- 1. Korekta zaliczki na PIT – niedopłata
- 2. Korekta zaliczki na PIT – nadwyżka
Korekta zaliczki – omówione zagadnienia:
Korekta zaliczki na PIT – niedopłata
Podczas uzupełniania księgi przychodów i rozchodów może zdarzyć się pomyłka, wpływająca na wysokość zapłaconej już zaliczki na podatek dochodowy.
Jeśli przedsiębiorca ujmie w rozliczeniu:
- Zbyt wiele kosztów (np. za dużą kwotę, fakturę zaksięgowaną dwukrotnie)
- Zbyt mało przychodów (np. za niską kwotę, pominiętą fakturę sprzedaży)
powstanie niedopłata zaliczki na podatek dochodowy.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaW takim przypadku konieczna będzie dopłata kwoty zaliczki, w niektórych przypadkach wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki za opóźnienie w opłacie zobowiązania podatkowego wynoszą obecnie 8% w skali roku – wyliczamy je, począwszy od dnia, w którym należało wpłacić korygowaną zaliczkę, aż do dnia zapłaty. Jeśli wysokość odsetek nie przekroczy kwoty 8,70 zł, nie ma potrzeby ich płacenia.
Uwaga!
W przypadku zaliczki na PIT nie składamy deklaracji, a tym samym – także korekty. Niektóre organy skarbowe zalecają jednak złożenie czynnego żalu przy niedopłacie powstałej w wyniku korekty zaliczki na PIT w celu wyjaśnienia wpływu.
Korekta zaliczki na PIT – nadwyżka
Nie zawsze błąd w księgowaniu wiązać się będzie z niedopłatą. Jeśli przedsiębiorca pomylił się i:
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo- Zmniejszył wysokość kosztów (np. zaksięgował zbyt małą kwotę, nie ujął faktury)
- Zawyżył wysokość przychodów (np. zaksięgował podwójnie fakturę)
może powstać nadwyżka w zaliczce na podatek dochodowy. Co w takiej sytuacji?
Program do faktur – Darmowe kontoPrzedsiębiorca może w tym przypadku wybrać zasadniczo jedno z trzech rozwiązań:
- Rozliczyć nadwyżkę przy wpłacie kolejnej zaliczki – tj. pomniejszyć zaliczkę za kolejny okres rozliczeniowy o kwotę nadwyżki
- Rozliczyć nadwyżkę po zakończeniu roku – w zeznaniu rocznym wykazuje się wysokość należnych zaliczek oraz wysokość rzeczywiście wpłaconych kwot – ewentualna nadpłata zwrócona zostanie jako zwrot podatku
- Zwrócić się do US z wnioskiem o zwrot nadwyżki lub zaliczenie na poczet innego zobowiązania (np. z tytułu VAT)
Uwaga!
Warto zwrócić uwagę, że zbyt wysoka zaliczka na podatek dochodowy jest traktowana jako nadwyżka, a nie nadpłata podatku. Natomiast zwrotu nadwyżki urząd skarbowy może dokonać wyłącznie na wniosek podatnika, uzasadniony jego ważnym interesem. Zatem, nawet wnioskując o zwrot, podatnik nie może mieć pewności, że rzeczywiście go uzyska – w praktyce gospodarczej zdarza się to bardzo rzadko.