Faktura uproszczona – korygowanie sprzedaży

faktura uproszczona w VAT

Przepisy podatkowe w ściśle określonych sytuacjach dają prawo do stosowania pewnego rodzaju uproszczeń. Możliwość stosowania ułatwień odnosi się zarówno do podmiotu – kto jest opodatkowany, jak również do przedmiotu opodatkowania – co jest opodatkowane. Jak korygować sprzedaż w przypadku faktury uproszczonej?

Faktura uproszczona w VAT

Możliwość dokumentowania transakcji handlowej w VAT fakturą, która nie musi zawierać wszystkich wymaganych danych zostało opisane w ustawie o podatku od towarów i usług w art. 106e ust. 5.

Taka faktura jest traktowana jak każda inna faktura VAT.

Numer faktury uproszczonej

Numer, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę jest również wymaganym elementem faktury uproszczonej. Mogłoby się wydawać, że jest to kwestia banalna, ale nie w przypadku faktury uproszczonej. Przedsiębiorcy, którzy otrzymują takie faktury wiedzą o czym jest mowa.

Numer faktury jest tak istotny, ponieważ powinien umożliwiać porównanie dokumentów sprzedaży z dokumentami zakupu, szczególnie na etapie analizowania JPK_VAT. W chwili likwidacji deklaracji VAT i zastąpienie ich JPK_VDEK błędy w plikach jeżeli nie zostaną wyjaśnione będą obłożone karami, należy o tym pamiętać.

Korygowanie faktury uproszczonej

Błędy na dokumentach sprzedaży w podatku VAT mogą być poprawiane zarówno poprzez wystawienie noty, czy korekty faktury. Przepisy odnoszą się do okoliczności, w których należy wystawić stosowny dokument.

Jeżeli po wystawieniu faktury:

  • udzielono obniżki ceny w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty,
  • udzielono innych opustów i obniżek cen,
  • dokonano zwrotu towarów i opakowań, dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty,
  • podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

– przedsiębiorca wystawia fakturę korygującą.

W 2019 roku Ministerstwo Finansów wydało komunikat w sprawie zasad wystawiania faktur. Z informacji tam zamieszczonych jasno wynika jakie pozycje powinny być korygowane fakturą korygującą.

Faktura korygująca powinna zawierać:


1) wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;
2) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a) określone w art. 106e ust. 1 pkt 1–6,
b) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;
4) przyczynę korekty;
5) jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;
6) w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 – prawidłową treść korygowanych pozycji.

Polecamy również: Paragon z NIP a faktura do paragonu.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość