Faktury VAT RR – rozliczenie sprzedaży u rolnika ryczałtowego

Rolnicy zwolnieni z szeregu obowiązków spoczywających na czynnych podatnikach VAT. Rolnik ryczałtowy – przykładowo nie musi on wystawiać faktur sprzedaży. W jaki sposób przypadku wygląda rozliczenie sprzedaży własnych produktów rolnych lub usług rolniczych?

Faktura VAT RR wystawiana przez nabywcę

Rolnik ryczałtowy nie rozlicza VAT – nie wpłaca do urzędu skarbowego podatku należnego i nie odlicza od dokonanych zakupów podatku naliczonego. Otrzymuje on jednak zryczałtowany zwrot VAT dla rolników ryczałtowych. Co ważne, jego kwota wypłacana jest rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę jego produktów rolnych lub usług rolniczych. Jeżeli bowiem nabywca jest czynnym podatnikiem VAT, wówczas jest on zobowiązany do wystawienia w dwóch egzemplarzach (jeden zostawia sobie, drugi daje rolnikowi) faktury VAT RR. Na dokumencie tym nabywca powinien uwzględnić kwotę zryczałtowanego zwrotu VAT – obecnie w wysokości 7%, doliczając ją do ustalonej kwoty netto.

Więcej na temat faktur VAT RR.

Jak rolnik ryczałtowy powinien rozliczyć swoją sprzedaż?

Rolnik ryczałtowy nie musi prowadzić ewidencji swoich przychodów ze sprzedaży produktów rolnych i usług rolniczych ani dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych (o czym mówi art. 2 ust. 1 pkt 1), ani dla celów związanych z rozliczaniem podatku od towarów i usług. Otrzymane od nabywców faktury VAT RR powinien on jednak przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku w którym ją wystawiono.

Jak rozliczyć fakturę VAT RR? Kliknij i dowiedz się więcej!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Egzekucja udziałów w spółce z o.o. – czy jest możliwa?

Spółka z o.o. a długi wspólnika – z takim zagadnieniem mogą się niekiedy spotkać wspólnicy…

2 godziny temu

Wykup samochodu osobowego z leasingu z końcem roku a poniesione koszty?

Zastanawiasz się jak rozliczyć koszty przy wykupie z leasingu z końcem roku? W dzisiejszym artykule…

2 godziny temu

Zatrudnienie niani – jaka forma umowy?

Rodzice, którzy chcą wrócić na rynek pracy, mogą zatrudnić nianię w celu opieki nad swoim…

3 godziny temu

Jednoosobowa działalność gospodarcza a komornik – co można zająć w firmie?

Komornik, egzekucja, wyprzedaż majątku – te słowa zazwyczaj kojarzą się z dłużnikami, którzy w swoim…

1 dzień temu

Czy refaktura opłaty za media w przypadku najmu powinna być opodatkowana ryczałtem?

Zastanawiasz się, czy zwrot kosztów za media powinien być opodatkowany ryczałtem przy najmie? W dzisiejszym…

1 dzień temu

AI w rekrutacji – opracowywanie materiałów rekrutacyjnych krok po kroku

Systemy korzystające ze sztucznej inteligencji w procesie rekrutacji zostały zaklasyfikowane w AI Act jako systemy…

1 dzień temu