Blog ifirma.pl

Faktura zaliczkowa przed płatnością ze split payment

|
|
3 minut czytania
Wystawiłeś fakturę zaliczkową, żeby Twój klient mógł zastosować split payment? A co jeśli wpłata nie zostanie dokonana? Sprawdź, jakie konsekwencje mogą rodzić takie postępowania!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Od lipca 2018 roku polscy przedsiębiorcy mogą wybrać, czy regulując swoje zobowiązania zapłacą w tradycyjny sposób, czy też wybiorą mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment). Co ważne, skorzystanie z drugiej opcji wymaga posiadania faktury. W związku z powyższym, by możliwe było zastosowanie split payment, wystawiana jest często faktura zaliczkowa przed otrzymaniem zapłaty od nabywcy. Jakie konsekwencje może rodzić takie postępowanie?

Faktura zaliczkowa przed otrzymaniem zapłaty od klienta

Obecnie obowiązujące przepisy zezwalają na wystawienie faktury zaliczkowej na 30 dni przed otrzymaniem całości lub części zapłaty. Jest to wówczas dokument, który służy kontrahentowi za podstawę do dokonania płatności, w tym również do płatności ze split payment. Co ważne, wystawienie takiej faktury zaliczkowej nie będzie jednoznaczne z powstaniem obowiązku podatkowego w VAT u sprzedawcy. Powstanie on dopiero w momencie faktycznego otrzymania całości lub części zapłaty (do jej wysokości). Tu pojawia się dodatkowy problem – na fakturze zaliczkowej należy bowiem wskazać datę otrzymania zaliczki. Jeżeli nie wpłynie ona we wskazanym na tym dokumencie terminie, sprzedawca może być zobligowany do wystawienia faktury korygującej, na której wskaże prawidłową datę otrzymania wpłaty od klienta.

Faktura zaliczkowa a brak zapłaty w ciągu 30 dni – jak postąpić?

Przy zastosowaniu takiego rozwiązania może okazać się, że nabywca nie dokona płatności ze split payment w ciągu 30 dni od wystawienia faktury zaliczkowej. Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie. Minister Finansów w swoich interpretacjach prezentuje dwie drogi. Jedna z nich, korzystniejsza dla przedsiębiorców, wskazuje, że jeśli zaliczka wpłynie po 30 dniach od wystawienia faktury zaliczkowej, dokument ten dotyczy rzeczywistego zdarzenia i nie trzeba nic więcej z nim robić (obowiązek podatkowy i tak powstał w momencie otrzymania zaliczki). Inne interpretacje wskazują natomiast, iż w takim wypadku należy bezzwłocznie wystawić fakturę korygującą do faktury zaliczkowej oraz otrzymać potwierdzenie otrzymania takiej korekty przez nabywcę. Wystawiona wcześniej faktura zaliczkowa staje się bowiem tzw. pustą fakturą. Ponieważ dokumentuje transakcję, która w rzeczywistości nie miała miejsca (otrzymanie zaliczki).

Podsumowując

W związku z powyższym, przed wystawieniem faktury zaliczkowej, która ma stanowić dla klienta podstawę zapłaty, warto wystąpić o interpretację indywidualną. Albo  przynajmniej skonsultować się z Krajową Informacją Skarbową lub właściwym urzędem skarbowym w tym zakresie.  
Faktura zaliczkowa na całą wartość zamówienia – sprawdź, jak ją rozliczyć!
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie