Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Po zakończeniu współpracy należy dać pracownikowi świadectwo pracy. Czym jest ten dokument? Co zawiera w sobie ?

Świadectwo pracy – najważniejsze informacje

Zamieszczamy w nim:
 • o okresie i rodzaju wykonywanej pracy,
 • o zajmowanym stanowisku,
 • o trybie rozwiązania albo okolicznościach wygaśnięcia stosunku pracy,
 • niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego, a w szczególności: wymiar czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy, podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, urlop wypoczynkowy wykorzystany przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
 • wykorzystanie dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia przewidzianego przepisami prawa pracy,
 • okres korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawa jego udzielenia,
 • wykorzystanie urlopu wychowawczego,
 • liczba dni, za które pracownik otrzymywał wynagrodzenie chorobowe w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
 • wykorzystanie w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy,
 • okres za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
 • okres odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
 • okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
 • okresy nieskładkowe, przypadające w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty,
 • o ewentualnym zajęciu wynagrodzenia za pracę (przepisy postępowania egzekucyjnego).

Koszty pracodawcy

Pracownik często nie zdaje sobie sprawy, ile rzeczywiście kosztuje swojego pracodawcę. Kosztem nie jest kwota netto, którą otrzymuje na koniec miesiąca. Pracodawca wydaje pieniądze na znalezienie pracownika, na badania lekarskie i szkolenia. Musi stworzyć miejsce pracy wraz z zapleczem socjalnym. Wypełniać mnóstwo dokumentów. Opłacać składki ZUS oraz podatki od wynagrodzeń. Pensja netto wypłacana pracownikowi to około 60% ponoszonych kosztów. Reszta to podatki oraz odprowadzane składki na ubezpieczenia ZUS. To pracodawca ponosi koszt wyposażenia i utrzymania stanowiska pracy, np. wyposażenie biura, narzędzi do pracy, zakup programu komputerowego, fachowej literatury, a na niektórych stanowiskach odzieży roboczej i napojów. Stąd tak silna pokusa, aby korzystać z umów cywilnoprawnych. Nazywane są „śmieciowymi”, ponieważ nie chronią pracownika tak jak umowa o pracę. Mniej jest formalności przy zatrudnianiu i łatwiej rozstać się z pracownikiem, który nie spełnia naszych oczekiwań. Nie ma on prawa do płatnego urlopu, a w przypadku umowy o dzieło, nie ma konieczności płacenia składek ZUS. Umowy o pracę różnią się między sobą w zakresie ochrony, jakiej udzielają pracownikowi między innymi poprzez zróżnicowanie okresów wypowiedzenia.

Autor ifirma.pl

DS

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce