Faktura za przejazd taksówką z 4% VAT – jak ująć ją w kosztach?

faktura za przejazd taksówką

Przejazd taksówką osobową w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą może stanowić koszt uzyskania przychodu (tego typu wydatki nie znajdują się w wyłączeniach zawartych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). By jednak było to możliwe, podatnik powinien posiadać fakturę lub paragon z NIP nabywcy (traktowany wówczas jako tzw. faktura uproszczona).

Przejazd taksówką osobową w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą może stanowić koszt uzyskania przychodu. Tego typu wydatki nie znajdują się w wyłączeniach zawartych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. By jednak było to możliwe, podatnik powinien posiadać fakturę lub paragon z NIP nabywcy (traktowany wówczas jako tzw. faktura uproszczona). Czy zastosowanie przez sprzedawcę stawki VAT 4% wpływa na sposób rozliczenia faktury za przejazd taksówką w kosztach firmowych?

Faktura za przejazd taksówką z 4% VAT a KPiR

Fakt zastosowania przez sprzedawcę stawki VAT 4% do usługi taksówki osobowej nie ma wpływu na sposób rozliczania tego typu wydatku przez nabywcę. W związku z powyższym, jeżeli przejazd taksówką osobową miał związek z prowadzoną działalnością (np. przejazd z siedziby firmy na spotkanie z klientem, czy też na lotnisko w celu odbycia podróży służbowej etc.) oraz został udokumentowany fakturą (lub fakturą uproszczoną), podatnik ma prawo ująć ten koszt w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W tym wypadku właściwą kolumną będzie kol. 13 – pozostałe wydatki. Księgowania takiego należy dokonać w dacie wystawienia faktury za przejazd taksówką.

Jeżeli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, z otrzymanej faktury za przejazd taksówką wpisuje on do KPiR tylko kwotę netto. Jeśli natomiast korzysta ze zwolnienia, wówczas koszt stanowi dla niego wartość brutto z faktury.

Faktura za przejazd taksówką z 4% VAT a podatek od towarów i usług

Czynny podatnik VAT, który otrzymał fakturę za przejazd taksówką z 4% VAT, mimo niestandardowej stawki VAT, ma prawo odliczyć znajdujący się na niej podatek od towarów i usług w całości (do usług przewozu osób nie stosuje się bowiem ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów). Jedynym warunkiem jest powiązanie tego zakupu z działalnością opodatkowaną podatnika. Zapisu w rejestrze zakupu VAT należy dokonać w miesiącu otrzymania faktury za przejazd taksówką. Lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Czy paragon za taksówkę można ująć w kosztach podatkowych? Sprawdź!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość