Czy VAT OSS wpłynie na rozliczenie VAT w Amazon?

sprzedaż na amazon vat oss

Niniejszy artykuł postara się odpowiedzieć na pytanie, czy VAT OSS, czyli jedno z nowych rozwiązań pakietu VAT dla e-commerce wpłynie na rozliczenie sprzedaży w Amazonie wskazując jednocześnie podstawowe zasady rejestracji do VAT w kontekście korzystania z tej platformy.

Rola Amazon

Amazon jest serwisem, który umożliwia zewnętrznym sprzedawcom wystawianie i sprzedaż produktów na stronie o tej samej nazwie – Amazon.pl.

Jak podaje serwis, Amazon jedynie ułatwia zawieranie transakcji poprzez platformę Amazon Marketplace, nie występuje zaś jako sprzedawca ani nabywca w odniesieniu do produktów oferowanych przez sprzedawcę. Amazon jedynie udostępnia oprogramowanie/platformę umożliwiającą sprzedawcom i nabywcom realizację transakcji.

Oznacza to, że stronami umowy w związku z transakcją dokonywaną poprzez ten interfejs jest sprzedawca i nabywca, nie zaś Amazon. I to sprzedawca, co do zasady odpowiada za wszelkie rozliczenia podatkowe.

Gdzie sprzedający na Amazon powinien rozliczać VAT?

Niezależnie od tego czy wysyłka jest prowadzona przez firmę sprzedającego, czy poprzez magazyny Amazona – w przypadku sprzedaży wysyłkowej dla indywidualnych klientów, należy zarejestrować się i rozliczać VAT w krajach nabywców – po osiągnięciu progu sprzedaży dla zagranicznych konsumentów w kwocie 10 000 euro lub jej równowartości wyrażonej w walucie krajowej. Dla Polski jest to 42 000 zł. Wskazane progi obowiązują od 1 lipca 2021 r.

Sprzedając przez Amazon, magazyn może znajdować się zarówno w kraju sprzedawcy, jak i poza nim – w zależności od pakietu, który wybierze sprzedawca.

Jeśli Amazon dystrybuuje i przechowuje produkty sprzedawcy w całej Europie (korzystanie przez sprzedawcę z modelu FBA), należy zarejestrować się do VAT w każdym kraju, w którym magazynowane są towary, a rozliczać VAT w kraju, z którego towary są wysyłane.

Model FBA polega na tym, że sprzedawca swoje zapasy towarów wysyła do centrów realizacji zamówień Amazon na terenie całej UE rozlokowanych w różnych krajach, gdzie towary te są magazynowane, a resztą obsługi sprzedażowej zajmuje się platforma.

Istotną rzeczą, którą należy tutaj wiedzieć, jest to, że korzystając z modelu FBA (lub Pan-Europe FBA), sprzedawca domyślnie pozwala Amazon na dystrybucję jego towarów na wyznaczonych przez tę platformę rynkach UE. Może się zdarzyć, że Amazon sam dokonuje przesunięć towarów pomiędzy magazynami. A to z kolei nakłada na sprzedawcę obowiązek rozliczenia oraz rejestracji do VAT w krajach, w których przechowywane są towary oraz skąd są wysyłane.

Przykład 1.

Pani Joanna sprzedaje produkty na Amazon w modelu FBA. Amazon przechowywał jej zapasy na terenie Polski oraz Niemiec, a następnie przesunął je do magazynu we Francji skąd towary zostały sprzedane na rynek francuski.

Oznacza to, że Pani Joanna musi zarejestrować się osobno do VAT w Niemczech oraz we Francji. We Francji powinna odprowadzić podatek VAT wg lokalnych stawek.

Czy VAT OSS wpłynie na rozliczenie podatkowe sprzedawców Amazon?

Należy pamiętać, że to sprzedawca jest odpowiedzialny za wypełnienie wszelkich zobowiązań z tytułu VAT w lokalizacjach witryny handlowej Amazon:

 • w krajach, z których dostarcza swoje towary,
 • w krajach, do których dostarcza towary.

Wprowadzenie systemu VAT-OSS ułatwi rozliczanie się podatkowe tych osób, które prowadzą sprzedaż wysyłkową w modelu FBM, czyli samodzielnej realizacji zamówień. W tym przypadku wystarczy, że sprzedawca zarejestruje się do ogólnego VAT OSS, a nie będzie musiał rejestrować się do VAT w każdym kraju nabywcy po przekroczeniu limitu 10 000 euro (42 000 zł).

Natomiast, przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży w modelu FBA nie będą mogli skorzystać z VAT OSS, ponieważ przepisy nic nie zmieniają w zakresie miejsc magazynowania towarów. A zatem sprzedając towary w tym modelu, gdy zapasy są magazynowane w wielu krajach UE – w nich należy zarejestrować się do VAT. I nie ma tu możliwości jednej ogólnej rejestracji.

Przykład 2.

Pan Kamil sprzedaje produkty na Amazon. Korzysta z modelu FBA. Amazon wybrał dla pana Kamila magazynowanie towarów na terenie Holandii. Oznacza to, że Pan Kamil musi zarejestrować się do VAT w Holandii i opłacać VAT wg holenderskich przepisów.

Przykład 3.

Pan Piotr sprzedaje produkty w modelu FBM. Jego sprzedaż na rzecz zagranicznych konsumentów do Francji oraz Niemiec przekroczyła 42 000 zł. Pan Piotr musi się zarejestrować do VAT we Francji oraz w Niemczech lub wybrać jedną ogólnounijną rejestracją korzystając z VAT OSS.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

4 komentarze

 1. bkt

  A co ze sprzedawcami, którzy pracują jednocześnie w modelu FBA i FBM?

 2. GM

  Dokładnie, doczekamy się jakiejś odpowiedzi w tej kwestii? Czy w tym przypadku rozliczamy VAT w krajach magazynowania dla FBA i oddzielnie VAT OSS przy FBM? Czy to może ze sobą współistnieć – w kwestii deklaracji podatkowych?

 3. Dominika

  Sprzedaję w modelu Amazon FBA DE. Mam zarejestrowany VAT DE. Na tę chwilę sprzedaż B2C z magazynu Amazona DE do innych krajów UE stanowi niewielki procent, jednak dążę aby to się zmieniło. Czy jeżeli przekroczę już limit 10 000 EUR, mogę wówczas zarejestrować się do OSS? Czy wówczas już będzie za późno i wówczas już tylko rejestracja VAT w poszczególnych krajach?

 4. Special

  Ale jest napisane że jeśli sprzedajesz w modelu FBA, to nie możesz skorzystać z opcji OSS w tym zakresie. Tylko sprzedając FBM możesz wykorzystać OSS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość