Blog ifirma.pl

Umowa o dzieło

|
|
2 minut czytania
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Umowa o dzieło to umowa rezultatu. Jest to zobowiązanie się do wykonania określonego dzieła oraz otrzymania zapłaty za nie. Dziełem tym jest określony rezultat. Efektem może być obiekt materialny, np. stół, płot, garnitur lub rzecz niematerialna (utwór w rozumieniu prawa autorskiego). Wykonawca ma swobodę, jeżeli chodzi o czas i miejsce tworzenia dzieła, sam decyduje o sposobie jego wykonania.

Prawa autorskie – koszty uzyskania przychodów

Przy podpisywaniu umowy o dzieło należy ustalić koszty uzyskania przychodów. Standardowe koszty uzyskania przychodu wynoszą 20%. Koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich wynoszą 50%, można je zastosować do przysługującego limitu. Twórcy zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło nie otrzymują wynagrodzenia za wykonanie dzieła (utworu), lecz za przeniesienie praw do utworu (umowa zbycia praw autorskich, licencja). Wynagrodzenie jest wypłacane za prawa autorskie. Aby zastosować koszty w wysokości 50%, należy spełnić dwa warunki łącznie:
 • musi istnieć utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
 • twórca musi udzielić odpłatnie licencji zamawiającemu na korzystanie z danego utworu albo twórca dokona innego odpłatnego rozporządzania przysługującymi mu majątkowymi prawami autorskimi do utworu.
Ważne!
Umowa o dzieło z przekazaniem praw autorskich musi być sporządzona w formie pisemnej. Podobnie jak przy umowie-zlecenia, decyzję o skierowaniu na badania lekarskie podejmuje pracodawca.

Zalety dla pracodawcy

Brak obowiązku opłacania składek ZUS oraz ryczałtowe koszty uzyskania przychodu w wysokości minimum 20%, bez względu na wydatki ponoszone przez zatrudnionego. Wadą natomiast jest to, że pracodawca nie ma bezpośredniej kontroli nad zadaniami jakie wykonuje pracownik.

Zalety dla zleceniobiorcy

Przede wszystkim wyższa kwota wypłaty od analogicznej kwoty brutto przy umowie o pracę, a także swoboda co do miejsca i czasu pracy.

Są też poważne wady

Nie ma przywilejów przewidzianych przez prawo pracy, np. urlopu wypoczynkowego oraz niektórych świadczeń socjalnych. Po zakończonej umowie o dzieło, nie otrzymamy zasiłku dla bezrobotnych. Nie możemy korzystać z bezpłatnej służby zdrowia. Umowa o dzieło nie liczy się do emerytury i renty. W przypadku choroby nie otrzymamy zasiłku za czas niezdolności do pracy. Prawo do rozwiązania takiej umowy zachowują obie strony.

Autor ifirma.pl

DS

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce