<
Faktura uproszczona w VAT
Możliwość dokumentowania transakcji handlowej w VAT fakturą, która nie musi zawierać wszystkich wymaganych danych zostało opisane w ustawie o podatku od towarów i usług w art. 106e ust. 5.
A więc faktura uproszczona nie musi zawierać między innymi: imion i nazwisk, nazw, adresów nabywcy, ale musi zawierać dane pozwalające określić poszczególne stawki i kwoty podatku VAT.
Taka faktura jest traktowana jak każda inna faktura VAT.
Numer faktury uproszczonej
Numer, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę jest również wymaganym elementem faktury uproszczonej. Mogłoby się wydawać, że jest to kwestia banalna, ale nie w przypadku faktury uproszczonej. Przedsiębiorcy, którzy otrzymują takie faktury wiedzą o czym jest mowa.
Na fakturze uproszczonej znajduje się bardzo dużo różnego rodzaju numerów, począwszy od numeru paragonu, poprzez numer transakcji, numer dokumentu niefiskalnego, a skończywszy na numerze faktury uproszczonej.
Numer faktury jest tak istotny, ponieważ powinien umożliwiać porównanie dokumentów sprzedaży z dokumentami zakupu, szczególnie na etapie analizowania JPK_VAT. W chwili likwidacji deklaracji VAT i zastąpienie ich JPK_VDEK błędy w plikach jeżeli nie zostaną wyjaśnione będą obłożone karami, należy o tym pamiętać.
Korygowanie faktury uproszczonej
Błędy na dokumentach sprzedaży w podatku VAT mogą być poprawiane zarówno poprzez wystawienie noty, czy korekty faktury. Przepisy odnoszą się do okoliczności, w których należy wystawić stosowny dokument.
Jeżeli po wystawieniu faktury:
- udzielono obniżki ceny w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty,
- udzielono innych opustów i obniżek cen,
- dokonano zwrotu towarów i opakowań, dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty,
- podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury
– przedsiębiorca wystawia fakturę korygującą.
W 2019 roku Ministerstwo Finansów wydało komunikat w sprawie zasad wystawiania faktur. Z informacji tam zamieszczonych jasno wynika jakie pozycje powinny być korygowane fakturą korygującą.
Takie same zasady obowiązują faktury zwykłe i faktury uproszczone.
Faktura korygująca powinna zawierać:
1) wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;
2) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a) określone w art. 106e ust. 1 pkt 1–6,
b) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;
4) przyczynę korekty;
5) jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;
6) w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 – prawidłową treść korygowanych pozycji.
Polecamy również: Paragon z NIP a faktura do paragonu.