Jak dokonać właściwego wyboru platformy B2B e-commerce?

wybór platformy b2b e-commerce

Platforma B2B e-commerce pozwala przedsiębiorstwom na prowadzenie sprzedaży hurtowej.

Dobre rozwiązanie powinno mieć określone cechy i być dopasowane do rodzaju firmy, jaką prowadzisz. Jak wybrać platformę B2B e-commerce? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Platforma B2B e-commerce – do czego służy i jakie są korzyści z jej stosowania?

Platforma B2B e-commerce to platforma internetowa, która służy do zdalnej sprzedaży produktów i obsługi klienta biznesowego. Przeznaczona jest dla producentów, dystrybutorów i hurtowników. Jej głównym atutem jest możliwość sprzedaży 24 na dobę, 7 dni w tygodniu. Klienci mogą robić zakupy o każdej, najdogodniejszej dla nich porze.

Warto, aby taka platforma miała również dodatkowe funkcjonalności. To z pewnością zachęci potencjalnych kupujących, żeby zrobili zakupy właśnie w Twoim sklepie. Są to przykładowo:

  • zamówienia hurtowe – funkcja, która pozwala na zamawianie dużej liczby produktów i automatycznie udziela stosownych zniżek,
  • konsultacje i zapytania – formularze pozwalające na sprawny kontakt z opiekunem handlowym,
  • zapisy na subskrypcje – ponowne czy nawet regularne zamawianie określonych artykułów wymaga odpowiedniej infrastruktury.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze platformy B2B?

Stoisz przed decyzją wyboru platformy B2B i nie wiesz, na co postawić? Dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego powinno charakteryzować się kilkoma elementami. Jakie wymagania powinna spełniać platforma dedykowana dystrybucji i sprzedaży hurtowej?

Dobra platforma B2B powinna być dedykowana potrzebom i wymaganiom sektora B2B. Niektóre narzędzia jedynie dostosowują platformy B2C poprzez dodawanie pewnych modułów, np. wielojęzyczności czy waluty. Takie dosztukowywanie funkcji nie zawsze sprawdzi się najlepiej.

Ponadto zaleca się, żeby platforma była zintegrowana z systemem ERP. Wprowadzanie danych ręcznie bywa mało efektywne, a także nietrudno podczas niego o pomyłki. Przepływ danych aktualizowanych w czasie rzeczywistym pozwala przedstawicielom handlowym na zaoszczędzenie czasu, który mogą poświęcić np. na pozyskiwanie nowych klientów.

Bardzo istotne jest również user experience. W dzisiejszych czasach pozytywne doświadczenia zakupowe sprawiają, że klienci chętnie do nas wracają. Warto zatem zadbać o intuicyjną nawigację, przyjemną dla oka grafikę, a także czytelną listę produktów.

Przy wyborze platformy nie można zapomnieć również o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo danych biznesowych. Dostawca platformy powinien wykonywać kopię zapasową średnio co 4 godziny, a także korzystać ze sprawdzonej serwerowni.

Jak wybrać platformę B2B e-commerce?

Istnieją dwa główne rodzaje platform B2B: gotowe o różnej możliwości dostosowania, a także dedykowane, które są od podstaw tworzone i rozwijane dla danego przedsiębiorstwa.

Wybór gotowej platformy jest polecany szczególnie małym i średnim podmiotom, które chcą jak najszybciej wprowadzić sprzedaż internetową, ale początkowo nie dysponują zbyt dużym budżetem.

Z kolei na dedykowane rozwiązania mogą najczęściej postawić duże firmy. Z reguły mają one niestandardowe procesy i potrzeby, które muszą zostać uwzględnione przy projektowaniu platformy. Zazwyczaj mają też już doświadczenie w internetowej sprzedaży hurtowej i po prostu chcą zwiększyć swoje możliwości.

Rodzaje platform B2B

Jakie są najpopularniejsze platformy B2B? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Magento 2

Platforma skierowana głównie do biznesów posiadających zespół IT i programistów. Pozwala to jednak na zbudowanie sklepu B2B idealnie odpowiadającego potrzebom danej firmy. Istnieje możliwość skalowania platformy, dlatego duże inwestycje w rozwój sklepu można odłożyć na później.

Shopify Plus

To usługa typu SaaS (software as a service), w której oprogramowanie jest przechowywane w centrum danych usługodawcy. Można z niej korzystać dzięki opłacaniu comiesięcznej subskrypcji. Ma prosty i intuicyjny interfejs. Pozwoli ona na założenie sklepu nawet osobom bez umiejętności technicznych. Nie znaczy to jednak, że Shopify ma ograniczone funkcje. Wręcz przeciwnie – zaspokoi potrzeby nawet przedsiębiorstw, których roczny przychód wynosi sześciocyfrowe kwoty.

WooCommerce B2B

Jest to rozszerzenie do WordPressa, które daje dostęp do funkcji e-commerce. Raczej nie pozwoli na prowadzenie zaawansowanego sklepu internetowego, jednak sprawdzi się w mniej wymagających sytuacjach. Na jego korzyść zdecydowanie przemawia niewygórowana cena subskrypcji.

BigCommerce

To model SaaS przeznaczony dla średnich i dużych firm. Bardzo poważny gracz w świecie e-commerce, który oferuje opcje i funkcje niedostępne u konkurencji. Pozwala chociażby tworzyć różne katalogi i cenniki dla poszczególnych klientów, co będzie szczególnie przydatne w przypadku spersonalizowanych ofert dla każdego z partnerów biznesowych. Platformę tę cechują także elastyczne interfejsy API.

CS-CART B2B

Ma postać skryptu, który należy zainstalować na serwerze. Daje dużą swobodę w edytowaniu funkcji platformy. Obsługuje wiele języków, walut, metod płatności i wysyłki, a także oferuje sporo narzędzi marketingowych i promocyjnych. Zapewnia efektywne zarządzanie sklepem internetowym.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Na co zwrócić uwagę przy wyborze platformy B2B e-commerce?

    Dobra platforma B2B powinna być bezpieczna, zintegrowana z systemem ERP oraz dedykowana potrzebom i wymaganiom sektora B2B.

  2. 🔸Jakie są najpopularniejsze platformy B2B e-commerce?

    Do najpopularniejszych platform tego typu można zaliczyć Magento 2, Shopify Plus, WooCommerce B2B, BigCommerce czy CS-CART B2B.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość