokonywała wpłat na IKZE. Czy w takiej sytuacji może odliczyć wpłaty na IKZE od dochodów męża? Niestety, dochody męża nie zostaną pomniejszone o wpłaty na IKZE. Założenie do programu jasno wskazują, że konto IKZE jest indywidualne, a więc odliczenia wpłat na IKZE może dokonać tylko osoba, która dokonuje wpłat. Brak dochodów uniemożliwia odliczenie wpłat na IKZE.

Podsumowanie

Na IKZE mogą być gromadzone środki jedynie przez jednego oszczędzającego, a więc nie może to być np. konto wspólne dla małżonków. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, to mogą skorzystać z pomniejszenia dochodu/przychodu do opodatkowania bez względu na wybraną formę opodatkowania zarówno opłacający podatki według skali podatkowej, podatkiem liniowym, jak i zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Odliczenia wpłat na IKZE można dokonać jedynie w sytuacji jeżeli osiągnęliśmy jakiekolwiek dochody/przychody w roku podatkowym, za który chcemy skorzystać z ulgi podatkowej. Nieodliczona kwota wpłaty na IKZE w danym roku podatkowym, w całości lub w części, nie przechodzi na kolejne lata.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jakie dwa limity wpłat na IKZE można wyróżnić?

    Od 2021 roku wprowadzono dwa limity wpłat: limit wpłat dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz limit wpłat dla pozostałych osób.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość