Działalność nierejestrowana w zeznaniu rocznym

Działalność nierejestrowana w zeznaniu rocznym

Osiągnąłeś przychody z działalności nierejestrowanej? Sprawdź, jak należy je wykazać w zeznaniu rocznym.

Prowadzenie drobnej działalności handlowej lub usługowej nie zawsze musi się wiązać z koniecznością zarejestrowania firmy. Istnieją oczywiście pewne ograniczenia ustawowe, które należy respektować. W dzisiejszej publikacji napiszemy, w jaki sposób działalność nierejestrowaną wykazać w zeznaniu rocznym.

Kiedy mówimy o działalności nierejestrowanej?

Pojęcie działalności nierejestrowanej pojawiło się niedawno, bo dopiero w 2018 roku. Od tego czasu część osób, które chcą sobie dorobić bez konieczności rejestracji firmy może z tego rozwiązania skorzystać. Jednym z założeń jest nieprzekroczenie limitu przychodów w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, co na 2022 rok daje kwotę 1.505 zł.

Więcej informacji na temat działalności nierejestrowanej można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Dzisiaj opiszemy w jaki sposób i gdzie wykazywać działalność nierejestrowaną w zeznaniu rocznym.

Działalność nierejestrowana w zeznaniu rocznym

Przed przystąpieniem do rozliczenia działalności nierejestrowanej należy przygotować kilka ważnych zestawień:

  1. Zestawienie osiągniętych przychodów.
  2. Zestawienie poniesionych kosztów uzyskania przychodów.

Tak naprawdę takie informacje powinny być zbierane przez cały rok podatkowy, żeby sprawdzać, czy spełniamy chociażby warunek limitu osiągniętych przychodów. Jeżeli chodzi o wartość osiągniętych przychodów, to znajdą się tutaj pieniądze i wartości pieniężne postawione do dyspozycji w danym roku podatkowym. Oznacza to, że przychodem podlegającym wykazaniu w zeznaniu rocznym będą tylko te kwoty, które zostały faktycznie uregulowane przez nabywcę – została dokonana zapłata za towar czy usługę.

W kosztach uzyskania przychodów mogą się znaleźć koszty, które mają związek z prowadzoną działalnością nierejestrowaną, katalog jest otwarty a do przykładowych kosztów można zaliczyć:

  • zakup towarów,
  • zakup surowców i materiałów użytych do przetworzenia,
  • zakup programów informatycznych, szkoleniowych,
  • inne które mają związek z działalnością nierejestrowaną.

Tak samo, jak w przypadku przychodów rozliczanie jest kasowe – zaliczenie do kosztów jest możliwe pod warunkiem opłacenia poniesionego wydatku. Ważne jest również właściwe dokumentowanie kosztów, posiadanie np.: faktury, rachunku, umowy.

Złożenie zeznania rocznego PIT-36 z działalności nierejestrowanej

Jeżeli już zostaną ustalone właściwe przychody i koszty z tytułu prowadzonej działalności nierejestrowanej pora przystąpić do wypełnienia zeznania rocznego. Rozliczenia należy dokonać na druku PIT-36. W części E.1. Dochody i straty podatnika w poz. 9 wykazujemy osiągnięte przychody i koszty z działalności nierejestrowanej:

W przypadku działalności nierejestrowanej nie wykazuje się należnej zaliczki, ponieważ nie ma obowiązku obliczania i wpłacania zaliczki w trakcie roku podatkowego. Zeznanie PIT-36 składa się w terminie do 30 kwietnia, w 2022 roku termin ten mija 2 maja 2022 r., ponieważ 30 kwietnia jest ustawowo wolny od pracy.

Zeznanie można złożyć:

  • papierowo,
  • elektronicznie, również w usłudze Twój e-PIT.

Zeznanie składa się do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z miejscem zamieszkania w dniu składania rozliczenia osoby osiągającej przychody z działalności nierejestrowanej. Złożenie takiego zeznania nie pozbawia prawa do wspólnego opodatkowania dochodów z małżonkiem, czy skorzystanie z przysługujących ulg podatkowych.

Działalność nierejestrowana a składki ZUS – przeczytaj.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość