Blog ifirma.pl

Faktura uproszczona – korygowanie sprzedaży

|
Przepisy podatkowe w ściśle określonych sytuacjach dają prawo do stosowania pewnego rodzaju uproszczeń. Możliwość stosowania ułatwień odnosi się zarówno do podmiotu – kto jest opodatkowany, jak również do przedmiotu opodatkowania – co jest opodatkowane. Jak korygować sprzedaż w przypadku faktury uproszczonej?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
<

Faktura uproszczona w VAT

Możliwość dokumentowania transakcji handlowej w VAT fakturą, która nie musi zawierać wszystkich wymaganych danych zostało opisane w ustawie o podatku od towarów i usług w art. 106e ust. 5.

Taka faktura jest traktowana jak każda inna faktura VAT.

Numer faktury uproszczonej

Numer, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę jest również wymaganym elementem faktury uproszczonej. Mogłoby się wydawać, że jest to kwestia banalna, ale nie w przypadku faktury uproszczonej. Przedsiębiorcy, którzy otrzymują takie faktury wiedzą o czym jest mowa.

Numer faktury jest tak istotny, ponieważ powinien umożliwiać porównanie dokumentów sprzedaży z dokumentami zakupu, szczególnie na etapie analizowania JPK_VAT. W chwili likwidacji deklaracji VAT i zastąpienie ich JPK_VDEK błędy w plikach jeżeli nie zostaną wyjaśnione będą obłożone karami, należy o tym pamiętać.

Korygowanie faktury uproszczonej

Błędy na dokumentach sprzedaży w podatku VAT mogą być poprawiane zarówno poprzez wystawienie noty, czy korekty faktury. Przepisy odnoszą się do okoliczności, w których należy wystawić stosowny dokument.

Jeżeli po wystawieniu faktury:

  • udzielono obniżki ceny w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty,
  • udzielono innych opustów i obniżek cen,
  • dokonano zwrotu towarów i opakowań, dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty,
  • podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

– przedsiębiorca wystawia fakturę korygującą.

W 2019 roku Ministerstwo Finansów wydało komunikat w sprawie zasad wystawiania faktur. Z informacji tam zamieszczonych jasno wynika jakie pozycje powinny być korygowane fakturą korygującą.

Faktura korygująca powinna zawierać:


1) wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;
2) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a) określone w art. 106e ust. 1 pkt 1–6,
b) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;
4) przyczynę korekty;
5) jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;
6) w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 – prawidłową treść korygowanych pozycji.

Polecamy również: Paragon z NIP a faktura do paragonu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie