Co nowego przynosi unijny pakiet VAT e-commerce?

pakiet vat e-commerce

Unijny pakiet VAT dla e-commerce wpływa również na polskich przedsiębiorców. Kto powinien być zainteresowany nowymi regulacjami? Na czym dokładnie polegają zmiany VAT MOSS w OSS oraz inne uregulowania nowego VAT dla e-commerce?

Zmiana VAT MOSS w OSS

Jedną ze zmian wynikających z pakietu VAT dla e-commerce jest wprowadzenie VAT OSS w miejsce VAT MOSS oraz poszerzenie kręgu podmiotów mogących skorzystać z tego rozwiązania.

Przypomnijmy, że VAT MOSS dotyczył tylko usług nadawczych, telekomunikacyjnych i elektronicznych (TNE/TBE) świadczonych dla osób fizycznych w innym państwie Unii Europejskiej. Nowy VAT OSS ma już zastosowanie do wszystkich przedsiębiorców dokonujących sprzedaży towarów przez internet dla osób fizycznych (konsumentów) znajdujących się w innym państwie unijnym niż sprzedający.

Od 1 lipca 2021 r., czyli daty wejścia w życie pakietu VAT e-commerce, sprzedawcy dokonujący sprzedaży na odległość dla osób indywidualnych, których obrót przekroczy 10 000 euro netto w obecnym lub poprzednim roku, będą mogli zarejestrować się w VAT OSS i za pośrednictwem tego punktu opłacać podatek należny zagranicy “do jednego koszyka” zamiast osobno do poszczególnych państw.

Będzie to się wiązać z obowiązkiem wysyłania kwartalnych deklaracji do punktu VAT OSS, w których należy wykazywać wielkość dokonanej sprzedaży dla osób fizycznych z wyszczególnieniem każdego państwa i według stawki VAT obowiązującej w kraju nabywcy.

Do VAT OSS należy się zarejestrować w ciągu 10 dni od pierwszej sprzedaży, która powoduje przekroczenie limitu.

Jeżeli próg powyższej sprzedaży nie przekroczy 10 000 euro, sprzedawca internetowy będzie mógł stosować zasady krajowe, czyli rozliczać VAT w swoim państwie, wg krajowej stawki.

Zapamiętaj! OSS obejmuje:
 • wszystkie usługi świadczone dla konsumentów z UE
 • sprzedaż towarów na odległość nabywcom z UE

Przykład 1.

Pan Piotr sprzedaje przez internet produkty m.in. do Portugalii, Hiszpanii oraz Niemiec. Łączna sprzedaż na rzecz osób fizycznych z tych państw przekroczyła 10 000 euro netto. Pan Piotr musi zarejestrować się do celów VAT osobno w Portugalii, Niemczech oraz Hiszpanii i w każdym kraju rozliczać VAT na ich zasadach. Jeżeli pan Piotr skorzysta z procedury VAT OSS, wystarczy jedna rejestracja i opłacanie całego VAT “zagranicznego” w ramach jednej kwartalnej deklaracji składanej w Polsce do punktu VAT OSS – wg stawek kraju nabywcy.

Przykład 2.

Pani Joanna w poprzednim roku sprzedała produkty przez internet do Czech, wartość netto sprzedaży wynosi 9 900 euro Czy pani Joanna musi zarejestrować się do czeskiego VAT i płacić podatek wg zagranicznej stawki?

Nie – ponieważ wielkość sprzedaży nie przekroczyła limitu, pani Joanna może taką sprzedaż na rzecz czeskich konsumentów rozliczać wg polskich zasad oraz nie rejestrować się dla celów VAT w Czechach.

Pani Joanna jeśli chce – może dobrowolnie zarejestrować się do czeskiego VAT, jednak nie ma tego obowiązku, dopóki obrót na rzecz zagranicznych konsumentów nie przekroczy 10 000 euro.

Przykład 3.

Pan Jan sprzedaje produkty przez internet dla konsumentów na Litwie. Jego sprzedaż w dniu 1.08.2021 spowodowała przekroczenie progu 10 000 euro na rzecz litewskich konsumentów. Czy pan Jan musi zarejestrować się do litewskiego VAT?

Pan Jan nie musi zarejestrować się do litewskiego VAT, jeśli zarejestruje się do unijnego VAT OSS w terminie do 11 sierpnia 2021. Pan Jan poprzez ten punkt będzie kwartalnie składać deklaracje oraz opłacać VAT wg litewskich stawek.

Uwaga! VAT OSS ma również zastosowanie do firm świadczących usługi TNE dla osób fizycznych z kraju innego niż kraj przedsiębiorcy. VAT OSS nie zniósł VAT MOSS, a jedynie rozszerzył grono podmiotów podlegających pod te regulacje zmieniając nazwę VAT MOSS na VAT OSS.

Jest jeszcze VAT IOSS

VAT IOSS to kolejna zmiana, którą przynosi unijny pakiet VAT dla e-commerce. IOSS, to skrót od “import one stop shop” i oznacza punkt kompleksowej obsługi towarów importowanych.

VAT IOSS został wprowadzony w związku z likwidacją zwolnienia z VAT dla towarów importowanych o wartości do 22 euro (w Polsce takie zwolnienie i tak nie obowiązywało). A zatem od każdej przesyłki towaru spoza UE powinien zostać pobrany VAT.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów importowanych z państw trzecich, jak np. USA, Chiny, Indie, będzie opodatkowana VAT w kraju ostatecznego odbiorcy. Odpowiedzialność za rozliczenie podatku zostaje przerzucona na sprzedawcę, który sprowadza towary z krajów trzecich, a następnie sprzedaje je dalej – jeśli bazowy dostawca (podmiot z państwa pozaunijnego) nie dopełni swoich obowiązków w zakresie unijnego VAT.

W przypadku towarów importowanych, których wartość nie przekracza 150 euro – sprzedawca będzie mógł się zarejestrować do VAT IOSS i dokonywać miesięcznych rozliczeń VAT w kraju, w którym jest zarejestrowany w IOSS, ale wg stawek VAT obowiązujących w kraju konsumenta, któremu dostarczany jest dany towar.

Jakie zmiany dla internetowych platform handlowych?

Zmiana VAT MOSS w OSS obejmuje również platformy handlowe. Jeżeli interfejs elektroniczny (rynek, platforma, portal itp.) ułatwia sprzedaż towarów na odległość przez sprzedawcę spoza UE kupującemu w UE, za sprzedawcę, który dostarcza towarów uznaje się interfejs elektroniczny, który powinien odpowiadać za wpłatę VAT.

Uważa się, że interfejs elektroniczny ułatwił sprzedaż towarów, jeżeli umożliwia kupującemu i sprzedającemu nawiązanie kontaktu za pośrednictwem tego interfejsu elektronicznego, czego wynikiem końcowym jest sprzedaż towarów temu kupującemu.

Interfejs elektroniczny należy rozumieć szeroko, może obejmować stronę internetową, portal, bramę, rynek, platformę, interfejs aplikacji itp.

Operatorzy interfejsów elektronicznych mogą pobierać podatek VAT bezpośrednio od nabywcy oraz opłacać go w procedurze IOSS do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano danej sprzedaży.

W związku z powyższym, platformy internetowe będą musiały prowadzić rejestry transakcji, przechowywać je przez 10 lat oraz udostępniać drogą elektroniczną na żądanie państw członkowskich.

Zobacz więcej w naszym filmie:

Przykład 4.

Polski przedsiębiorca w sierpniu sprzedał odzież osobie prywatnej w Holandii za pośrednictwem swojej strony internetowej (e-sklepu). Odzież jest wysyłana do osób prywatnych bezpośrednio z jego zakładu produkcyjnego w Turcji.

Przedsiębiorca jest zarejestrowany w polskim IOSS. Wartość rzeczywista przesyłek nie przekroczyła 150 euro. Miejsce dostawy przesyłek jest w Holandii (miejsce zakończenia przesyłki.

Polski sprzedawca powinien wykazać podatek od sprzedaży holenderskiej w miesięcznej deklaracji IOSS, składanej do właściwego polskiego urzędu skarbowego i zapłacić VAT wg stawek holenderskich na konto IOSS do 31 września.

Jeśli sprzedawcy internetowi lub sklepy internetowe / platformy nie zarejestrują się w IOSS, podatek VAT musi zostać pobrany, zanim towary zostaną dostarczone do klienta.

Nowe pojęcia w ustawie o VAT

Zmiana podatku MOSS w OSS w uregulowaniach e-commerce wprowadza dwie nowe definicje do polskiej ustawy VAT:

 1. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów na odległość (WSTO) – należy przez nią rozumieć sprzedaż do innych krajów UE dla:
  • podatników VAT, którzy nie mają obowiązku rozliczania WNT,
  • każdego innego podmiotu, w tym osób fizycznych
 2. sprzedaż na odległość towarów importowanych (SOTI) – to sprzedaż produktów nabytych spoza UE dla:
 • podatników VAT, którzy nie mają obowiązku rozliczania WNT,
 • każdego innego podmiotu, w tym osób fizycznych

Miejscem dostawy towarów jest:

 • dla wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy;
 • dla sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI) na terytorium państwa członkowskiego inne niż państwo unijne zakończenia wysyłki – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Nowe pojęcia (WSTO, SOTI) zastępują dotychczas funkcjonujące określenia sprzedaży wysyłkowej z/na terytorium kraju.

Na portalu OSS oraz IOSS można się zarejestrować od 1 kwietnia 2021 roku, przy czym procedury te będzie można wykorzystywać dla sprzedaży dokonanych od 1 lipca.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Dorota

  Witam, Moje pytanie brmi: Jeżeli sprzedaję poprzez platformę internetową typu Etsy czy Ebay i nie jestem zainteresowana samodzielną wysyłką towaru do Unii z pominięciem platformy to czy muszę się rejestrować w OSS od lipca 2021 ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

 • podstawy prowadzenia firmy,
 • rady i opinie ekspertów,
 • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość