- 1. Akceptacja faktury korygującej a termin zapłaty
- 2. Faktura korygująca a zwrot środków
Faktura korygująca a zwrot środków – omówione zagadnienia:
Akceptacja faktury korygującej a termin zapłaty
Zasadniczo terminy płatności w transakcjach handlowych (pomiędzy firmami) określa Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Jednakże przepisy te nie narzucają konkretnych terminów dotyczących danej transakcji, odnoszą się natomiast do terminów ustalonych w umowie zawartej przez strony.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaTakże Ustawa o podatku od towarów i usług nie narzuca podatnikom konkretnego terminu na zwrot, który wynika z faktury korygującej. W przepisach nie znajdziemy również żadnej informacji o tym, że akceptacja korekty powinna wpływać na termin zwrotu nadpłaty.
W związku z powyższym można przyjąć, że przedsiębiorca nie musi wiązać zwrotu nadwyżki wynikającej z faktury korygującej z otrzymaniem akceptu tej korekty. Kiedy zatem środki powinny być zwrócone?
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoFaktura korygująca a zwrot środków
W związku z faktem, że żaden przepis nie narzuca przedsiębiorcy konkretnego terminu, w którym powinien rozliczyć się z nabywcą z korekty, można założyć, że kwestia ta powinna zostać ustalona indywidualnie, między stronami.
Najczęstszą praktyką stosowaną przez przedsiębiorców jest wpisanie terminu zwrotu bezpośrednio na fakturze korygującej. Co istotne, można w tym miejscu ustalić zarówno:
- Konkretną datę – np. zwrot w terminie do 30 października 2017 r.
- Termin uzależniony od konkretnego zdarzenia – np. 14 dni od wystawienia faktury, 21 dni od uzyskania akceptacji faktury korygującej etc.
Jak widać, przedsiębiorca może wstrzymać się z wypłatą powstałej w wyniku korekty nadwyżki aż do momentu, w którym nabywca zaakceptuje fakturę korygującą. Dzięki temu zyskuje się pewność, że obie strony zgadzają się w kwestii przyczyny korekty (np. wysokość naliczonego rabatu).
Program do faktur – Darmowe kontoUzależniając termin zwrotu pieniędzy od zgody nabywcy należy jednak pamiętać o dokładnym udokumentowaniu daty, w której nabywca zaakceptował fakturę korygującą. Warto zatem uzyskać pisemne potwierdzenie – np. podpis nabywcy wraz z datą na kopii faktury korygującej, czy też e-mail z konkretną datą, jeśli strony ustaliły, że korespondencja elektroniczna będzie dla nich wiążąca.
Otrzymałeś fakturę korygującą? Sprawdź, jak ją zaksięgować!