E-Urząd Skarbowy – kompleksowe załatwienie spraw online

e-urząd skarbowy

Chcesz wiedzieć jak w przyszłości będą załatwiane sprawy w urzędzie skarbowym? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Okres pandemii przyzwyczaił nas do załatwiania wielu spraw online. Od wielu lat następuje szybki rozwój usług elektronicznych. Dzięki takiemu kierunkowi dochodzi do automatyzacji załatwianych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat e-Urzędu Skarbowego.

Czym jest e-Urząd Skarbowy?

E-Urząd Skarbowy jest to system teleinformatyczny, który stanie się podstawowym narzędziem wykorzystywanym w kontaktach z KAS. Jest to kolejny krok w kierunku cyfryzacji usług KAS. E-Urząd Skarbowy zastąpi dotychczas wykorzystywany Portal Podatkowy. Komunikacja takim kanałem informacyjnym pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem skarbowym będzie pod względem prawnym tak samo ważna jak wykonywanie czynności w formie tradycyjnej. Projekt ustawy wprowadza wiele zmian do różnych ustaw podatkowych.

Jakie sprawy będzie można załatwić przez e-Urząd Skarbowy?

Przez e-Urząd Skarbowy będzie można załatwić:

  1. Kompleksowo wiele spraw podatkowych dotyczących PIT, CIT i VAT.
  2. Zaświadczenia będą wydawane automatycznie na podstawie zgromadzonych danych w organie podatkowym.
  3. Zlikwidowana zostanie opłata skarbowa od zaświadczeń wydawanych w takiej formule.
  4. Uruchomione zostaną doręczenia, co pozwoli na dwustronną komunikację z organami KAS.
  5. Uruchomiony zostanie system “E-Koncesje”, który usprawni proces wydawania koncesji i zezwoleń.

Kto będzie korzystał z e-Urzędu Skarbowego?

E-Urząd Skarbowy jest dedykowany do szerokiego grona odbiorców:

  • podatników, zarówno tych którzy prowadzą działalność gospodarczą, czyli przedsiębiorców, jak i tych którzy nie prowadzą działalności,
  • płatników,
  • pełnomocników,
  • komorników sądowych i notariuszy.
e-urząd skarbowy infografika  

Katalog spraw, które będą mogły być załatwiane przez e-Urząd Skarbowy określi Minister Finansów w drodze rozporządzenia. Konta będą tworzone z urzędu, a więc osoba fizyczna nie będzie musiała wnioskować o jego utworzenie. Korzystanie z dostępu do e-US będzie dobrowolne i możliwe przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. O szczegółowych rozwiązaniach proponowanych w ramach e-Urzędu Skarbowego będziemy informowali w kolejnych publikacjach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość