Blog ifirma.pl

E-Urząd Skarbowy – kompleksowe załatwienie spraw online

|
Chcesz wiedzieć jak w przyszłości będą załatwiane sprawy w urzędzie skarbowym? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Okres pandemii przyzwyczaił nas do załatwiania wielu spraw online. Od wielu lat następuje szybki rozwój usług elektronicznych. Dzięki takiemu kierunkowi dochodzi do automatyzacji załatwianych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat e-Urzędu Skarbowego.

Czym jest e-Urząd Skarbowy?

E-Urząd Skarbowy jest to system teleinformatyczny, który stanie się podstawowym narzędziem wykorzystywanym w kontaktach z KAS. Jest to kolejny krok w kierunku cyfryzacji usług KAS. E-Urząd Skarbowy zastąpi dotychczas wykorzystywany Portal Podatkowy. Komunikacja takim kanałem informacyjnym pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem skarbowym będzie pod względem prawnym tak samo ważna jak wykonywanie czynności w formie tradycyjnej. Projekt ustawy wprowadza wiele zmian do różnych ustaw podatkowych.

Jakie sprawy będzie można załatwić przez e-Urząd Skarbowy?

Przez e-Urząd Skarbowy będzie można załatwić:

 1. Kompleksowo wiele spraw podatkowych dotyczących PIT, CIT i VAT.
 2. Zaświadczenia będą wydawane automatycznie na podstawie zgromadzonych danych w organie podatkowym.
 3. Zlikwidowana zostanie opłata skarbowa od zaświadczeń wydawanych w takiej formule.
 4. Uruchomione zostaną doręczenia, co pozwoli na dwustronną komunikację z organami KAS.
 5. Uruchomiony zostanie system “E-Koncesje”, który usprawni proces wydawania koncesji i zezwoleń.

Kto będzie korzystał z e-Urzędu Skarbowego?

E-Urząd Skarbowy jest dedykowany do szerokiego grona odbiorców:

 • podatników, zarówno tych którzy prowadzą działalność gospodarczą, czyli przedsiębiorców, jak i tych którzy nie prowadzą działalności,
 • płatników,
 • pełnomocników,
 • komorników sądowych i notariuszy.

e-urząd skarbowy infografika  

Katalog spraw, które będą mogły być załatwiane przez e-Urząd Skarbowy określi Minister Finansów w drodze rozporządzenia. Konta będą tworzone z urzędu, a więc osoba fizyczna nie będzie musiała wnioskować o jego utworzenie. Korzystanie z dostępu do e-US będzie dobrowolne i możliwe przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. O szczegółowych rozwiązaniach proponowanych w ramach e-Urzędu Skarbowego będziemy informowali w kolejnych publikacjach.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie