Faktura za przejazd taksówką z 4% VAT – jak ująć ją w kosztach?

Przejazd taksówką osobową w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą może stanowić koszt uzyskania przychodu. Tego typu wydatki nie znajdują się w wyłączeniach zawartych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. By jednak było to możliwe, podatnik powinien posiadać fakturę lub paragon z NIP nabywcy (traktowany wówczas jako tzw. faktura uproszczona). Czy zastosowanie przez sprzedawcę stawki VAT 4% wpływa na sposób rozliczenia faktury za przejazd taksówką w kosztach firmowych?

Faktura za przejazd taksówką z 4% VAT a KPiR

Fakt zastosowania przez sprzedawcę stawki VAT 4% do usługi taksówki osobowej nie ma wpływu na sposób rozliczania tego typu wydatku przez nabywcę. W związku z powyższym, jeżeli przejazd taksówką osobową miał związek z prowadzoną działalnością (np. przejazd z siedziby firmy na spotkanie z klientem, czy też na lotnisko w celu odbycia podróży służbowej etc.) oraz został udokumentowany fakturą (lub fakturą uproszczoną), podatnik ma prawo ująć ten koszt w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W tym wypadku właściwą kolumną będzie kol. 13 – pozostałe wydatki. Księgowania takiego należy dokonać w dacie wystawienia faktury za przejazd taksówką.

Jeżeli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, z otrzymanej faktury za przejazd taksówką wpisuje on do KPiR tylko kwotę netto. Jeśli natomiast korzysta ze zwolnienia, wówczas koszt stanowi dla niego wartość brutto z faktury.

Faktura za przejazd taksówką z 4% VAT a podatek od towarów i usług

Czynny podatnik VAT, który otrzymał fakturę za przejazd taksówką z 4% VAT, mimo niestandardowej stawki VAT, ma prawo odliczyć znajdujący się na niej podatek od towarów i usług w całości (do usług przewozu osób nie stosuje się bowiem ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów). Jedynym warunkiem jest powiązanie tego zakupu z działalnością opodatkowaną podatnika. Zapisu w rejestrze zakupu VAT należy dokonać w miesiącu otrzymania faktury za przejazd taksówką. Lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Czy paragon za taksówkę można ująć w kosztach podatkowych? Sprawdź!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK