Blog ifirma.pl

Pozarolnicza działalność gospodarcza

|
|
3 minut czytania
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Firma, wg przepisów, to tylko nazwa podmiotu gospodarczego, a w języku potocznym, to całe przedsiębiorstwo. Działalność gospodarcza to nazwa oficjalna, definiowana w różnych ustawach1.

Można ją podzielić na 3 główne typy:

handlowa – kupujemy towary od producenta lub hurtowni i sprzedajemy dalej.
Możemy mieć tradycyjny sklep, możemy mieć sklep internetowy lub budować własną siatkę odbiorców. Jesteśmy pośrednikiem między producentem a ostatecznym nabywcą. Pośredników może być więcej niż jeden, a każdy sprzedaje drożej, bo chce mieć zysk. Dlatego w supermarketach jest taniej. Kupują bezpośrednio u producenta duże partie, producenci dają im upusty, bo nawet przy mniejszej cenie sprzedaży jest to dla nich korzystne. Producent nie musi trzymać towarów we własnych magazynach i nie martwi się, że zanim sprzeda, upłynie termin przydatności do spożycia. Właściciel małego sklepu nie ma czasu ani możliwości dotrzeć bezpośrednio do producentów z różnych części kraju, a następnie transportować i magazynować duże ilości towarów. Kupuje więc w hurtowni, która również musi pokryć własne koszty oraz osiągnąć zysk.

usługowa – szeroko pojęte świadczenie czynności w celu zaspokojenia potrzeb – od adwokata, do zegarmistrza. Ich świadczenie przeważnie nie przyjmuje postaci rzeczowej, nie wiąże się z wytwarzaniem nowych dóbr. Usługi można świadczyć bezpośrednio odbiorcy lub być podwykonawcą innej firmy. Do założenia działalności usługowej potrzebne są, w większym stopniu, posiadane umiejętności niż pieniądze na start. Oczywiście nie w każdym przypadku.

produkcyjna – tak najprościej – wytworzenie rzeczy z innych materiałów. Firma produkcyjna zazwyczaj kojarzy nam się z wielką halą pełną skomplikowanych maszyn i własną bazą transportową. A firmę produkcyjną może założyć młoda kobieta, która z paciorków, piórek i muszelek będzie robić kolczyki i breloczki.

 1. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej: działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

  Ordynacja podatkowa: działalność gospodarcza to każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność – do przedsiębiorców.

  Ustawa o podatku od towarów i usług: działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

  Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych: działalnością gospodarczą albo pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:

  • wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  • polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Autor ifirma.pl

DS

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce