ePUAP – w czym przyda się przedsiębiorcy?

epuap do czego służy

Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi naprzeciw potrzebom firm, tworząc ePUAP – Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej, nazywaną także elektroniczną skrzynką podawczą.

Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi naprzeciw potrzebom firm, tworząc ePUAP – Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej, nazywaną także elektroniczną skrzynką podawczą.

Czym jest ePUAP?

Określenie elektronicznej skrzynki podawczej dobrze opisuje zasadę działania platformy – można dzięki niej składać online pisma i wnioski do urzędów poprzez:

 1. Wyszukanie sprawy i właściwego urzędu
 2. Wypełnienie i wysłanie wniosku
 3. Odebranie odpowiedzi od urzędu.

W większości przypadków niezbędne jest zarejestrowanie konta i uzyskanie profilu zaufanego, pozwalającegona podpisywanie dokumentów przez Internet.

Kontakt z urzędem dzięki platformie przestaje być ograniczony przez godziny otwarcia lub konieczność dojechania do placówki.

ePUAP dla przedsiębiorcy

W podstawowym podziale na kategorie przedsiębiorcę mogą zainteresować przede wszystkim:

 • Przedsiębiorczość
 • Podatki, opłaty i cła
 • Zabezpieczenia społeczne
 • Statystyka
 • Dofinansowanie z funduszy UE
 • Egzekucja.

Oprócz klasycznego podziału możemy posegregować sprawy alfabetycznie albo terytorialnie.

▲ wróć na początek

ePUAP – sprawy do załatwienia

Do najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców spraw na ePUAP należą:

 • Zgłaszanie i zmiana działalności gospodarczej (zawieszenie, likwidacja) za pomocą druku CEIDG
 • Potwierdzenia wpisu do rejestru przedsiębiorców
 • Działalności specjalistyczne – wpisy i koncesje, np.:
 • Wpis do rejestru ochrony roślin, ośrodków szkolenia kierowców, doskonalenia techniki jazdy, producentów tablic rejestracyjnych
 • Licencje na przewóz drogowy towarów i pasażerów
 • Pozwolenia na prowadzenie aptek, gabinetów psychologicznych
 • Koncesje na sprzedaż alkoholu
 • Legalizacja taksometru

Podatki i zobowiązania publicznoprawne

Ubezpieczenia społeczne

 • Zaświadczenie o niezaleganiu w spłacie zobowiązań
 • Wnioski, zażalenia, skargi.

Można również inaczej– wysyłaj deklaracje z serwisu ifirma.pl i uprość swoją księgowość!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość