Blog ifirma.pl

Działalność w zakresie walut wirtualnych tylko po uzyskaniu wpisu do nowego rejestru

|
|
5 minut czytania
Zastanawiasz się nad działalnością w zakresie walut wirtualnych? Pamiętaj o obowiązku wpisu do rejestru i przeczytaj dzisiejszy artykuł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Już chyba każdy słyszał pojęcie waluta wirtualna, jednak dla większości jest ono dość abstrakcyjne. Co prawda coraz częściej mówi się i pisze na ten temat, jednak tylko określona grupa osób jest nim zainteresowana. W dzisiejszej publikacji przybliżymy temat walut wirtualnych w kontekście uzyskania wpisu do nowego rejestru w przypadku przedsiębiorców, którzy chcieliby taką działalność prowadzić.

Waluta wirtualna – definicja

Zanim przejdziemy dalej warto zapoznać się z pewnymi pojęciami, które ułatwią nam zrozumienie tematu. Dlatego też zaczniemy od zdefiniowania walut wirtualnych, nazywanych też kryptowalutami. To akurat nie będzie aż takie trudne, ponieważ w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, nazywanej też ustawą AML, pojawia się informacja na ten temat. Definicja jest podana na zasadzie zaprzeczenia, czym waluta wirtualna nie jest.

Waluta wirtualna, jako cyfrowe odwzorowanie wartości,nie jest:

Prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej

Międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanowioną przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje do niej należące

Pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych

 

Instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

Wekslem lub czekiem

Waluta wirtualna jest wymienialna na prawne środki płatnicze, a także może być:

 • przechowywana lub przeniesiona elektronicznie,
 • przedmiotem handlu elektronicznego

Na czym polega działalność w zakresie walut wirtualnych?

Każdy przedsiębiorca może podjąć działalność w zakresie walut wirtualnych, ale pod pewnymi warunkami. Zobaczmy, jakie czynności są kwalifikowane na tego typu działalność.

Działalność w zakresie walut wirtualnych polega na:
Wymianie pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi
Wymianie pomiędzy walutami wirtualnymi
Pośrednictwie w wymianach
Prowadzenie rachunków umożliwiających korzystania z jednostek walut wirtualnych

Kto może prowadzić działalność w zakresie walut wirtualnych?

Ustawa jasno określa, kto może prowadzić działalność w zakresie walut wirtualnych, przede wszystkim obowiązuje wymóg niekaralności:

 1. Osoba fizyczna, która nie została prawomocnie skazana za wszelkiego rodzaju przestępstwa, wymienione w ustawie.
 2. Osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, w której wspólnicy, członkowie organów zarządzających nie zostali prawomocnie skazani za przestępstwo wymienione w ustawie lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Jeżeli chodzi o pozostałe wymagania, to nie ma tutaj jakiś szczególnych wymogów poza wpisem do rejestru CEIDG czy KRS i złożeniu oświadczenia o posiadaniu wiedzy lub doświadczenia związanego z działalnością w zakresie walut wirtualnych. Jeżeli chodzi o ten ostatni wymóg, to ustawa nie precyzuje, w jaki sposób taką wiedzę czy doświadczenie należy dokumentować. Może to być ukończenie kursu czy szkolenia, ale również wpis do CEIDG o prowadzeniu przez co najmniej rok działalności w ramach, której przedsiębiorca wykonywał czynności związane z działalnością w zakresie walut wirtualnych. Jeżeli chodzi o kursy i szkolenia, to istotne jest, żeby ich zakres obejmował prawne lub praktyczne zagadnienia związane z działalnością w zakresie walut wirtualnych. Przedsiębiorca podpisuje oświadczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Jednak od 2021 roku doszedł dodatkowy obowiązek związany z rozpoczęciem działalności w zakresie walut wirtualnych.

Działalność w zakresie walut wirtualnych tylko po uzyskaniu wpisu do nowego rejestru

Począwszy od 31 października 2021 roku zmieniła się ustawa regulująca zasady funkcjonowania kryptowalut. Uzupełniono w niej zapisy wskazujące na obowiązek dokonywania wpisu do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych, od tego dnia jest to działalność regulowana. Rejestr działalności regulowanej prowadzony jest przez Ministra Finansów. Znajdują się w nim wszystkie podmioty, które prowadzą działalność w zakresie walut wirtualnych. Wpisu do rejestru działalności regulowanej dokonuje się poprzez złożenie wniosku. W przypadku spółki cywilnej taki wniosek musi złożyć każdy ze wspólników odrębnie.

Ważne!

Prowadzenie działalności w zakresie walut wirtualnych bez wpisu do rejestru jest zagrożone karą do 100.000 zł

Wniosek o wpis do rejestru podlega opłacie skarbowej w wysokości 616 zł na rachunek bankowy Urzędu Miasta Katowice. Jeżeli działalność była prowadzona przed wejściem w życie nowych przepisów, to przedsiębiorcy mieli czas na złożenie wniosków o wpis do 30 kwietnia 2022 roku.

Działalność w zakresie walut wirtualnych a podatek dochodowy

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli rozpocząć działalność w zakresie walut wirtualnych powinni również wziąć pod uwagę specyfikę rozliczania. W ustawie o podatku dochodowym wyraźnie zostało zapisane, że przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią przychody z kapitałów pieniężnych. Przepis ten stosuje się również do przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Z tym, że są pewne wyjątki ustawowe.

 

Świadczenie usług w zakresie:
a) wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi,
b) wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi,
c) pośrednictwa w wymianie, o której mowa w lit. a lub b,
d) prowadzenia rachunków do wymiany kryptowalut
Generuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej

 
 

Sprzedaż waluty wirtualnej, nawet w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, rozliczana jest jako przychód z kapitałów pieniężnych poza działalnością w zeznaniu PIT-38

 
 

Działalność w zakresie walut wirtualnych – podsumowanie

Działalność w zakresie walut wirtualnych jest pod specjalnym nadzorem NBP i Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Na stronach KNF publikowane są ostrzeżenia skierowane do potencjalnych lub obecnych beneficjentów walut wirtualnych. Chodzi przede wszystkim o ryzyko związane z tego typu inwestycjami. Jednak to nie zmienia faktu, że ta gałąź inwestowania nie znika, a więc ważna staje się informacja na ten temat. W dzisiejszej publikacji napisaliśmy bardzo ogólnie czym są kryptowaluty i kto może zajmować się działalnością w zakresie walut wirtualnych. Każda osoba, która jest zainteresowana inwestowaniem w tego typu aktywa powinna w pierwszej kolejności sprawdzić, czy podmiot, któremu chce zaufać znajduje się w rejestrze działalności regulowanej Ministra Finansów. Oczywiście mowa jest tylko o podmiotach krajowych, a wiemy, że wielu inwestorów decyduje się na inwestycje u zagranicznych firm. Obrót walutami wirtualnymi reguluje ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. do której warto zajrzeć po więcej szczegółów na ten temat.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie