ePIT 2019 i 2020 – deklaracje rozliczane automatycznie

Rewolucja w zakresie składania rocznych deklaracji podatku dochodowego w 2019 r. stała się faktem. Po raz pierwszy podatnik będzie mógł zostać automatycznie rozliczony przez urząd, począwszy od dochodów uzyskanych w 2018 r.

PIT za 2018 r. – automatycznie z urzędu

Jeszcze podczas rozliczania 2017 roku deklaracje domyślnie rozliczało się samodzielnie. Urząd skarbowy mógł rozliczyć podatnika, ale wyłącznie na jego wniosek. Od 2019 r. – czyli od rozliczeń za 2018 r. – mamy w tym zakresie diametralną zmianę. Deklaracje podatników – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – zostaną automatycznie sporządzone przez urząd skarbowy i udostępnione podatnikowi. W tym roku dotyczyć to będzie zatem zeznań PIT-37 oraz PIT-38.

Polecamy nasz materiał video:

e-PIT 2019 i 2020 – deklaracje rozliczane automatycznie

Rewolucja w zakresie składania rocznych deklaracji podatku dochodowego w 2019 r. Po raz pierwszy podatnik będzie mógł skorzystać z opcji automatycznego rozliczenia przez US.
Uwaga!

Zgodnie z zapowiadanymi zmianami, od roku 2020 – czyli już przy rozliczaniu podatku za 2019 r. – do grupy zeznań rozliczanych automatycznie dołączą również zeznania przedsiębiorców, czyli PIT-36 lub PIT-36L. Na razie jednak taka opcja nie jest dostępna.

Zeznania roczne sporządzone przez urząd będą bazowały na danych Krajowej Administracji Skarbowej, ZUS oraz zeznaniach rocznych, składanych za poprzednie lata podatkowe. Podatnik ma cztery możliwości ustosunkowania się do zeznania, które sporządzi dla niego urząd. Można zatem:

  • Zaakceptować sporządzane sprawozdanie, i tym samym dokonać jego złożenia,
  • Zmodyfikować sporządzone sprawozdanie – np. o dodatkowe dane, ulgę, dane organizacji pożytku publicznego – a następnie dokonać jego złożenia,
  • Odrzucić sporządzone sprawozdanie i rozliczyć je samodzielnie,
  • Pozostawić sprawozdanie bez reakcji, co będzie się wiązało z uznaniem go za złożone w momencie upływu terminu złożenia deklaracji.

Zeznanie za 2018 r. – od kiedy można składać?

Generalną zasadą jest, że zeznania roczne osób fizycznych składane są w terminie do 30 kwietnia danego roku podatkowego (z pewnymi wyjątkami, jak np. PIT-28, który należy przekazać do urzędu do końca stycznia nowego roku). W 2019 r. pojawiła się nowość także w tym zakresie – początkowa data, od której przyjmowane są zeznania roczne. Jest to 15 lutego 2019 r. – co do zasady, od tego dnia dostępne będą deklaracje sporządzone przez urząd i od tego dnia podatnicy mogą również składać zeznania samodzielnie.

Co ważne, deklaracja przekazana przed 15 lutego zostanie zasadniczo uznana za złożoną; jeśli jednak podatnik będzie w niej wnioskował o zwrot podatku, termin na dokonanie zwrotu przez urząd skarbowy zacznie biec dopiero od 15 lutego.

Przekroczony drugi próg podatkowy? Zobacz, jak rozliczyć taki podatek w zeznaniu rocznym!

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań