ePIT 2019 i 2020 – deklaracje rozliczane automatycznie

deklaracje rozliczane automatycznie

Od 2019 r. nie wszyscy podatnicy muszą składać zeznanie roczne – mogą skorzystać z automatycznego rozliczenia przez urząd. Zgodnie z nowymi przepisami, zeznanie można modyfikować, ale można je też zostawić bez zmiany, co generalnie wiązać się będzie z jego złożeniem.

Rewolucja w zakresie składania rocznych deklaracji podatku dochodowego w 2019 r. stała się faktem. Po raz pierwszy podatnik będzie mógł zostać automatycznie rozliczony przez urząd, począwszy od dochodów uzyskanych w 2018 r.

PIT za 2018 r. – automatycznie z urzędu

Jeszcze podczas rozliczania 2017 roku deklaracje domyślnie rozliczało się samodzielnie. Urząd skarbowy mógł rozliczyć podatnika, ale wyłącznie na jego wniosek. Od 2019 r. – czyli od rozliczeń za 2018 r. – mamy w tym zakresie diametralną zmianę. Deklaracje podatników – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – zostaną automatycznie sporządzone przez urząd skarbowy i udostępnione podatnikowi. W tym roku dotyczyć to będzie zatem zeznań PIT-37 oraz PIT-38.

Uwaga!

Zgodnie z zapowiadanymi zmianami, od roku 2020 – czyli już przy rozliczaniu podatku za 2019 r. – do grupy zeznań rozliczanych automatycznie dołączą również zeznania przedsiębiorców, czyli PIT-36 lub PIT-36L. Na razie jednak taka opcja nie jest dostępna.

Zeznania roczne sporządzone przez urząd będą bazowały na danych Krajowej Administracji Skarbowej, ZUS oraz zeznaniach rocznych, składanych za poprzednie lata podatkowe. Podatnik ma cztery możliwości ustosunkowania się do zeznania, które sporządzi dla niego urząd. Można zatem:

  • Zaakceptować sporządzane sprawozdanie, i tym samym dokonać jego złożenia,
  • Zmodyfikować sporządzone sprawozdanie – np. o dodatkowe dane, ulgę, dane organizacji pożytku publicznego – a następnie dokonać jego złożenia,
  • Odrzucić sporządzone sprawozdanie i rozliczyć je samodzielnie,
  • Pozostawić sprawozdanie bez reakcji, co będzie się wiązało z uznaniem go za złożone w momencie upływu terminu złożenia deklaracji.

Zeznanie za 2018 r. – od kiedy można składać?

Generalną zasadą jest, że zeznania roczne osób fizycznych składane są w terminie do 30 kwietnia danego roku podatkowego (z pewnymi wyjątkami, jak np. PIT-28, który należy przekazać do urzędu do końca stycznia nowego roku). W 2019 r. pojawiła się nowość także w tym zakresie – początkowa data, od której przyjmowane są zeznania roczne. Jest to 15 lutego 2019 r. – co do zasady, od tego dnia dostępne będą deklaracje sporządzone przez urząd i od tego dnia podatnicy mogą również składać zeznania samodzielnie.

Co ważne, deklaracja przekazana przed 15 lutego zostanie zasadniczo uznana za złożoną; jeśli jednak podatnik będzie w niej wnioskował o zwrot podatku, termin na dokonanie zwrotu przez urząd skarbowy zacznie biec dopiero od 15 lutego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość