Faktury elektroniczne

deklaracje w formie elektronicznej

2011 rok przyniesie podatnikom nie tylko zmorę nowych stawek VAT, ale również ułatwienie polegające na rozszerzeniu definicji e-faktury i uproszczeniu procedury wystawiania, przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych.

Z dniem 1 stycznia 2011 r wejdą w życie dogodne dla podatników przepisy, które w istotny sposób zliberalizowały i unowocześniły zasady obrotu fakturami elektronicznymi. Czym są faktury elektroniczne, kiedy można je wystawić i jak wygląda korekta tego typu dokumentów? Sprawdź najważniejsze informacje.

Podstawa prawna i zgoda odbiorcy

Zgodnie z rozporządzeniem MF w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług faktury można przesyłać, w tym udostępniać, w formie elektronicznej w dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tego sposobu przesyłania faktur przez odbiorcę faktur. Akceptacja albo jej cofnięcie mogą być wyrażone w formie pisemnej lub w formie elektronicznej.

Czy przesyłanie faktur w formie elektronicznej jest możliwe wyłącznie w oparciu o bezpieczny podpis elektroniczny lub elektroniczną wymianę danych (EDI)?

Nie. Faktury elektroniczne mogą być przesłane w tej formie pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury. Autentyczność pochodzenia, oznacza pewność co do tożsamości wystawcy faktury. Natomiast integralność oznacza, że w fakturze nie zmieniono danych, które powinna zawierać faktura. Autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury będzie zachowana, w szczególności, w przypadku wykorzystania bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub elektronicznej wymiany danych (EDI). Jednak od podatników nie będzie wymagane stosowanie żadnej szczególnej technologii fakturowania elektronicznego, zaś wskazane wyżej technologie są tylko przykładami, nie zaś obowiązkiem jeśli podatnik chce skorzystać z faktur elektronicznych. Takie unormowanie ma na uwadze zwiększenie konkurencyjności i obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Zamiast drukować faktury i wysyłać tradycyjną pocztą, można wysłać fakturę mailem.

Czy korekta faktury elektronicznej musi być wystawiona również w formie elektronicznej?

Korekty do faktur wystawionych w formie elektronicznej nie muszą być wystawiane w tej samej formie. Umożliwia to wystawianie korekt w formie papierowej w razie problemów technicznych.

Czy faktury elektroniczne należy przechowywać w formie elektronicznej?

Faktury przesłane drogą elektroniczną (analogicznie, jak w przypadku faktur przesłanych w formie papierowej) podatnicy obowiązani są przechowywać w dowolny w sposób zapewniający autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność od momentu ich wystawienia do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Sposób przechowywania faktur ma zapewnić łatwe odszukanie i bezzwłoczny dostęp do faktur będących przedmiotem kontroli. Faktury przesłane w formie elektronicznej i przechowywane w tej formie muszą być dostępne dla ewentualnej kontroli w trybie umożliwiającym bezzwłoczny pobór i przetwarzanie danych w formacie tekstowym. Przesyłanie faktur drogą elektroniczną oraz ich przechowywanie w formie elektronicznej z pewnością będzie mieć pozytywny skutek dla przedsiębiorców w obrocie gospodarczym a także przyczyni się do sporych oszczędności w firmach.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość